felsefe taşı

Ölüm İlanı Yazarı

Ölüm  İlanı  Yazarı
Nisan 24
13:04 2017

Aslında bu kitabı sadece ismi ilgimi çektiği için almıştım. Ne yazarı, ne de konusuyla ilgili bir fikrim vardı. Okuduğumda gerçekten de beğendiğimi söylemeliyim.

Roman farklı yıllarda yaşamış iki kadının hikayesini anlatıyor. Claire 1960’larda, Virginia’da yaşıyor. Hosteslik yaparken tanıştığı Peter’la evli ve bir kız çocuğu var. Sıradan bir evliliği sürdürürken, bir davette tanıştığı Mıles, genç kadının hayatını değiştiriyor. Aralarındaki ilişki bir gün Peterın onları yakalamasıyla ortaya çıkıyor. Evlilikleri sarsılsa da, kocası ondan ayrılmıyor. Bu sırada Claıre hamile olduğunu öğreniyor fakat çocuğun babası konusunda emin değil. Peter’ın seksen yaşındaki annesi Bırdy’nin doğum günü için onu ziyarete gittiklerinde, yaşlı kadın merdivenlerden düşüp hastaneye kaldırılıyor. Claıre de geçirdiği bir kaza sonucunda bebeğini kaybedince, gelin kaynana hastane odasında hiç olmadıkları kadar birbirlerine yakınlaşıyorlar.

Romandaki diğer kadın karekter Vivien Lowe ise 1919’da yaşayan bir ölüm ilanı yazarı. Gençliğinde evli bir avukat olan David’e aşık oluyor ama onu bir depremde kaybediyor. Davidin ölüp ölmediğinden emin olamayan Vivien uzun yılllar sevgilisini arıyor. Kendisine aşık olan Sebastian adında bir adamla yakınlaştığı sırada, bir gazete haberinde hafızasını kaybetmiş bir adamdan bahsedildiğini okuyunca, bu adamın David olduğunu düşünüp, onu görmeye gidiyor.
Kitap iki farklı dönemi konu almış. Dönemler ve kahramanlar arasındaki geçişler oldukça akıcı bir dille anlatılmış. Farklı yıllarda yaşamış iki kadının hayatları, aşkları, üzüntüleri, beklentileri ele alınırken, aile ilişkileri de değiniliyor.

Vivien eski aşkını bulabilecek mi? Claıre’in bebeğinin babası kim? Claıre ile Peter ayrılacaklar mı? Vivien ile Claıre arasındaki ilişki ne? Cevapları romanda bulacaksınız.

“ARKA KAPAK YAZISI

Ölüm İlanı Yazarı, farklı kuşaktan iki kadının, beklenmedik bir şekilde kesişen yazgılarını anlatıyor. Örnek eş rolünden, benimsemeye zorlandığı ev kadınlığının yavan dünyasından bunalan Claire, zamanla evlilik dışı bir ilişkiye sürüklenir. Gelgelelim hamile kalması ve gerçeklerin ortaya çıkmasıyla çöküntünün eşiğine gelen Claire, sevdiği adam ile kocası arasında, hayati bir seçim yapmaya zorlanacaktır.

O tarihten yaklaşık yarım asır önce, kadınların özgürleşmeye başladığı, kendi hayatlarında söz sahibi olmak için mücadele verdiği bir dönemde uçarı, hayat dolu, kabına sığmayan Vivien, âşık olduğu adamı talihsiz bir kaza sonucu kaybeder. Derin bir kederle sarsılan Vivien, ölenlerin yakınları için gazetelere şiirsel ilanlar yazmayı iş edinerek teselli bulmaya çalışır.

Toplumun dayattığı kalıplara sığmakta zorlanan, isteseler de sıradanlığı seçemeyen Claire ve Vivien; biri genç bir anne, diğeriyse yaşı ilerlemiş ve çok şey yaşamış bir kadın olarak karşılaşacak ve özellikle Claire’in hayatı, geri dönülmezcesine değişecektir.

Evlilik kurumu, aile bağları, kayıplar, doğumlar ve önü alınamayan tutkular… Ölüm İlanı Yazarı, tarihin farklı dönemlerinde yaşamış iki kadının aşklarını, acılarını ve karşılaştıkları zorlukları incelikle işleyen, “bir hayatı hayat yapan” meseleler üzerine, sarsıcı ve alabildiğine sürükleyici bir roman.

YAZAR : ANN HOOD
ÇEVİRİ : SİBEL SAKACI
TÜRÜ : ROMAN
YAYINEVİ : CAN YAYINLARI
BASIM TARİHİ : 2013
SAYFA SAYISI : 271″

2.618 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Lykurgos ve Sparta’da Ütopik YaşamLykurgos ve Sparta’da Ütopik Yaşam Bir adam düşünün; ağabeyi Polydektes ölünce istemeden kral oluyor. Daha sonra yengesi (ölen ağabeyinin eşi) ‘nin hamile olduğunu öğrenince; doğacak çocuk erkek olursa, krallığı ona […]
  • Tunalı Hilmi ve İzmir’in ZenginleriTunalı Hilmi ve İzmir’in Zenginleri Tunalı Hilmi… Bu ismi duyduğunuzda aklınıza hemen Ankara’nın o meşhur “Tunalı Hilmi Caddesi” gelir değil mi? Tunalı Hilmi, şöhret bağlamında adının verildiği caddenin gerisinde […]
  • Bizden bir şey Olmaz!Bizden bir şey Olmaz! Kalitesiz bir hayat yaşamamızın bir nedeni de objektif enformasyonla gündelik hayatımızın arasında çoğu zaman dağlar olması ! Tarihi konuları ele alan roman, film ya da dizilerin öteki […]
  • Nazar ve Nazar BoncuğuNazar ve Nazar Boncuğu Nazar "bakış, imrenerek bakma" Peki nazar boncuğu neden lacivert rengi? Farsca'daki "lacivert" Lucifer'den'den geliyor. Bağlantısı: Lapis Lazuli taşı. Antik Mısır'da kadınlar bu taşı […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler