felsefe taşı

Dante’nin İstanbul Cehennemi

Dante’nin İstanbul Cehennemi
Mayıs 23
13:23 2016

Yazar Osman Balcıgil’in romanı “Dante’nin İstanbul Cehennemi” Destek Yayınları arasında çıktı… Balcıgil bu Dante’nin İstanbul Cehennemi romanında “gizli ilimler”i İstanbul dekoruna taşıyor.

-İtalyan kökenli Pisani ailesinin genç oğlu Duran, İlahi Komedya’yı İstanbul dekorunda oynamaya neden karar verdi?

-Koyu bir Katolik olan Bayan Pisani ile gizemci Bay Pisani, oğullarının İstanbul Cehennemine doğru çıktığı yolculuktan nasıl etkilenecekler?

-Karanlık İstanbul’un esrarengiz kralı Erdoğan Bey ile Fransız düşünür Michel Faucoult ve İspanyol ressam Salvador Dali’yi hangi “hassas çizgi” birleştiriyor?

-Nasıl bir “büyülü gerçeklik” onun gibi bir adamı İlahi Komedyay’a bağlayabilir?

-Karargâhı Süleymaniye’de bulunan mistik bir tarikatın üyesi olan yönetmen Cebrailin, akıllara durgunluk veren planı sonuç verecek mi?

-Dante’nin büyük aşkı Beatrice’i canlandıran dünyalar güzeli Gizem herkesten neyi gizliyor?

-İlahi Komedyanın en önemli karakterlerden biri olan Charonu sahneye taşıyacak sürpriz oyuncu kim ve “aklını kontrol altında tutarken iradesini nasıl askıya alabiliyor?”

-Charon, “her istediğini yerine getirebilenin emri”yle başlayacak ve yedi gün sürecek İlahi Komedya macerasında, başrol oyuncusu Durandan özenle hangi büyük sırrını saklıyor?

Bu romanda birçok ilginç sorunun yanıtlarını bulacaksınız.

“Oğlu okumasını tamamlayıp İlahi Komedya’yı kendisine uzatınca, orta yaşlarını çoktan geride bırakmış Bay Pisani, gömlek cebinde taşıdığı yakın gözlüğünü taktı, kitabın kapağını kaldırdı ve derhal oğlunun beklediği tepkiyi verdi:

“Muhteşem bir el yazısı! Kitabın sahibi kaligraf mıdır nedir?”

Duran babasına cevap vermedi, sadece başını sallamakla yetindi.

Kırmızı yanakları ve masaya baskı yapan göbeğiyle yemeye ve

içmeye düşkün olduğunu ele veren Bay Pisani, sağ elinde tuttuğu

kitabı sol eline aktardı, şarap kadehine hamle edip hatırı sayılır bir

yudum aldı. Sıra ondaydı. Az önce oğlunun okumuş olduğu yazıyı,

yüksek sesle bir kez de o okudu.” (Kitaptan)

5.801 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • SPARTAKÜS’TEN ÖNCE ARİSTONİKOS VARDISPARTAKÜS’TEN ÖNCE ARİSTONİKOS VARDI Binlerce köle Ege’de “Güneş Ülkesi”ni kurmak için Roma’ya bay kaldırdı. MÖ 133'tü. Roma İmparatorluğu'nda kölelerin sayısı özgür vatandaşları geçmişti. İnsanlar üç şekilde köle […]
  • “Yaş 71” !“Yaş 71” ! Loş ışıklı gece klubünün kapanış saati. Müşteriler ayrıldılar. Barın arka tarafındaki çalışma alanlarının ışıkları açıldı. Çalışanlar bir an önce evlerine gidebilmek için koşar adımlarla […]
  • SırSır Jenny çantayı açamazdı. Çanta açılırsa içindeki kaygılar dışarı atlardı ve kim bilir sonra neler olurdu.“Saçmalık,” dedi yaşlı kadın,“Bir kaygının en nefret ettiği şey başka birisi […]
  • Blokzinciri: Yeni Internet!Blokzinciri: Yeni Internet! Blokzinciri mimarisi ikinci internet devrimi olabilir. “Güven”in gerekli olmadığı bir internet düşleyin! Internetle ilgili herkesi ilgilendiren en önemli problemlerin başında belki de […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Arşivler