felsefe taşı

Pisagor Bardağı’nın Sırrı

Pisagor Bardağı’nın Sırrı
Nisan 09
13:19 2018

Güzel Egemizinnadide sahil kasabalarından Kuşadası’nın hemen karşısında Samosadası vardır. Antik Batı Felsefesinde bilgelik aşkı anlamına gelen “filozof” kelimesini kazandıran Pisagor’un vatanıdır.
Sayıların babası Pisagor günümüze dek uzanan birçok miras bırakmıştır. Bunların arasında Pisagor Bardağı olarak adlandırılan bir el yapımı bardak içerdiği anlam ve mesaj ile bana çok anlamlı gelmiştir hep.
Basit bir bardak değildir. Altı delik bir bardaktır. Altı deliktir ama içine su konunca bardağın altından su sızmaz nedense. Ancak bardağın içindeki çizgiden fazla doldurulunca, bir anda o ana kadar su akıtmayan bardak bir anda su akıtıverir.

Büyülü bir bardaktan bahsetmiyorum. Pisagor, basit bir fizik kanununu kullanarak bunu sağlamış.
Altını çizmek istediğim ise bardağın içerdiği anlamdır…
Denge, ölçülülük ve ahenk ile ilgili evrensel kaideleri hatırlatır sanki bizlere 2600 yıl öncesinden.

Belli bir ölçüye dek bardaktan su sızmaz. Çünkü bir fizik kanunu ile ahenk içinde tasarlanmıştır bardak. Her şey eşiği gösteren çizgi geçilene dek dengededir; aynı evrendeki tüm cisimler gibi. Ancak o eşik geçildi mi denge bozulur, bardak boşalır ve dinamik denge yasası ışığında yeni bir denge sağlanır. Bu yüzden bardağı kullanan kişinin eşiği bilerek ölçülülük prensibi ile kullanması lazımdır. Bunu bilmezse denge kanunlarını es geçer ve yeni bir dengenin sağlanmasına dek düzenin bozulmasına sebep olur.
Her şeyin kusursuz bir ilahi denge içinde, mutlak bir ölçü ve ahenk ile işlediği bu düzende bu 3 erdem aynı zamanda biz insanların nasıl yaşaması ve birbirimize nasıl davranmamız gerektiğine de işaret etmiyor mu sizce de sevgili dostlar?

Kişi kendi imkan ve kabiliyetleriyle dengeli yaşarsa, toplumsal kurallar ve adap, edep ilkelerine uyarsa, evreni yöneten fiziksel ve ilahi kurallara uyarak ahengi sağlarsa mutlu olmaz mı?
Kendisine ve başkalarında ölçüyü kaçırmadığı sürece özgür ve mutlu yaşayabilir insan. Bunun için de içsel dengesini sağlamayı bilmelidir.

Ancak bazen hayatın medceziri insanı öyle büyük bir hayat sınavı ile sınar ki, o zaman da kişinin sabır ve metanetle her inişin bir çıkışı olduğunu bilerek çıkışı beklemesi ve bu tecrübeden öğrenmesi gerekir ki bu da Taocuların “Tao ile ahenk içinde yaşamak” dedikleri şey.
Fikrinde, zikrinde, kalbinde dengeyi, ölçüyü ve yaşamla uyumu kuran kişi kalıcı mutluluğu yakalayabilir.

Pisagor iyi ki bu bardağı yapmış ve tek söz söylemeden evrensel 3 esası bizlere gerçek bir bilgenin yaptığı gibi kendi zamanının ötesine de ulaşacak bir şekilde anlatmış. Emeğine sağlık.
Semboller her yerde, yeter ki mesajlarını anlayalım. Her şeyin endirekt mesajlarla insana iletildiği bu alemdemesajları alan “hayat kitabı”nı okuyabilir dostlar. Allah hepimize bizlere sunulan mesajları okumayı ve anlamayı nasip etsin…

3.244 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Zaman PlanlamasıZaman Planlaması O, o an bilmiyordu... Sabah gözlerini tam 07:00'de açtığında geçen her saniye ile geriye sayım başlamıştı... 17:10:09, 17:10:08, 17:10:07... Gece yarısında tam 00:10:10'da gözlerini […]
  • Güçlü Olan Gücün Hepsini İsterGüçlü Olan Gücün Hepsini İster Tarih boyunca, krallar büyük ölçüde güçlerini, sorgulanamaz ve daha yüce bir kuvvetten almışlardır. Bu yüzden, yaptıkları her türlü hareketin nedenine ilişkin sorgulamalara karşı verilecek […]
  • JFK’in İnsanlığa Bıraktığı MirasJFK’in İnsanlığa Bıraktığı Miras Tarih 22 Kasım 1963. Günlerden Cuma. Yer Dealey Plaza. Bahardan kalma bir günün yaşandığı o Cuma günü, Teksas Dallas’ın şehir merkezinin batısında bulunan ve adını 1859 – 1946 yılları […]
  • Nasıl?Nasıl? Keşke bilsek! Neyin ne zaman ve nasıl olacağını yani... Çoğu yaşamsal kavramın ya da kimi zaman "kaza" denebilecek yaşantıların kendi içinde hazırlık süreci olsa da bilincimizin ve […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Eylül 2020
P S Ç P C C P
« Ağu    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Arşivler