felsefe taşı

Sonsuzluk Üzerine

Sonsuzluk Üzerine
Ocak 23
15:58 2015

– Sonsuzluk var mı Monchi? dedim geçenlerde.
– Neden soruyorsun? der gibi baktı yüzüme.
– Merak ediyorum.
– Aklında o kadar sınır varken, sonsuzluğu mu merak ediyorsun?
Yutkunup kaldım, halimi anladı.
– Yumurtanın sembolik olarak ne anlama geldiğini biliyorsun.
– Evet
– Şimdi bir yumurta düşün, dik olarak duruyor. Bil ki orası senin alemin. Başlangıcın orada.
– Tamam

– Sonra gelişimin devam eder, içeride biçimler (hal) değiştirir, dönüşürsün ve vakti gelirse, yumurtayı kırıp çıkmak istersin. Yumurtanın içinden yukarı doğru yükselip, kabuğu kırmak için uğraşırsın. Diyelim ki kabuğu kırdın, nerdesin ?
– Gökyüzünde?
– Hayır! Karşında bir başka yumurtanın kabuğu çıkar. Çünkü, senin içinde olduğun yumurtanın tepesinde de, ters duran bir başka yumurta vardır. Yani iki yumurta, sivri uçlarından birbirlerine dokunarak, altlı – üstlü dururlar. Uzaktan bakınca sonsuzluk işaretine benzer.
– Sonra?
– Sonra, sen kabuğunu kırdığında iş bitti, hürriyetime kavuştum, alemin dışına çıktım sanırsın ki, karşında bir başka kabuk çıkmıştır. Üstelik bu kabuğu dışından kırmak zorundasın.
– Kıramazsam?

– Kıramazsan, çıktığın yumurtaya geri düşersin, kırdığın kabuk kısa sürede kendini onarır ve yine vakit gelene kadar beklersin içeride.
– Diyelim ki kırabildim üstteki alemin kabuğunu da.
– O zaman o yumurta içindeki gelişme sürecin başlar.
– Sonra, o da bitince, üçüncü yumurta mı çıkacak?
– Yok, geri dönersin ilk yumurtaya, sonra yeniden çıkarsın, yeniden inersin… Her seferinde kabuk kendini onardığı için geçişler zorlu olur, sıkıntı verir, ama vakit gelir, süreç hızlanır, seyir hali kendiliğindenleşir.
– Süreç hızlanınca heriki yumurtada birden olma şansı mı doğuyor?
– Çok şey bilmek istiyorsun!

– Anlaşıldı. Peki, bazen üstüne yılan dolanmış yumurta motifleri görüyoruz gelenekde, bu yılan sürecin kesintisizliğini mi anlatıyor?
– İyi gidiyorsun.
– Madem sürekli aşağıdaki yumurtaya dönülecek, o zaman başlangıç da mı sürekli?
– Güzel soru, bunun cevabını insan vakti gelince, gereğine göre öğrenir.
– Nedense benim aklımda eskiden sonsuzluk uzay-mekan bağlamında biçimleniyordu, onu süreç olarak hiç düşünmemiştim.

11.487 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Bir “AMBİVERT” yani “SEÇİCİ SOSYAL” olmak!Bir “AMBİVERT” yani “SEÇİCİ SOSYAL” olmak! Introvert (İçe Dönük) - Extrovert ( Dışa Dönük) doğrusunda genelde merkeze yakın duran, her iki taraftan da özellikler taşıyan, enerji toplamak için kah yalnız kalmaya kah sosyalleşmeye […]
  • Onlar her zaman iktidar!Onlar her zaman iktidar! Yüreksiz “her devrin adamları”… Çok görür olduk bunları, Bir bakarsın devir uygunsa Anıtkabir’de en önlerde, Bir bakarsın devir değişir taasubun bayrağı altında geri kafalar ile […]
  • Bencillik – Lütuf mu Lanet mi?Bencillik – Lütuf mu Lanet mi? İnsan, taksonomik1 adıyla “Homo Sapiens”, günümüzden 200.000 yıl önce Afrika'da ortaya çıkmış ve türdaşları “Homo Erectus”2 ve “Homo Neanderthalensis”3 ile kıyaslandığında fiziksel olarak […]
  • Biz hep Ortadoğulu kalacağız!Biz hep Ortadoğulu kalacağız! Şimdi sizle beni çok etkileyen bir anımı paylaşacağım... Kızım çok bilinen bir ilköğretim kolejinde okurken, 7'inci sınıfta bir İngiliz öğretmen geldi; 20'li yaşlarının ikinci […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler