felsefe taşı

Savaşma Seviş…

Savaşma Seviş…
Ağustos 28
09:19 2019

Hiroşimalı çocuk; Bana gözlerimi geri verin , dünya sizin olsun diye bağırıyordu..
YoshiroYamawaki (83):Nagasaki’ye 2.2 kilometre uzaklıktaydık. Atom bombası yerden 500 metre yüksekte patlamıştı. Ama kilometrelerce alana aşırı ısı, basınç dalgası ve radyasyon yaydı. Yani insanları 3 kez öldürdü. 2008 ve 2010’da mide kanseri ameliyatları oldu. Bombanın etkisi hala sürüyor. Hatta çocuklarımızı, torunlarımızı bile etkiledi. Yeni neslin atom bombaları dünyadan yok etmesi için dua ediyorum.

KumikoArakawa (92): 9 Ağustos’tu. Güneşli bir güne uyanmıştık. Evimiz atom bombasının atıldığı yere 500 metre uzaklıktaydı. Annemi, babamı, 4 kardeşimi kaybettim. Hatıralarım o kadar kötü ki anlatacak söz bulamıyorum.

2. Dünya Savaşı sırasında, Amerika ve İngiltere “Manhattan Projesi” olarak adlandırdıkları bir atom bombası projesi başlattılar. Bu projenin çıkışı, Almanya’nın atom bombası yapabileceği korkusuydu. Ancak, Almanya savaşta yenildikten sonra Japonya’nın atom bombası yapabilme ihtimali neredeyse hiç olmamasına rağmen bu araştırmalar devam etti.
Bombanın atılması ile Hiroşima ve Nagasaki anında yok oldu. Atom bombasının yarattığı muazzam şok dalgaları çok geniş bir alanda binlerce kişinin o anda ölmesine sebep oldu. Dalgaların doğrudan ulaşamadığı yerlerde ise yayılan radyasyon, sonraki günler, aylar ve yıllar boyunca bir çok kişinin çeşitli hastalıklardan ölmesine sebep oldu. Hayatta kalanlara Japonya’da “Hibakusha” dendi. Hibakusha’lar ve çocukları ülkede yıllarca insanlar tarafından dışlandı. Radyasyondan etkilenme korkusu ile hiç kimse onlara yaklaşmak istemedi. Yıllarca bu zor koşullarda yaşayan Hibakusha’lar kendi trajedilerinden yola çıkarak dünyada başka Hiroşima ve Nagasaki olmaması için büyük kampanyalar başlattı.
6 Ağustos 1945 yılında, sabah 8:15’te “Küçük Çocuk” isimli ilk nükleer bomba “ EnolaGay” isimli B-29 Superfortress’ten bırakıldı. İnsanlık tarihinde ilk defa böyle bir bomba kullanılmıştı. Aralık 1945 yılında Hiroşima’daki resmi kaynaklar ilk anda ölenlerin sayısını 140.000 olarak tahmin ettiklerini bildirdi. Bombanın etkisi ile daha binlerce insan yavaş yavaş öldü. Nükleer saldırıdan sonra Hiroşima şehri bir barış şehri olarak düzenlendi. Bombanın yıktığı alanda ayakta kalan ilk bina da Hiroşima Barış anıtı olarak seçildi.
9 Ağustos 1945 sabahı, Amerikan “Bockscar” isimli B-29 Superfortess uçağı “Şişman Adam” isimli ikinci nükleer bombası ile, ilk hedefleri olan Kokura’ya ulaştı. Ancak, şehir bir bulut kümesi ile örtülmüştü ve görüş yeterli değildi. Kötü hava koşulları ve meydana gelen diğer problemler nedeni ile uçuş ekibi, ikinci hedefleri olan Nagasaki’ye yöneldi. Burası Japonya’nin gelişmiş önemli bir endüstriyel bölgesiydi. Bombanın atılması ile hemen ölenlerin sayısının 100.000 olduğu tahmin ediliyor.
Amerika, bomba kullanımını haklı göstermek için Japonya’nın PearlHarbor limanına yaptığı baskını ve Müttefik güçlerinin koşulsuz teslim olma isteğini geri çevirmelerini öne sürdü.
Ancak yıllar sonra yapılan açıklamalarda Amerika hükümeti, bombanın gerekli bir askeri harekat olduğunu, çünkü buna tek alternatifin istila olduğunu söyleyecekti. Japonya’nın istilası ise bir çok Amerikan askerinin hayatına mal olacağından, bombanın bırakılması daha uygun görülmüştü.

