felsefe taşı

Ünlü Aşk Mektupları

Ünlü Aşk Mektupları
Nisan 10
14:47 2017

Derleyen: Ronald Tamplin
Yayın evi : Doğan Kitap
Sayfa Sayısı : 160
Yayın Tarihi : 2000

Masum bir aşk mektubu almaktan hoşlanmayan var mıdır! Hemen herkes ortaokul lise yıllarında bir aşk mektubunun satırları arasında pembe hayallere dalmıştır muhtemelen. Ama ne yazık ki bundan sonraki nesiller sadece sms mesajlarıyla yetinmek zorunda kalacaklar. Sevgilinin duygularını okurken çarpan kalbin kıpırtılarını, titreyen ellerin heyecanını hissedemeyecekler. O mektubu saklamanın, arada bir çıkarıp tekrar tekrar okumanın güzelliğinden bi haber olacaklar. Bunlar önemsiz gibi görünse de aslında büyük bir eksiklik. Yıllar sonra hatırlanacak böylesi bir anıdan yoksun kalmak üzücü.

Ronald Tamplin de benimle aynı fikirde olmalı ki, ünlülerin aşk mektuplarını derleyerek güzel bir kitap hazırlamış. Kimler yok ki kitapta, Lord Byron, Napolyan, Mozart, Frida Kahlo, ingiltere kralı 8. Henry ve daha bir çokları.
Kitap Moltımer Adler!in bir sözüyle başlıyor; “İnsanların okumak için daha büyük çaba harcadıkları tek bir durum vardır bence, aşık oldukları ve aşk mektubu okudukları zamanlar.”

Kitap romalı ozan Ovidious’un eşine yazdığı mektupla başlıyor, tarih M.S. 1. yüzyıl. Son mektup ise, 1935 tarihli ve Wınston Churchill’den karısı Clementıne’a.

Tam 34 aşk mektubu yer alıyor kitapta. Bu mektuplardan beni en çok etkileyen, genç yaşta ölen irlandalı şair John Keats’in sevgilisi Fanny’e yazdığı satırlar oldu. Bu aşkın hikayesini en sevdiğim yönetmen olan Jane Campıon Brıght Star adıyla filme çekmişti.

2000 yıllık bir dönemde yaşamış insanların mektuplarının derlendiği kitapta, mektup sahiplerinin hayatlarından kesitler ve 200 ü aşkın fotoğraf yer alıyor.

Mektupları okudukça, onları kaleme alan insanların duygularına ortaklık etmenin, özel anılarını paylaşmanın efsunlu hissi yayılıyor ruhunuza. Aşkın hep var olacağına inancınız tazeleniyor.

659 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Unutulmuş Bir Dahi – Franz Anton MesmerUnutulmuş Bir Dahi – Franz Anton Mesmer Tarih insan dehasını onurlandıran sıradışı isimlerle doludur. Sanatta hala Leonardo Da Vinci’nin estetiğinden ve Michalengelo’nun ilahi fikirleri açığa vurumundan bahsederiz. Bilimde […]
  • Siber Suç OrtaklığıSiber Suç Ortaklığı Kullanmadığınız zamanlarda cihazlarınızın internet erişimini kapatırsanız, global siber saldırılarda (siz farkında bile olmadan) hackerların sizi suça ortak etmelerini engellemiş […]
  • Vazodaki ÇiçekVazodaki Çiçek Nedense bizde folklor denince akla hemen halk dansları gelir. “Bizim kız folklora gidiyor” der mesela anne babalar. Folklor İngilizceden dilimize geçmiş bir kelime… İlk kez […]
  • DÂHİLERİN BİLİNMEYEN AŞKLARI…DÂHİLERİN BİLİNMEYEN AŞKLARI… FRİDA KAHLO "Sanat tarihinde Frida, içinde ve yüreğinde hissettiği biyolojik gerçeği dile getirmek için canını dişine takan sanatçıya tek örnektir" Diego RIVERA Yirminci yüzyılın […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Ağustos 2017
P S Ç P C C P
« Tem    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Arşivler