felsefe taşı

Ekmeğin Kokusu

Ekmeğin Kokusu
Ocak 06
13:09 2014

Küçük kız her zaman ki gibi sabahın ilk saatlerinde evden ayrıldı.Bu sabah her zamankinden daha soğuktu,artık kış geliyordu.Ama üstüne giyebileceği ekstra bir şey yoktu .Aslında zaten hiç olmamıştı böyle bir lüksü.Hafiften üşüyerek yokuştan çıktı,birkaç evin içinde ışık yanıyordu.Bazı bacalardan duman çıkıyordu.Dar kaldırımda hızlı hızlı yürürken o güzelim ekmeğin mis gibi kokusu fırından gelmeye başladı.İşte bu en sevdiği andı.Bazen bütün gün tek öğünü olan ekmeğin taze kokusu.

Biraz sonra fırının önündeydi.Fırıncı taptaze ekmekleri raflara özenle diziyordu.Biraz sonra dağıtım için ekmek arabaları gelecekti.Mahallenin en yaşlılarından Mehmet amca bembeyaz saç ve sakalıyla her zaman ki koltuğunda oturuyordu.Büyüklerinden bilirdi tam 45 yıldır hep erken saatte işinin başındaydı.

İçeri girdi.

-Günaydın dedi.

Mehmet Amca Günaydın dedi ve elindeki torbayı alarak arka tarafta ki merdivenlerden aşağı indi.Torbasını geri getirdiğinde bir gün önceden kalan ve tam 10 yıldır ücretsiz olarak aldığı ekmekleri alarak teşekkür etti ve raflarda ki taze ekmek kokusunu ciğerlerine kadar çekerek fırından ayrıldı.

Hızlı adımlarla ki soğuk artmıştı evinin yolunu tuttu.Birazdan 2 kardeşi ,babası ve annesi sofrayı hazırlamış olurlardı.Bugün ayın ilk günü olduğu için sofra da peynir ,zeytin ve çayı aynı an da görecekti.Yutkundu yürümeye devam etti.

İşte kafasında bu düşüncelerle yürürken arkasında ayak sesleri duydu .Birkaç gündür hep ayak sesleri duyuyor ya da ona öyle geliyordu , korkuyordu.arkasına bakmadan biraz daha hızlandı.Aslında bu saatlerde sokaklarda kimsecikler olmazdı.Kimseye rastlamazdı hem rastlasa bile mahalleden birileri olurdu ve onlarda seslenir takip etmezdi.Hızlandı ama bu sefer ayak sesleri inatçıydı.Sanki iyice yaklaşmıştı.Yokuştan iniyordu köşeyi bir dönse evi gözükecekti.Tam köşeyi döndü ama birden sırtına bir el dokundu ve sonra omzundan tuttu.Titredi korkuyla arkasına döndü.Mehmet amca karşısında soluk soluğa duruyordu.Kızım yaşlandım yetişemedim sana derken bir yandan da soluklanmaya çalışıyordu.

Mehmet amca nefesine ayarladı ve ‘’Kızım bundan sonra her sabah torban sıcak ekmekle dolacak dükkanımdan çıkarken içine çektiğin o havayı unutamam ‘’dedi. Taze sıcacık ekmeklerin içinde olduğu torbayı kıza uzattı,hiçbir şey demesini beklemeden yavaş yavaş yokuştan çıkmaya başladı.

Kız gözlerinde yaş elinde sıcacık ekmekleri ile evinin kapısındaydı …

4.257 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • ASANSÖRDEKİ KADINASANSÖRDEKİ KADIN Küllükte bitmiş sigaralar, Masada boş şişeler Nemli duvarlarda eski anılar Evin önünde bir kevaşe Kendini jiletle doğruyor ve Olabildiğince hayata küfrediyordu. Bir ipin […]
  • Ruhuma Yolculuk – Birinci HaftaRuhuma Yolculuk – Birinci Hafta Selam Dostlar, Ruhuma Yolculuk seyahatimin ilk gününü tamamladım. Rotamda ufak tefek sıkıntılar oldu. Önce Ağaçlı tarafına çıktım. Niyetim kıyıdan gitmekti. Şantiye halindeymiş izin […]
  • 30 Ağustos30 Ağustos 30 Ağustos’a nasıl gelindi? Kısaca, onu bize hazırlayan “Sakarya Zaferine” bakalım! “Sakarya” bir “Subay Savaşı”! Er kaybı % 35-40, subay kaybı %70-80! Yunan zayiatı 46.000 […]
  • Başkanın AdamlarıBaşkanın Adamları Başlığı bir filmin isminden aldım. Filmde tam seçimlerden önce Amerikan Başkanının reşit olmamış bir kızla ilişki kurmaya çalıştığı ortaya çıkar. Peki bu skandal ört bas edilmek için ne […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler