felsefe taşı

Sosyal Medya Kanseri

Sosyal Medya Kanseri
Ocak 29
11:21 2020

Bir kaç hafta içinde öldüren bir kanser mi istersiniz, yıllar içinde yavaş yavaş vücudunuzu ele geçirecek bir kanser mi?
Sosyal medyanın son onbeş yılda dijital kültür üzerinde bu denli tahakküm kurmasının gerisinde yatan sebep, motivasyon nedir? Dünya müthiş bir bağlanma, kendini ifade etme, doğru bilgiye ulaşma, başkalarının deneyimlerinden istifade etme gereksinimi içinde yanıp tutuşuyordu da çorap ondan mı sökülmeye başladı? Ya da bu işin gerisinde de çok daha “Tabii ya kapitalizm işte!” dedirtecek nedenler mi var?

Sosyal medyanın teknik altyapısını oluşturan ve sosyal medya marifetiyle bireylerin birbiri ile etkileşim kurmasını sağlayan “Web 2.0” terimini ortaya atan Tim O’Reilly’e kulak vermeli. O’Reilly sadece isim babası olmanın ötesinde web mimarisinin bu ikinci evresinin neden yeni bazı özelliklere sahip olması gerektiğini de çok anlamlı olarak belirtiyor. Diyor ki dot.com çılgınlığının 2001 yılında pek çokları için büyük bir hayal kırıklığı yaratmasının üstüne webin küllerinden yeniden doğması için bir yeniliğe gereksinim vardı. Web 2.0 bu yeniliğin adıdır. Özünde de enformasyonun bilgi merkezlerinden pasif tüketicilere (kullanıcılar) tek yönlü akması yerine iki yönlü hale getirilmesi vardır. Yani içeriği artık herkes üretecek; sadece web sitesinin sahipleri değil. Yalan-yanlış, önemli-önemsiz, anlamlı-anlamsız fark etmez. Yeter ki herkes pasif tüketici olmanın yanısıra aktif olarak da üretici olsun.

Peki bireyleri engellenemez bir istek ve arzuyla içerik üretmeye sevk edecek şey ne olabilir? Yani içeriğin konusu ne olacak? Basitçe toplum tarafından görülme, tanınma, takdir edilme, alkışlanma içgüdüsü. Bunu sağlamanın en kolay yolu da bireyin kendisini, yaşamını, duygu ve düşüncelerini dünya ile paylaşmasını sağlamak. Hoşgeldin sosyal medya!

Sosyal medyayı reva gören yaratıcılarının kapitalizmin canına okuduğu bireyi “daha iyi bir dünyada” yaşatmak için bir motivasyonları yok yani. Onların derdi icat edildikten sonraki beş altı yıl içinde internetin kendisi ile özdeşleşen web mimarisinin yok olup gitmesinin önüne geçmek. Bunun gerisinde makul karşılanabilecek bir sebep de olabilir: Çok büyük bir sermayenin bu tür teknolojilere yatırılmak yerine daha yıkıcı başka kanallara gitmesini önlemek.

Anımsayalım. Webin ilk evresinde yaşanan dot.com çılgınlığının çökmesi ABD’de demokratların şaibeli bir Florida oy sayımından sonra Beyaz Saray’ı cumhuriyetçilere kaybetmesi ve akabindeki 11 Eylül terör olayı ile aynı döneme rastlıyor. Belki de sosyal medya sitelerinin popülerliği bir anda artmasaydı o günden bugüne kadar bu sitelere yatırılacak paralar çok daha sıkıntılı “savunma ve güvenlik teknolojileri”ne yatırılacaktı. Verem ile kanser arasında bir seçim yapmak değil de iki farklı kanser türü arasındaki seçim metaforu durumu açıklamak için daha uygun olurdu. Bir kaç hafta içinde öldüren bir kanser mi istersiniz, yıllar içinde yavaş yavaş vücudunuzu ele geçirecek bir kanser mi? Ama illa ki kanser!

Sosyal medya literatüre (metaforik de olsa) bir kanser türü olarak geçer mi? Pek şu metafora ne dersiniz? Pek çok doktor ilacın zehir olduğu konusunda hemfikir. Önemli olan zehir olması değildir de dozudur. Uygun miktarı hayat verir; ötesi ise zarar!

1.371 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Dijital Mucize(?)Dijital Mucize(?) Dünyanın yarısının internette olması ne temsili demokrasinin balını tuttuğu için parmağını yalayanları aç bıraktı, ne de totaliter rejimlerde bir gevşemeye neden oldu. “SOLID” bir değişim […]
  • Nesnelerin İnterneti : İnsana Yeni Rakip!Nesnelerin İnterneti : İnsana Yeni Rakip! İnsanoğlu çevresinde “akıl yürütme” becerisine sahip ama insan-olmayan nesnelerle yaşamaya hazırlansa iyi olacak. Nesnelerin Interneti lafı çok masum. İnsanoğluna (kendi yarattığı) bir […]
  • İhtiyarlara Yer Yok!İhtiyarlara Yer Yok! İnternetin yararlı olduğunu da unutmamalı. Ondan sadece eğlence amacıyla istifade edenler için zor olsa da. Doğrusu internetin yararlı bir araç olduğunun giderek unutulması düşündürücü. […]
  • Virüs ve MutasyonlarVirüs ve Mutasyonlar Bu konu kabak tadı verdi herkese elbette ama yine son derece kasıtlı ya da yanlış açıklamalar etrafı sardığı için bazı yeni konuları ele almakta yarar görüyorum. Bu olaya corona ya da […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Arşivler