felsefe taşı

Sosyalleşme

Sosyalleşme
Temmuz 07
09:14 2020

94 YILDIR DENİZCİ OLAMADIK GİTTİ…

HER SENE 1 TEMMUZ’DA KUTLANAN KABOTAJ BAYRAMI’NIN BU SENE 94. YILINI KUTLUYORUZ. KABOTAJ; BİR DEVLETİN, KENDİ LİMANLARI DAHİLİNDE DENİZ TİCARETİ KONUSUNDA YALNIZCA YURTTAŞLARIN YARARLANMASI VE MİLLİ EKONOMİYE KATKI SAĞLAMASI GİBİ AYRICALIKLAR OLARAK TANIMLANIYOR. ÜLKEMİZ, 8.300 KM’LİK SAHİL ŞERİDİYLE BİRÇOK ÜLKEYE GÖRE DENİZ AÇISINDAN AVANTAJLI OLMASINA RAĞMEN BU ALANDAKİ PLANLAMA EKSİKLİKLERİ, YETERLİ MADDİ DESTEK SAĞLANAMAMASI VE TERSANELERDEKİ YETERLİ TEKNİK GELİŞİMİN SAĞLANAMAMASI GİBİ SEBEPLERLE SIKINTILAR YAŞIYOR.

DENİZLERİN YALNIZCA TİCARİ OLARAK DEĞİL, SPORTİF BAŞARILARDA DA ÖN PLANA ÇIKARILMASI GEREKTİĞİYLE İLGİLİ OLARAK ATATÜRK DİYOR Kİ; “TÜRKİYE’DE, DENİZCİLİK SADECE ULAŞTIRMA İŞİ DEĞİL, İKTİSADİ İŞ OLARAK ANLAŞILACAK. TERSANELER, GEMİLER, LİMANLAR VE İSKELELER İNŞA EDİLECEK, DENİZ SPORLARI KULÜPLERİ KURULACAK VE KORUNUP GELİŞTİRİLECEKTİR.”

Sosyalleşme
Yeni nesil nerdeyse yataktan kalkmadan internete giriyor artık. Onlar için sosyalleşmenin tanımı değişti. Trend teknolojiler yeni bir yaşamtarzı yarattı.
Türkiye’nin bugüne kadar gerçekleştirilmiş en geniş katılımlı gençlik araştırması Intel’in “Genç Türkiye Araştırması” oldu. Az ve öz olarak; “Amacımız gerçekleştirdiğimiz araştırmalarla toplumun değişen istek ve ihtiyaçlarına ışık tutmak. Yaşanan değişime en hızlı ayak uyduran da kuşkusuz gençler. Onların ne düşündüğü, davranışları teknolojik geleceği inşa etmek için son derece önemli. Bu tür kapsamlı araştırmalar aynı zamanda hizmet sunduğumuz eko-sistemin bölgesel, hatta şehirler düzeyinde pazarlama stratejileri geliştirmeleri, AR-GE yatırımlarının yönetimi gibi hayati unsurlar için son derece değerli veriler sunuyor. Gençler geleceğin taşıyıcıları ve itici güçleri. Onların teknolojik alışkanlıkları, bakış açıları geleceğe dönük girişimcilik ve ekonomik gelişmişliğin de ipuçlarını veriyor.”

Buna göre bazı satırbaşları:

• Gençler günde ortalama 330 dakikasını bilgisayar başında geçiriyor. İş, sosyalleşme ve eğlence, ortalama 102 dakikayla kullanım amaçlarında birinci sırayı paylaşıyor. Ortalama 78 dakikayla bankacılık işlemleri 2. sıraya yerleşirken, eğitim 72 dakikayla 3. sırada yer alıyor. Gençlerin 3/1’i bilgisayar başında iş amacıyla günde en az 2 saat vakit geçiriyor. 13-17 yaş arası gençlerin %40,3’ü, bilgisayar başında günde 2 saatin üzerinde zamanını sosyalleşme ve haberleşme amacıyla geçiriyor.
• Genel nüfusun %29’unu oluşturan 13-29 yaş arası gençlerin yaşadığı hanelerin % 71.4’ünde bilgisayar bulunuyor. Cihazların hane penetrasyonlarına bakıldığında, en yaygın penetrasyonun% 85,5 ile cep telefonunda olduğu, onu % 46 ile masaüstü ve % 41,5 ile dizüstü bilgisayarların takip ettiği görülüyor.
• Türkiye’de yaklaşık her 2 gençten 1’inin (% 44,5) masaüstü bilgisayarı, her 3 gençten 1’inin de (% 40,1) dizüstü bilgisayarı bulunuyor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarı % 25,7 oranla akıllı telefon izliyor.
• Gençlerin 3/2’si bilgisayarın sosyalleştirdiğini belirtiyor. Bu durum günümüzde gençlerin sosyalleşme kavramına bakışının değiştiğini ortaya koyuyor.
• Türkiye’de 5 gençten 3’ünün (% 56,9) düzenli internet erişimi bulunuyor. Kırsal kesimde ise 5 gençten 2’si düzenli olarak internete erişebiliyor.
• Gençlerin % 92,4’ü bilgisayarı kendi evlerinde, %12,5’i işte, %10,4’ü de internet kafede kullandıklarını belirtiyor.
• Ülkemizde her 3 gençten 2’si dijital cihazların insanların sosyal statülerinin bir parçası olduğunu düşünüyor.
• Gençler interneti en çok sosyal ağlara bağlanmak (% 54,7) için kullanırken, haber okumak (% 39,9) ve bilgi almak (% 39,3) oranla onu takip ediyor.
• Kadınlar cep telefonlarını günde ortalama 104 dakika aktif kullanırken, erkeklerde bu süre 110 dakikaya çıkıyor. Akıllı telefon günlük ortalama kullanım süresi ise 128 dakika.

Hadi sosyalleşelim bakalım…

1.032 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • İhtiyarlara Yer Yok!İhtiyarlara Yer Yok! İnternetin yararlı olduğunu da unutmamalı. Ondan sadece eğlence amacıyla istifade edenler için zor olsa da. Doğrusu internetin yararlı bir araç olduğunun giderek unutulması düşündürücü. […]
  • Cumhur memnun mu?Cumhur memnun mu? Anadolu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir coğrafya. Birçok inanca zemin olmuş ve kutsanmış. Anadolu da bu mozaiğiasırlardır taşıyan bir hümanizm var... Bütün bunların […]
  • Viyana Gezi Rehberi -1Viyana Gezi Rehberi -1 Son altı ayda iki defa ziyaret ettiğin ve büyük keyif aldığın Viyana’ya adım atmayalı yirmi sene olmuş neredeyse. Bu zaman diliminde yaşlı imparatorluk başkenti değişmiş mi? Bilemiyorsun. […]
  • Viyana Gezi Rehberi – 1Viyana Gezi Rehberi – 1 Son altı ayda iki defa ziyaret ettiğin ve büyük keyif aldığın Viyana’ya adım atmayalı yirmi sene olmuş neredeyse. Bu zaman diliminde yaşlı imparatorluk başkenti değişmiş mi? Bilemiyorsun. […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler