felsefe taşı

Lemmy Kilmister

Lemmy Kilmister
Ocak 21
14:14 2016

” Hemen yarın ölebilirsin. Biliyorsun değil mi? O zaman neden sızlanıp duruyorsun ? Git ve ölümle karşılaştığında vicdanının rahat olmasını sağlayacak şeyler yap. Ölüme hazır ol. En büyük zenginlik budur.”

Yukarıda ki anlamlı söz geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan Lemmy Kilmister’e ait. Sürekli birilerinin doğduğu ve öldüğü dünyada galiba bazıları yaşarken doğru işler yaptığı ,arkalarında güzel eserler bıraktığı için biyolojik olarak ölüme yakalansa da devamlı anıldığı için ölümsüz oluyorlar.

Lemmy müzisyendi, kumarbazdı, koleksiyoncuydu, alkolü severdi…. Bir sürü toplum tarafından sevilmeyen ,sevilen huylara ve özelliklere sahip bir insandı. Motörhead rock ve metal seven bir çok insan için farklı bir yerdeydi. Sert ve gürültülü bir müzik yaparken ,böyle de yaşadı.Müziğini seversiniz ya da sevmezsiniz ama biraz Lemmy’e kulak verelim mi?

”Sadece bir hayatınız var. Başka olmayacak. Korkularınızla yaşamaktan daha iyi seçenekleriniz yok mu? Hadi ama…”

” İnsanlar maalesef okumuyorlar artık. Oysa okumak hayal gücünü en çok tetikleyen şeydir. Film izlemek öyle bir şey değil. O birinin vizyonudur sadece, değil mi? ”

” Ne olursa olsun gerçekle ilgileniyorum. Onun üstünü kapatan gizem perdesiyle değil. İnsanlar gerçekleri duymaktan hoşlanmıyorlar. Bense tam tersi, gerçek için yaşıyorum. Herkes haklı olduğunu sanıyor ama gerçek tektir..”

Evet yukarıda ki sözleri çevrenizde birileri söylese o kişinin yanında bulunmaktan hoşlanırsınız değil mi? Size bir şeyler katacaktır. Çünkü aklını kullanmayı ve düşünmeyi seven birisidir. Ama toplum bunları söyleyen kişinin giyimini, müziğini ,yediğini ,içtiğini, bıyığını, yüzüğünü ve daha bir çok şeyini gördüğünde ön yargılarıyla başlıyor en acımasız yargılara.

İşte Lemmy’de mutlaka bu yargılardan nasibini kendi toplumunda da almıştır ama doğrularından vazgeçmemiştir.

Yukarı da paylaştığım sözlerinin her biri düşünüldüğünde yazabilene makale, daha da iyi yazabilene kitap konusudur.

Bakın sormuşlar kendisine insan hayatından neyi kaldırmak istersin diye. İsterseniz cevabı okumadan siz de cevaplamaya çalışın.Mesela ben, kin ve nefret duygusunu diye cevapladım. Lemmy ise ” İnsan yaşamından kaldırabileceğim bir şey olsaydı uyumayı kaldırırdım” demiş. Düşündümde ortaokul hayatından beri geç olabildiğince geç yatmayı seven,gecenin içinde çok mutlu olan benim için mükemmel cevap.

Kendi olarak öldü, aramızdan sadece görüntü olarak ayrıldı, şarkılarıyla, plaklarıyla çok uzun yıllar efsane olarak yaşamaya devam edecek.

İsterseniz ruhuna dua okuyun ,isterseniz de onun bir albümünü mesela ” Ace of Spades’ i dinleyerek ruhuna temas edin.

Dilerim ki hepimiz ölüm sonrası anılır bir hayat yaşarız.

3.857 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Nasıl?Nasıl? Keşke bilsek! Neyin ne zaman ve nasıl olacağını yani... Çoğu yaşamsal kavramın ya da kimi zaman "kaza" denebilecek yaşantıların kendi içinde hazırlık süreci olsa da bilincimizin ve […]
  • Mutlu muyuz?Mutlu muyuz? 30 yaş altı gençleri görüyorum; sokakta, caddede yürürken... toplu ulaşım taşıtlarında, otomobillerde... çoğu kulaklıkla müzik dinliyor; 'yapışık ikizleri' akıllı telefondan... Evden […]
  • Hey sen, sana güveniyorum!Hey sen, sana güveniyorum! Hey sen, sana güveniyorum Evet yanlış duymadın, sana güveniyorum... Burada olmandan, bana yaklaşmandan, bana olan duygu ve hislerinden yana sana güveniyorum. Biliyorum benim için ne […]
  • Yeni Seksi MIT ProfesörüYeni Seksi MIT Profesörü MIT Üniversitesi'nden Neri Oxman, Fast Company tarafından en yaratıcı 100 içinde gösterilen, ekoloji ile mimariyi birleştiren hoş bir kadın. Bir kaç yıl önce yaptığı TED konuşması da ilgi […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Aralık 2018
P S Ç P C C P
« Kas    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31