felsefe taşı

Bir Hayalim Var!

Bir Hayalim Var!
Aralık 23
15:23 2014

Yıl 1963.

Sıcak bir Ağustos günü Washington Lincoln anıtının önünde ırk ayrımcılığına karşı toplanmış 200.000 kişiye böyle bağırıyordu Martin Luther King.

Aslında bambaşka bir konuşma hazırlamıştı. Yaşananları anlatıyor, ırkçılığın ve ayrımcılığın toplumu nasıl da mutsuzlaştırdığını anlatıyordu örneklerle.

Bir anda, kalabalığın içinden bir ses duydu; ?Onlara hayalimizden bahset Martin…!? Ünlü gospel şarkıcısı Mahalia Jackson?dı haykıran: ?Onlara hayalimizden bahset..!?

Ve Martin, yazılı metni bir kenara fırlatarak, yüzyıllarca köle olarak kullanılmış halkının bağrından kopan bir sesle haykırdı:

?Bir hayalim var…!?

?Gün gelecek, Missisippi eyaleti bile, adaletsizliğin ve baskıların ateşiyle bunalmış olan o eyalet bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek.?

?Bir hayalim var…!?

?Gün gelecek, dört büyük çocuğum, derilerinin rengine göre değil, karakterlerinin yapısına göre değerlendirilecekleri bir ülkede yaşayacaklar.?

?Bir hayalim var…!?

?Gün gelecek, Alabama eyaleti, şirret ırkçıları ile, ağzından hep müdahale ve yasaklar yönünde sözler dökülen valisi ile, o eyalet bile, minicik siyah erkek ve kız çocuklarının, minicik beyaz erkek ve kız çocukları ile, kardeşçe el ele tutuşabilecekleri bir yer olacak.?

?Bir hayalim var…!?

?Gün gelecek, bir zamanlar köle olanların evlatlarıyla yine bir zamanlar köle sahiplerinin evlatları birlikte kardeşlik sofrasına oturabilecekler.?

Konuşma bittiğinde yer gök ağlamakta, kardeşliğin önünde duran tüm duvarlar bir bir yıkılmaktadır. Bu konuşmadan tam 45 yıl sonra hayal gerçekleşmiş ve ABD?nin ilk siyahi başkanı koltuğa oturmuştur.

Ancak ayrımcılık tüm hızıyla devam etmekte ve ?modern dünya? yepyeni acılar tarif etmektedir. Bırakınız ABD?yi, bırakınız politikacıları, bırakınız bize uzak o çirkin dünyayı. Çevrenize bakınız, kendinizi yoklayınız. Etrafınızdakilere sorunuz. Kapı komşunuz bir Budist olsa veya bir eşcinsel veya bir akıl hastası veya bir cüce veya bir transseksüel. Sizin veya çevrenizin tepkisi ne olurdu? Hayır, bana yazmayın cevabınızı, kendi kendinize, dürüst bir biçimde verin, yeter.

Evet, benim de bir hayalim var.

Martin Luther King?in dediği gibi, tüm insanların bir kardeşlik sofrasında ekmeğini ve tuzunu paylaşabildiği bir dünya.

Herkesin el ele, gönül gönüle olabildiği, ayrımcılığın her ölçekte kalktığı bir dünya.

Kardeşlik sofrasının doğudan batıya, kuzeyden güneye uzandığı, sınır tanımadığı, zenginin fakirin kim olduğunun önemi olmayan bir dünya.

Dedim ya, bu bir hayal.

Ama,

Hayal bile olsa,

Yine de güzel,

Uğraşmaya değer.

Unutmayın;

İnsan hayal ettikçe yaşar…!

(İlk yayın:http://www.bodrumgundem.com/2011/12/20/bir-hayalim-var)

6.573 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Tarihten bir “kaset vakası”Tarihten bir “kaset vakası” Buyurun, tarihten bir "kaset vakası". Hikayemiz eskiden, çoook eskiden... Daha kaset kaset değilken, dünyada sevginin dirhemle dağıtıldığı günlerden. O günlerde ABD'li beyazlar […]
  • Sofrada Beş DuyuSofrada Beş Duyu Yemek, yiyen kişinin beş duyusuna da hitap edebiliyorsa ancak o zaman mükemmel bir eser, mükemmel bir lezzet, mükemmel bir tabaktır. Dünya çapında meşhur olan şeflerin sırlarından birisi […]
  • Virüs ve MutasyonlarVirüs ve Mutasyonlar Bu konu kabak tadı verdi herkese elbette ama yine son derece kasıtlı ya da yanlış açıklamalar etrafı sardığı için bazı yeni konuları ele almakta yarar görüyorum. Bu olaya corona ya da […]
  • Ekmeğin KokusuEkmeğin Kokusu Küçük kız her zaman ki gibi sabahın ilk saatlerinde evden ayrıldı.Bu sabah her zamankinden daha soğuktu,artık kış geliyordu.Ama üstüne giyebileceği ekstra bir şey yoktu .Aslında zaten hiç […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Arşivler