30 Ağustos zaferi…
30 Ağustosgünü, ilk kez 1924’teDumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Zaferi kutlamak içinikiyılbeklemenin en önemli nedeni 1923 yılınınyeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararasıalanda yoğunluğun olmasıydı.

ÇalKöyü’ndegerçekleşen ilk törende Mustafa Kemal, millîruhuncanlıtutulmasınınöneminivurgulamışveMeçhul Asker Abidesi’nintemelinieşiLatifeHanımilebirlikteatmıştır.
BaşkumandanZaferi 1926’dan itibarenZaferBayramıolarakkutlanmaktadır. 1 Nisan 1926’da kabuledilenZaferBayramıKanunu’nda 30 AğustosBaşkumandanMuharebesigünününCumhuriyetorduvedonanmasınınZaferBayramıolduğu, her yıldönümündebubayramgünününkara, denizvehavakuvvetleritarafındankutlanacağıbelirtilir. Aynıyıl, döneminSavunmaBakanıRecepPeker’inyayınladığıbirgenelgeilebayramtörenlerindeneleryapılacağıdetaylıbirşekildebelirtilmiştir.Ancak 1930’ların ortalarınakadar ilktörengibiüstdüzeydegerçekleşenBüyükZaferkutlamasıveyaanmatöreniyapılmamıştır. HavaKuvvetlerininülkesavunmasındaönemlibiryeriolmasınedeniyle, TayyareCemiyeti de 30 Ağustostarihini “TayyareBayramı” olarakadlandırmıştır.

ZaferBayramıiçinözellikle 1960’lardan itibarendahakapsamlıvekatılımlıbirşekildekutlamalaryapılmayabaşlanmıştır.30 Ağustos, Türkiye’deaskeriokullarınmezuniyettörenleriniyaptıklarıgünolmuştur; ayrıcatümsubayveastsubayrütbedeğişiklikleributarihtegeçerliolmaktadır.ZaferBayramıuzunyıllarGenelkurmaybaşkanı’nıntebriklerikabulettiğibirbayramolarakkutlanmış; bu durum Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ünBaşkomutansıfatıylakutlamalaraevsahipliğiyaptığı 2011 yılındanitibarendeğişmiştir.

1.713 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Yakup’un Merdiveni -MiraçYakup’un Merdiveni -Miraç (Tevrat – Yaratılış – 28 / 1 – 22) 1 İshak Yakup’u çağırdı, onu kutsayarak, “Kenanlı kızlarla evlenme” diye buyurdu, 2 “Hemen Paddan-Aram’a, annenin babası Betuel’in evine git. Orada […]
  • Siyah kuğu stratejisiSiyah kuğu stratejisi Siyah kuğu stratejisi diye bahsettikleri bir şey var. Belki de bugün global hale gelen ve millet demeden, ırk, dil, cinsiyet, etnik köken demeden bizleri eve gönüllü hapseden COVID-19 […]
  • Ruhuma Yolculuk – Üçüncü HaftaRuhuma Yolculuk – Üçüncü Hafta 16. Gün, Adrasan’da dinlenme. Çadır kurduğum Lazona Campin’i sevgili Erkin Yesil'in ( DenemeTahtası ) YouTube paylaşımlarındErkin kardeşim kışı İstanbul Ömerli’de geçirdikten sonra yeni […]
  • Ufuk açmak, gazoz açmaya benzemez..!Ufuk açmak, gazoz açmaya benzemez..! Türkiye aslında uzun süreden beri bir değişim içinde diyebiliriz. Sosyal yapısı, ekonomik yapısı, kültürel yapısı değişiyor. Bu değişim dünyada aynı yöndeki değişim trendlerinden çok […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler