felsefe taşı

Biz hep Ortadoğulu kalacağız!

Biz hep Ortadoğulu kalacağız!
Eylül 21
12:31 2015

Şimdi sizle beni çok etkileyen bir anımı paylaşacağım…

Kızım çok bilinen bir ilköğretim kolejinde okurken, 7’inci sınıfta bir İngiliz öğretmen geldi; 20’li yaşlarının ikinci yarısında, sevimli, sempatik cin gibi bir kızcağız…. Ailece çok sevdik.

Birinci dönemin sonunda veli toplantısına gittik. Sınıf sınıf gezerken, boş sınıfın birinde onu sessizce ağlarken gördüm. Yanına gittim ve “n’oldu?” diye sordum. “İki saat önce kovuldum” dedi… Öyle şaşırdım ki. Üzüntüyle sordum “neden?” Anlatmaya başladı:

“Üç gün önce sınıfta öyle yaramazlık ve gürültü yaptılar ki; dersi hiç dinlemediler. Birkaç kere uyardım ama değişen bir şey olmadı. Ben de elimdeki ders kitaplarını çöp kutusuna attım ve onlara ‘sizin için bilginin önemi yoksa yeri çöp kutusudur’ dedim. Bazı öğrenciler akşam eve gittiklerinde annelerine bunu anlatmış.

İki saat önce müdür beni yanına çağırdı. Müdürün odasında anneler vardı. Bana bağırarak ‘biz bu okula servet ödüyoruz, sen kimsin ki bunu yapıyorsun?’ dediler. Anneler çıktıktan sonra müdür de işime son verdi”

Dondum kaldım. Toplantısı sonrası allak bullak olmuş vaziyette eve giderken yolda, Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyete bir türlü neden ulaşamadığımızı sorguladım: Onların giyim-kuşam, takı modasını takip ederek, lisanlarını konuşarak, mutfak, eğlence ve gezi kültürlerini ithal ederek, şarkılarını dinleyerek Avrupalı olunamayacağına kanaat getirdim.

Rönesans ve Reform kaynaklı düşünce sistemlerinin felsefesini anlayıp içselleştirmedikten sonra ne yaparsak yapalım biz hep Ortadoğulu kalacağız.
Kimse kendini kandırmasın!

6.856 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Kendini Tanımak Ne Demek?Kendini Tanımak Ne Demek? Kendini tanımak ne demek? Önce ezoterik alanda ne konuşulur ne konuşulmaz üzerine yazdım sonra da farkındalık nedir sorusuna yanıt aramaya çalıştım. Şimdi tehlikeli suları […]
  • Doğa…mız!Doğa…mız! “Doğada sessiz, sakin, huzurlu bir denge var” der onlar. O huzurlu dengeyi, gırtlağını sırtlanın güçlü çenesine kaptırmış antilop anlatsa ya… Üzerine basılmış karınca ya da. Dünyaya […]
  • HİÇHİÇ Ben bir hiçim. Hiçlikten doğdum, hiçliğimi anlamak için yaşıyorum ve hiçlikte son bulacağım. Hiçlik nedir? Yokluk, yoksunluk, hiçbir şeyin olmaması. Varlığın yokluğun her şeyin var […]
  • Hayatın KucaklamasıHayatın Kucaklaması Ben küçükken babamdan sürekli olarak "Sen daha hayatın darbesini yememişsin." sözünü duyardım. Beynimin içine öyle işlemiş ki bu söz, 38 senelik hayatım boyunca hep bir yerlerden darbe […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Arşivler