felsefe taşı

Şimdi

Şimdi
Aralık 08
14:52 2014

Hayatımın en güzel veya en kötü yıllarıydı diye düşünmekten ‘simdi’ yi yaşamıyorsan hemen kendine gel. Hayatının en güzel anları ‘şimdi’ . ‘Şimdi’ yi güzel yaşarsan bu dalga bir sonra ki zamana yansır, yayılır, büyür. Senin tüm hayatını kapsamaya başlar.

Eğer ‘şimdi’ yi görmek istemiyorsan en azından bunun nedenlerini sorgula ama bu öyle cesur bir sorgulama olsun ki cevaplar, sorular seni acıtsın, sancılar versin ama her şey bitince ayna da gözlerinin içine baktığında kendini kandırmadığını okuyorsan tamamdır.

Yaşadığın dakikalarda mutluluğu hissetmek önemli, eğer bunu hissedemiyorsan bir sonra ki zaman da senin için sıkıntılı geçebilir. O yüzden dün önemli, yarın önemli ama ‘Şimdi ‘ çok önemli.’Şimdi’ den yayılan dalga büyüye büyüye çok uzak anlara senin ‘ Şimdi’ de yaşadığın güzeli veya çirkini, olumluyu veya olumsuzu yansıtacaktır.

İnsan ‘O ne der’, ’Bu ne söyler’ler içinde yaşamakta. Bu yüzden doğru dürüst sevemiyoruz, istediğimiz gibi gülemiyoruz, ağlayamıyoruz. Özledim, seni seviyorum, yanımda olunca sıkılıyorum gibi örneklerini uzatabileceğimiz birçok şeyi söyleyemiyoruz.

Erkeksen fazla gülme cıvık zannederler, kadınsan hafif zannederler diyenler nedeniyle doyasıya gülemiyoruz. Erkek adam ağlar mı? Kadın işte her şeye ağlıyor diyenler yüzünden doyasıya ağlayamıyoruz.

Örnekleri çok uzatabiliriz, bu çok bilenler yüzünden kaybolduk. Herkese yaranabilmek için devamlı şekil değiştirip duruyoruz. Şekil alacağımıza iyice şekilsiz bir hal alıyoruz. Karakter baskıları, yasaklar yüzünden kendimizi tanıyamaz hale geldik.

Aslında bunları bir kenara bırakıp bir kendimiz olsak bir ‘Şimdi’nin gücüne inanarak kendimizle barışıp ‘Şimdi’yi bir yaşasak. Belki de kendimiz olunca ortaya çıkan kişiyi çok seveceğiz, hatta çevrede bu doğal insanı çok sevecek.

‘Şimdi ‘ gerekiyorsa ağlayın, bağırın çağırın, özleyin, seni seviyorum diye haykırın, kızın, üzülün ama ‘şimdi’nin hakkını verin. Bir sonra ki ‘Şimdi ‘ dalgası için ‘ Hadi artık ‘şimdi’ yi yaşayın.

8.623 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Telefondaki asistan ses…Telefondaki asistan ses… Fransızların ünlü kimyacı ve fizikçisi Paul Villard,çocukluğunda evlerine alınan telefondaki cilalı ahşap çerçeve, parlak ahizeyi hiç unutamadığını bir diyaloğunda okumuştum. Hatta onu […]
  • Yaşam ve DeğişimYaşam ve Değişim “Hayat hem kendini geliştirmek hem de aşmaktır. Eğer bir şey sürekli aynı durumda kalıyorsa, o zaman yaşamak sadece ölmemektir.” Simone De Beauvoir Yaşlı bir bilgeye hayatın anlamı […]
  • GölgeGölge Yoruldum artık!... Gitmeyeceğim peşinden... Ne kadar oldu hatırlamıyorum; sürekli onunla ve onun peşinde olmak; sürünmek... Gittiği her yerde onunla olmak. Üstelik rengim sadece […]
  • Zamanda geri dönebilseydikZamanda geri dönebilseydik Bilim olguları anlamamız için en önemli yardımcımızdır. Ancak bilimi kendi düşüncelerine alet eden ve çıkarları için kullanan pek çok insanın varlığı da bir gerçek. Şu sıralar kuantum […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Temmuz 2021
P S Ç P C C P
« Haz    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Arşivler