felsefe taşı

Yere Diker Göğe Bakarız!

Yere Diker Göğe Bakarız!
Nisan 14
09:43 2021

Bildiğimiz kadarıyla, ve kayıtlardan teyitle, 11 kuşaktır toprak sahibiyiz.
Çiftçiyiz, ama çiftçi, çift öküzle saban süren adam.
Bizim ziraatimiz de, bölgemizdeki bütün ziraatler gibi hep emek yoğun olsa da, dedem de, yüksek ziraat mühendisi annemle evli olan, zirai ekonometri doçenti olan babam da, ve elbette hepsi birbirinden kıymetli olan amcalarım da, arazilerinde tarım yaparken son teknolojiyi hep kullandılar.
Arazilerimiz hep en son teknolojiyi gerektirecek kadar büyüktü. Ve bu yüzden mecburduk.
Araziler büyük olunca, sürekli olarak bir tarımsal istihdam da gerekiyor, ve o da hep var.
Biraz eski feodal ilişkilerle, biraz yeni dönemin talepkar işgücüyle yeni bir denge kurmaya çalışıyoruz.
Babam da annem de yüksek ziraat mühendisiyken, babam bana bir gün dedi ki, “Bizim işimiz bu, yere diker ve göğe bakarız.”
İnşaatlar da, madencilik de, bir sürü başka iş de yaptık, ama toprakla ilgili olan diğer işlerimizde de, ziraat eğitiminden gelen “göğe bakmak” benim için her zaman en büyük öğreti oldu.
Gök kubbe, yer küreden daha güçlü her zaman.
Dün gece çiftlikte -4 derecede bir don olmuş. Canım ablam üzülmüş. Bütün meyvelerin çiçek, ve aslında daha sonra meyveyi canlandıracak tohumları doğurma zamanı.
Topraktan gelen ateşin, ılık suyla dengesi gerekirken, aslında o sırada yumuşak olması gereken su sertleşiyor. Cemreler şaşırınca, bitki Dünya Ana’dan alması gereken element desteğini alamıyor.
Ama diğer taraftan, yer kürenin ve Dünya Ana’nın, ve toprağın, ve elementlerin, ve cemrelerin, ve doğanın ve aslında, o bitkilerin hayatta kalma ve genlerini sonraki nesillere aktarma konusunda muazzam bir çabası da var.
Bunu öğren(e)memişlerle öğrenmişler arasında “doğal” bir bilgelik ve farkındalık ayırımı da var.
Canım ablam üzülme, “bizler yere diker ve göğe bakarız” diyen babamı hatırla.
Babam da toprakta, ve o toprak yaptığımız çalışmalarla, niyetlerle ve saygı duruşumuzla, bize hem yer yüzünün altından, hem göklerden destek gönderecek.
Bitkilerimize nasıl bir destek gönderebilecekseniz, açığız, ve önceden teşekkür ediyoruz.
Hem yer küreye, hem gök küreye saygıda buluşalım.

1.026 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Son İnsan, Son DüşünceSon İnsan, Son Düşünce Blockchain (blok-zinciri) modeli bir yandan açıklık diğer yandan kapalılık özelliği ile bir değere sahip her şeyi dijitalleştirebilir. Blockchain (blok-zinciri) modeli söz konusu […]
  • Eyvallah DünyaEyvallah Dünya Tüm dünya insanları için bu sene tam anlamıyla bir hayal kırıklığı oldu. 2020, koronavirüssalgınıyla karşıladı bizi. Evlerimize kapandık, sevdiklerimizi özledik, en özel anlarımızda […]
  • Yakup’un Merdiveni -MiraçYakup’un Merdiveni -Miraç (Tevrat – Yaratılış – 28 / 1 – 22) 1 İshak Yakup’u çağırdı, onu kutsayarak, “Kenanlı kızlarla evlenme” diye buyurdu, 2 “Hemen Paddan-Aram’a, annenin babası Betuel’in evine git. Orada […]
  • SanatkarSanatkar Bir avuç kuru toprak koydu önce, Ardından biraz su... Toprak ile su bir süre aynı kapta hareketsiz kaldılar. Su, işleyemedi toprağa; Toprak birleşemedi suyla bir anda... […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Arşivler