felsefe taşı

Şimdi

Şimdi
Aralık 08
14:52 2014

Hayatımın en güzel veya en kötü yıllarıydı diye düşünmekten ‘simdi’ yi yaşamıyorsan hemen kendine gel. Hayatının en güzel anları ‘şimdi’ . ‘Şimdi’ yi güzel yaşarsan bu dalga bir sonra ki zamana yansır, yayılır, büyür. Senin tüm hayatını kapsamaya başlar.

Eğer ‘şimdi’ yi görmek istemiyorsan en azından bunun nedenlerini sorgula ama bu öyle cesur bir sorgulama olsun ki cevaplar, sorular seni acıtsın, sancılar versin ama her şey bitince ayna da gözlerinin içine baktığında kendini kandırmadığını okuyorsan tamamdır.

Yaşadığın dakikalarda mutluluğu hissetmek önemli, eğer bunu hissedemiyorsan bir sonra ki zaman da senin için sıkıntılı geçebilir. O yüzden dün önemli, yarın önemli ama ‘Şimdi ‘ çok önemli.’Şimdi’ den yayılan dalga büyüye büyüye çok uzak anlara senin ‘ Şimdi’ de yaşadığın güzeli veya çirkini, olumluyu veya olumsuzu yansıtacaktır.

İnsan ‘O ne der’, ’Bu ne söyler’ler içinde yaşamakta. Bu yüzden doğru dürüst sevemiyoruz, istediğimiz gibi gülemiyoruz, ağlayamıyoruz. Özledim, seni seviyorum, yanımda olunca sıkılıyorum gibi örneklerini uzatabileceğimiz birçok şeyi söyleyemiyoruz.

Erkeksen fazla gülme cıvık zannederler, kadınsan hafif zannederler diyenler nedeniyle doyasıya gülemiyoruz. Erkek adam ağlar mı? Kadın işte her şeye ağlıyor diyenler yüzünden doyasıya ağlayamıyoruz.

Örnekleri çok uzatabiliriz, bu çok bilenler yüzünden kaybolduk. Herkese yaranabilmek için devamlı şekil değiştirip duruyoruz. Şekil alacağımıza iyice şekilsiz bir hal alıyoruz. Karakter baskıları, yasaklar yüzünden kendimizi tanıyamaz hale geldik.

Aslında bunları bir kenara bırakıp bir kendimiz olsak bir ‘Şimdi’nin gücüne inanarak kendimizle barışıp ‘Şimdi’yi bir yaşasak. Belki de kendimiz olunca ortaya çıkan kişiyi çok seveceğiz, hatta çevrede bu doğal insanı çok sevecek.

‘Şimdi ‘ gerekiyorsa ağlayın, bağırın çağırın, özleyin, seni seviyorum diye haykırın, kızın, üzülün ama ‘şimdi’nin hakkını verin. Bir sonra ki ‘Şimdi ‘ dalgası için ‘ Hadi artık ‘şimdi’ yi yaşayın.

2.379 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Zamanda geri dönebilseydikZamanda geri dönebilseydik Bilim olguları anlamamız için en önemli yardımcımızdır. Ancak bilimi kendi düşüncelerine alet eden ve çıkarları için kullanan pek çok insanın varlığı da bir gerçek. Şu sıralar kuantum […]
  • Razı olmak…Razı olmak… Razı olmak... Rıza gösteren olmak... Yani hoşnut olarak, memnun olmak... Terazi kelimesi "birbirine rıza gösteren" anlamındadır aslında. Kefeler karşılıklı olarak tesviyede ise […]
  • Piazza di Trevi – Aşk ÇeşmesiPiazza di Trevi – Aşk Çeşmesi O kadar etkileyici bir meydan düşünün ki, Roma İmparatorluk tarihi boyunca gladyatörlerin dövüştüğü ve Roma imparatoru Vespian tarafından İ.Ö. 70 – 82 yılları arasında inşa ettirdiği ve […]
  • Hollanda – AmsterdamHollanda – Amsterdam Amsterdam küçük ama görülmesi gereken bir kent : Schiphol havaalanında uçaktan inince kendinizi tüm dünya merkezlerine bağlayan bir havalimanına geldiğinizi anlıyorsunuz; gelen ve […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mart 2017
P S Ç P C C P
« Şub    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler