felsefe taşı

Madam Blavatsky

Madam Blavatsky
Ocak 07
16:17 2015

1877 yılında yazdığı İsis Unveiled adlı kitabında paganların İnsan anlayışını şu şekilde açıklar Madam Blavatsky ‘İnsan küçük alemdir.Tıpkı cenin gibi ,üç ruhunun yardımıyla,makrokozmosun rahminde asılı durur.Dünyevi bedeni ,onun ebeveyni olan yer ile sürekli ilişki içindeyken,astral ruhu yıldızlara ait anima mundi ile birlikte yaşar.Dünya da her şeye nüfuz eden elementler ,uzayı da doldurduğu ve uzay kıyısız ve sonsuz olduğu için ,insan uzay birbirinin içindedir.İnsanın üçüncü ruhuna gelince ,o en yüksek sebep,alemin Ruhani nurundan yayılan sayısız ışınımlardan biri olarak sonsuz bir ışından başka ne olabilir? Bu organik ve organik olmayan ,ruhani ve fiziksel doğanın teslisidir.Bu teslis üçteki birdir’.

Helena Petrovna Blavatsky 12 Ağustos 1831 tarihinde Ukrayna’nın Dnepropetrovsk şehrinde doğdu.8 Mayıs 1891 ‘de Londra’da öldü.
Aristokrat Alman asıllı bir aileden Albay Peter Hahn’ın kızıydı.Öte alemlere temas göstergeleri daha çocuk yaşlarında başlamıştı.18 yaşında Nicephore Blavatsky ile evlendirildi.3 ay evli kaldı,kocasını terk ederek kaçtı. 18 yaşında iken yaklaşık 20 yıl sürecek seyahatlerine başladı,bu seyahatler sırasında Hindu Mahatmalardan dersler aldı.Birçok defa o vakitler yabancılara yasak olan Tibet’e gitti. Mahatmaların reenkarnasyon zincirinin son halkasına varmış,çok uzun ömürlü ,beden olarak kusursuz kamil ve bilge kişiler olduklarını aktarmıştır.

İlk kitabı 1500 sayfa iki ciltten oluşan İsis Unveiled ‘Peçesiz İsis’dir.1.cillte ‘Bilim’ ikinci ciltte ‘Din ‘ konularını işlemiş olup Viktorya çağı batıda adeta bir bomba etkisi yapmıştır bu kitap.Din konusunu işlediği ikinci ciltte Kadim felsefe ve inançların Hıristiyanlıktan daha ileri olduğunu ortaya koyar.

İkinci kitabı tam bir başyapıt olan Secret Doctrine ‘Gizli doktrin’ dir.1888 yayınlanmış ve tam 1800 sayfadır.İki cilt olarak yayınlanmıştır.1891 ‘de ölümü nedeniyle tamamlanamamıştır.İlk cilt evrenin yaratılışı ,yapısı ve arkasındaki kozmik yasaları anlatmakta .İkinci cilt ise insan ırkının devinimleri ,Mu ,Atlantis gibi kayıp uygarlıklar ,reenkarnasyon ve insanların ruhsal ve psişik tekamülü anlatılmaktadır.Çok ilginçtir bu kitapta tam 50 000 kitap kaynak olarak gösterilmektedir.

Amerika’ya gelişinden yaklaşık 2 yıl sonra Teosofi Cemiyetini kurdu.Kurucuları Din ve Bilim adına en yararlı şeyin Sanskrit,Pali,Zend ve diğer dillerdeki Bilgelerin ve inisiyelerin insan ve doğaya dair yüksek hakikatleri insanlığın kullanımına sunduğu kadim metinlerin yeniden canlandırılması olduğuna inanmaktadır.3 amacı vardır Teosofi cemiyetinin;

– Irk , renk veya din ayrımı yapmadan İnsanlığın evrensel kardeşliği için bir çekirdek oluşturmak
– Dünya dinleri ile ilimlerine ait kutsal metinlerinin incelenmesini teşvik etmek ve eski Asya metinlerinin yani Brahmanik,Budist ve Zerdüştçü felsefelerin önemini kanıtlamak.
– Doğanın saklı gizemlerini ,insanda uyur halde bulunan psişik ve ruhsal güçleri mümkün olan her açıdan soruşturmak.

Teosofik harekat kısa sürede 100 bine yakın taraftar toplamıştır.daha sonra merkez Hindistan’da Adyar’a taşınmıştır.

‘Ahlaki acının sona erdirilmesinin fiziksel olanın sona erdirilmesinden daha erdemli olduğuna inanıyoruz’ diyerek teosofi cemiyetine her yıl çok sayıda üyenin katılmasını sağlamıştır.

Ölümüne kadar yaptığı çalışmalarla teozofi,okültizm ve ezoterizm alanında büyük çığırlar açmıştır.Dünyayı dolaşırken daha önce kimselerin bulamadığı bir çok eski yazıt bulmuş ve bunlar sayesinde bir çok öğretiyi açığa çıkarmıştır.

Bu yazımda elimden geldiğince çok ilginç bir kişiliğe ve yaşam biçimine sahip olan Helena Petrovna Blavatsky ya da nam ı diğer Madam Blavatsky hakkında bir takım bilgiler vermeye çalıştım.

Kaynakça:
– Tüm Çağların Gizli Öğretileri ‘ Manly P.Hall ‘
– Teosofinin Anahtarı ‘H.P Blavatsky’

11.491 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • İnsanın Temel Denklemiİnsanın Temel Denklemi Güçlü oldukça “iyi”, güçsüzleştikçe “kötü”. İnsanın temel denklemi bu mudur? İnsan aklının kendini en çaresiz, en sefil ve en güçsüz bulduğu durum ölümdür. Ölüm karşısında akıl, […]
  • Uygarlığımız için onuncu tehlikeUygarlığımız için onuncu tehlike İsveç’teki Küresel Sorunlar Vakfı’nın yayınladığı “Uygarlığımızı tehdit eden 12 risk” raporundaki 10. Risk: “Yapay zekâ”dır. […]
  • Düşüncelere Saygı Duymak ve Demokrasi ÜzerineDüşüncelere Saygı Duymak ve Demokrasi Üzerine Zaman zaman gazete köşelerinde gördüğüm ve kendimin de sık kullandığı bir İoanna Kuçuradi şaheseri vardır: "Fikirlere saygı duyulmaz. Saygı kişiye duyulur. Fikirler tartışılmak içindir. […]
  • Aydınlanma DönemiAydınlanma Dönemi 18.yy felsefesine 'Aydınlanma Felsefesi' denir.Bu felsefenin içinde yer aldığı döneme 'Aydınlanma Çağı' adı verilir.Burada ki aydınlanma ne demek,kim aydınlatılacak,aydınlatılmak istenen […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Aralık 2017
P S Ç P C C P
« Kas    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Arşivler