felsefe taşı

Maymun Zihni Susturmak

Maymun Zihni Susturmak
Mart 08
13:57 2017

Zihni susturmak iddialı bir konu. Zira evren dualite (zıtlıklarınmedceziri) üstüne kurulu ve zihin de kıyaslamalarla çalışıyor. Önemli olan bana göre düalist bir evrende yaşarken teklik bilinciyle düşünebilmek. Çünkü bizi çevreleyen unsurlardan ve realiteden kaçamayız, kaçmamalıyız da. Yapacağımız tek şey onu algılamamızı değiştirmek.

Bu ne demek peki?

Olduğu gibi kabul ve yargısızlık demek.
Koşulsuzluk, beklentisizlik demek.
Tevekkül demek, yani aktif teslimiyet

Zıtlıkların hakim olduğu bir evrende yaşarken teklik bilinciyle düşünebilmek nasıl olur?

Duyularınalgıladığışeylerizihnininyargıvealgıfiltrelerindengeçirmemesiilebence.Çünkü dualist sürece sokan zihin onları sınıflamak ve yorumlamak için zaman ayırır. Sessiz zihinde olduğu gibi kabul var ve sadece an var, akış var. Bu bir tanık zihniyeti hali.

Şimdi bunu sağlamak için bizlerin dıştan ve içten gelen bozucu etkileri bertaraf etmemiz lazım. Yine “etkilenmeme sanatı”ndan bahsediyoruz işte.

Dıştan gelen etkilere müdahale etmek zor. Dağa mı kaçacaksın? Kaçsan ne yazar, normal insana şehirde Nirvana lazım. O yüzden yine algı filtrelerimizi temizleyeceğiz. Yoga’da 5nci aşama (Prathayara) olan duyu kontrolünü de bundan bahseder..

Yani senden bir başka sen yaratmalısın ki, sana gelen etkilerin ortaya çıkardığı tepkilerin temeli olan paradigmaların değişsin.

Etkilenmeme sanatı fizik ve duygu boyutuna sahip. Yani “önce değiştirebildiğin şartları değiştir, değiştiremediklerini ise kabul edip kendini uyumla”. Bunu yapınca sessiz zihin haline geçmemizi engelleyen unsurlar ortadan kalkar. Ama bu maalesef kısa bir süreç değil. Ciddi çaba, azim, disiplin, sabır, sebat, imanve kısmet lazım. Kısmet ile, hakediş ile alakalı. Ancak, her şey kendini aşmak için bir istek ile başlıyor.

5.075 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • AŞK’ın Sonsuz Hali…AŞK’ın Sonsuz Hali… Bakarsın gözlerinin içine sevgilinin... Vuslatın hasretiyle geçirmişsindir yıllarını. O’nu bulmak, O’na kavuşmak, O’nu kucaklamak için… Sayısız kalpte, gözde, bedende, kokuda aramışsındır […]
  • Dolma KalemDolma Kalem Dolma kalem manyaklığı diye bir şey olduğunu yeni öğrendim. Öğrenmek ne ki, hasta oldum hastaaa... Ciğerlerimi sirkeli sularla yıkadılar, tuz ruhuyla gargara alemine […]
  • YaşYaş OL- Neye ağlıyorsun yine? AĞ- Yok bir şey... OL- Ne demek yok bir şey? Var bir şey ki akıyor yine... AĞ- Yok bir şey dedim! OL- Yokmuş... AĞ- ... . . . OL- Hep böyle […]
  • Puslu Kıtalar AtlasıPuslu Kıtalar Atlası “İşte, içinde yaşadığın dünya da, bu şekilde hiçlikten yaratıldı. Ama hiçliğin öteki adı olan boşluğun bir parçası artmıştı. Bu parça ikiye bölündü ve birisi, boş bir levha olarak sana […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Nisan 2024
P S Ç P C C P
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Arşivler