felsefe taşı

Burası var ya burası!

Burası var ya burası!
Ağustos 15
10:33 2017

“Burası Türkiye”… Yıllardır benliğimize işlemiş bir cümledir.
Her türlü adaletsizlik, aymazlık, rezillik, hukuksuzluk, haksızlık, şark kurnazlığı, üçkağıtçılığın kanıksanmış olması gerektiği ile ilgili sıkça avamca söylenir. El keskin bir açı ile ileri sertçe uzatılır, boyun kasılır, ağız kenara doğru kaydırılır, mafya babası tarzında efe gibi söylenir.
Anlamı açısından ülkenden soğutur. “Normal bir davranış biçimini bekeleme” der, “alışırsın” der. “İğrençlikte nirvana nedir?” denirse bu sade görünüşlü cümlenin onu söyleyence kullandığı anlamdır.

Herhangi bir normal kıstasın hangi konuda olursa olsun beklenmemesini belirtir. Konu trafik olur, adalet arama olur, yemek yemek olur, siyaset olur, toplum içerisinde bir davranış kalıbı olur değişen bir şey olmaz. Yapılmayacak her türlü erdemsizlik, saygısızlık kutsanır. Yozluk, arsızlık, kültürsüzlük, hadsizlik, terbiyesizlik, kendini bilmezlik bu sistemde normal karşılanır. Az sayıda insan gibi insandan bunu kabul etmesi ve alışması beklenir hatta bu adi davranış biçimleri kuvvetle kişilere diretilir.

“Nasıl olur?” diye çaresizce isyan ettiğinizde yanınızda beliren bu tipler aynı ezber cümleyi ukalaca kurarlar. Ağzı burnu oynaya oynaya, kafası kendi etrafında daire çize çize, kayık ağzıyla ve yerle yeksan zeka seviyesi ile “Burası Türkiye” der. Yani “Bu yaşa geldin daha hala yaşadığın yerin balçık seviyesini anlayamadın mı, alışırsın alışırsın, burada toplumda birlikte yaşama kuralları yoktur. Kendime saygı duymadığım için kimseye saygı duymam.” der.

Sabırtaşı olmak gerekir; hem çevredeki bu kadar olumsuzluğa hem de üzerine yıkılan herşeyi kanıksamak gerektiğini megafonla böğüren çapsız insanımsı güruha. Bu topraklar sınanma arenasıdır. Bu coğrafya sınavların en zorları ile kutsanmış. Bu hayatta bu okuldan mezun olmak ise ciddi bir basamaktır.

Tüm bu kepazeliklere tahammül edip, eğer dayanabiliyorsan, her gün küçük küçük ölsen de mücadeleye yine devam ediyorsan, enkarnasyon döngüsünü kırıp öze ulaşma yönünde bir büyük adım daha atılıyor demektir.
Kim bilir; belki de… Ya sabır!

3.130 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Sen Ne Yapıyordun?Sen Ne Yapıyordun? Teknoloji destekli ilerleme insan zekasını geriletiyor mu? Peki dümene yapay zeka geçtiğinde tablo nasıl dönüşecek? Teknoloji insan zekasını geriletiyor mu? Bilimsel bir araştırmaya […]
  • Temel Kural ve Kendimizin Çocuğu OlmakTemel Kural ve Kendimizin Çocuğu Olmak Ne çok din, ve ne çok ahlak sistemi var. Tarih boyunca insanlığın ahlak normları sürekli değişmiş. Eski Mısır’da kullanılan ve bugün hala kolayca aşamadığımız Maat’tan, tek tanrılı […]
  • Maymun Zihni SusturmakMaymun Zihni Susturmak Zihni susturmak iddialı bir konu. Zira evren dualite (zıtlıklarınmedceziri) üstüne kurulu ve zihin de kıyaslamalarla çalışıyor. Önemli olan bana göre düalist bir evrende yaşarken teklik […]
  • Nysa ve TrallesNysa ve Tralles Bugün atalarımın kurduğu Nysa ve Tralles şehirlerini ziyaret ettim. Muhteşem iki antik şehir, muhteşem iki ata şehri. Yunanlıların elinde olsa en az 20 euroda girebileceğimiz ve oraya […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Temmuz 2024
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Arşivler