felsefe taşı

Şef Seattle

Şef Seattle
Nisan 24
14:39 2017

Gerçek adı Si’ahl. (1780-1866) Suquamish ve Duwamish kabilelerinin bilge, barışçıl şefi. Yakın ilişkide bulunduğu Kızılderili araştırmacısı Dr. Maynard’ın önerisi ile yeni kurulan kasabaya onun adı verilir. (Bugünkü Seattle şehri)

Dönemin Amerikan Başkanı Franklin Pierce topraklarını satın almak ister. Bunun üzerine şef başkana bir mektup yazdırır.

(Mektubun içeriği ve kaynağı hakkında tartışmalar vardır.)

Mektuptan alıntı:
“Washington daki Büyük Şef ülkemizi satın almak dileğini bize haber etmiş. Ama gökyüzü nasıl alınıp satılabilir ki? Veya toprak..? Bu iş bize tuhaf gelir. Havanın serinliği, suyun parıltısı yoksa sizde, nasıl bunları satın alabilirsiniz? Halkım için dünyanın her şeyi kutsaldır. Her ışıldayan çam iğnesi, her kumsallı kıyı, karanlık korulardaki her buğu, bütün çayırlar, vızıldayan tüm böcekler…Hepsi halkımın anılarında ve deneyimlerinde aziz varlıklardır.
Biz dünyanın bir parçasıyız ve o da bizim bir parçamızdır. Kokulu çiçekler kızkardeşlerimizdir. Ayılar, geyikler ve ulu kartallar ; bunlar bizim kardeşlerimizdir.
Bizim çocuklarımıza öğrettiklerimizi siz de kendi çocuklarınıza öğretecek misiniz? Dünyanın anamız olduğunu…Dünyanın başına ne gelirse, onun çocukları olan bizlerin de başına ayni şeyin gelmiş olacağını… biz şunu biliriz: dünya insana ait değildir, insan dünyaya aittir. Bir bildiğimiz de şu: bizim Tanrımız sizin de Tanrınızdır.
Sizin akıbetiniz bizim anlayamadığımız bir sırdır. Bütün sığırlar kesilip yok edildiğinde ne olacaktır? Kartallar ne olacaktır? Uçup gideceklerdir. Halkımın ruhundan geriye ne kalacaktır? Biz bu dünyayı yeni doğan bir bebeğin anasının kalp atışlarını sevdiği gibi seviyoruz. Onun için, eğer size topraklarımızı satarsak, onu bizim sevdiğimiz gibi sevin. Tanrı tek ve hepimizindir. Hiçbir insan kızıl olsun, beyaz olsun ayrı olamaz.
Her şeyin sonunda biz kardeşiz.”

Günümüzde rant uğruna olanca vahşetiyle süregelen çevre kıyımını düşününce… Söz konusu insan hırsı, gaflet ve delaleti olunca… çaresizce üzülmekten başka bir şey elimizden gelmiyor.

4.740 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Şef Seattle’ın Konuşmasının DüşündürdükleriŞef Seattle’ın Konuşmasının Düşündürdükleri Her şey bağlıdır birbirine . Her şey birbirine örülür. Toprağın başına gelen ,O’nun Çocuklarının da başına gelir. Yaşamın ağını ören,insan değildir. O bir ipliktir yalnızca . Ağa […]
  • Gerçeği İnşa Eden YalanlarımızGerçeği İnşa Eden Yalanlarımız Ünlü şef Seattle’ın mektubu vardır, bilirsiniz. Aslında ortada mektup falan yoktur ama, vardır. Gelin bakalım. Sene 1854, ABD Başkanı Franklin Pierce ABD’nin kuzeybatısına […]
  • Gerçeği inşa eden yalanlar!Gerçeği inşa eden yalanlar! Ünlü şef Seattle’ın mektubu vardır, bilirsiniz. Aslında ortada mektup falan yoktur ama, vardır. Gelin bakalım. Sene 1854, ABD Başkanı Franklin Pierce ABD’nin kuzeybatısına […]
  • Bütünü Gözden KaçırmakBütünü Gözden Kaçırmak Günümüzde insanlığın, belki en büyük derdi, detaya odaklanmak. Detaylara o kadar düşkün olduk ki, bir şeyleri gözden kaçırdığımızı bazen hissetmiyor/görmüyoruz. Bu durum hayatın her […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler