felsefe taşı

Dante’nin İstanbul Cehennemi

Dante’nin İstanbul Cehennemi
Mayıs 23
13:23 2016

Yazar Osman Balcıgil’in romanı “Dante’nin İstanbul Cehennemi” Destek Yayınları arasında çıktı… Balcıgil bu Dante’nin İstanbul Cehennemi romanında “gizli ilimler”i İstanbul dekoruna taşıyor.

-İtalyan kökenli Pisani ailesinin genç oğlu Duran, İlahi Komedya’yı İstanbul dekorunda oynamaya neden karar verdi?

-Koyu bir Katolik olan Bayan Pisani ile gizemci Bay Pisani, oğullarının İstanbul Cehennemine doğru çıktığı yolculuktan nasıl etkilenecekler?

-Karanlık İstanbul’un esrarengiz kralı Erdoğan Bey ile Fransız düşünür Michel Faucoult ve İspanyol ressam Salvador Dali’yi hangi “hassas çizgi” birleştiriyor?

-Nasıl bir “büyülü gerçeklik” onun gibi bir adamı İlahi Komedyay’a bağlayabilir?

-Karargâhı Süleymaniye’de bulunan mistik bir tarikatın üyesi olan yönetmen Cebrailin, akıllara durgunluk veren planı sonuç verecek mi?

-Dante’nin büyük aşkı Beatrice’i canlandıran dünyalar güzeli Gizem herkesten neyi gizliyor?

-İlahi Komedyanın en önemli karakterlerden biri olan Charonu sahneye taşıyacak sürpriz oyuncu kim ve “aklını kontrol altında tutarken iradesini nasıl askıya alabiliyor?”

-Charon, “her istediğini yerine getirebilenin emri”yle başlayacak ve yedi gün sürecek İlahi Komedya macerasında, başrol oyuncusu Durandan özenle hangi büyük sırrını saklıyor?

Bu romanda birçok ilginç sorunun yanıtlarını bulacaksınız.

“Oğlu okumasını tamamlayıp İlahi Komedya’yı kendisine uzatınca, orta yaşlarını çoktan geride bırakmış Bay Pisani, gömlek cebinde taşıdığı yakın gözlüğünü taktı, kitabın kapağını kaldırdı ve derhal oğlunun beklediği tepkiyi verdi:

“Muhteşem bir el yazısı! Kitabın sahibi kaligraf mıdır nedir?”

Duran babasına cevap vermedi, sadece başını sallamakla yetindi.

Kırmızı yanakları ve masaya baskı yapan göbeğiyle yemeye ve

içmeye düşkün olduğunu ele veren Bay Pisani, sağ elinde tuttuğu

kitabı sol eline aktardı, şarap kadehine hamle edip hatırı sayılır bir

yudum aldı. Sıra ondaydı. Az önce oğlunun okumuş olduğu yazıyı,

yüksek sesle bir kez de o okudu.” (Kitaptan)

2.102 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • “Yaş 71” !“Yaş 71” ! Loş ışıklı gece klubünün kapanış saati. Müşteriler ayrıldılar. Barın arka tarafındaki çalışma alanlarının ışıkları açıldı. Çalışanlar bir an önce evlerine gidebilmek için koşar adımlarla […]
  • Bir Hayalim Var!Bir Hayalim Var! Yıl 1963. Sıcak bir Ağustos günü Washington Lincoln anıtının önünde ırk ayrımcılığına karşı toplanmış 200.000 kişiye böyle bağırıyordu Martin Luther King. Aslında bambaşka bir […]
  • Aşk Meşk HalleriAşk Meşk Halleri Asla bitmeyecek bir hikâye... Kamuran Akkor'un "Aşk Eski Bir Yalan" şarkı sözündeki gibi aşk; Adem'le Havva'dan kalan çok eski bir hikaye. Aşk edebiyatı şiirle, 4 bin yıl önce ilk defa […]
  • Mona Lisa’nın Teğellenmiş HikayeleriMona Lisa’nın Teğellenmiş Hikayeleri Bütün gün bir vitrinin içinde, el el üstünde, yüzünde yarım bir gülümseme ile tek başına oturmak hiç de kolay değil. Her akşam Oyuncak Müzesi kapandıktan sonra bir oh çekiyor, ayağa kalkıp […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Nisan 2017
P S Ç P C C P
« Mar    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Arşivler