felsefe taşı

Mavi Ay

Mavi Ay
Şubat 08
12:09 2018

Bugün, akşam saatlerinde, 150 yılda bir görülen ay tutulması olacak. Kanlı ay da deniyor, ancak ben bu tanımı pek sevmiyorum. İnsanın aklına kurt adam filmlerini ve korku dolu maceraları getiriyor. Mavi ay olarak adlandırılan bir özelliği daha var bu tutulmanın. Bu ismini kullanmayı tercih ediyorum. Çok güzel bir kadının, bir prensesin gözlerini de hatırlatıyor üstelik.

Bu ay tutulmasının neden bu kadar kayda değer olduğu ve bugünün gökyüzü konfigürasyonları üzerinde uzun uzun durmayacağım. NASA’nın web sitesine bakabilirsiniz, google’da arayınca da, tutulmayla ilgili 3.5 milyonun üzerinde sayfa çıkıyor. Astrologlar da peş peşe açıklama yaptılar. Yeterli mi gelmedi, ya da fazlasıyla meraktan dolayı mı bilmesem de, ben de günün haritasını çıkararak, yorumladım. Hayatımda neye işaret ettiğini anlamaya çalıştım.

Şimdi ”ister inan, ister inanma” bölümüne gelelim. Yani günün astrolojik izdüşümüne… Tutulma astroloji haritasında güneş ve ay karşı karşıya geldiği zamana denk geliyor. Güneş 11 derecede, kova burcunda. Güney ay düğümü (geçmişte bırakılacak) ve Venüs (sevgi, sevgili) ile kavuşuyor. Ay da karşısında, Aslan burcunda, Ceres (annelik, besleyicilik) ve Ay (yine anne, duygular) ile birlikte. Bu anaç enerjiye, mitolojide su perisi olarak bilinen Nymphe de eklenmiş. Nymphe’ler anneden öte, daha genç ve beğenilen kadınları simgeler. Tam olarak venüs değildir, ancak o da sevgiliye işaret eder, gelip geçici olarak da yorumlanabilir. Yine de karışık bir durum, değil m? Venüsü geride bırakıyorsun, çünkü geçmiş karma yani güney ay düğümüyle kavuşuyor. Rota Nymphe’e doğru, bir de işin içinde katlanmış bir anaçlık enerjisi var.

Burçlara baktığımızda ise, kova arkadaşlığı, hümanistliği, grupları gösterip, akılcıl bir burç olurken; aslan çocuksu ve yaratıcı yönümüzü, kalbi, liderleri simgeler. Kova aklın hükümdarıyken, aslan kalpten yönetir.

Ne tesadüftür ki, bugüne Prenses Diana’nın ”Ben İngiltere’nin kraliçesi olmayacağım. Ben gönüllerin kraliçesiyim” dediği röportajını izleyerek başladım. Kurallar kitabına göre yönetmediğini, kalbinin sesini dinlediğini söylüyordu. Bu video, bugünkü ay tutulmasını birebir anlatıyor. Bu tutulma dişil, besleyici, içimizdeki çocuğu, yaratıcılığı, sevgiyi aktive ediyor. ”Kalbinizin sesini dinleyin” diyor. Prenses Diana’nın mesajını yıllar sonra, tekrar anımsatıyor. Sadece kalpten edilen sözler, zamanı aşıyor. Hiç eskimiyor, modası geçmiyor, her daim canlı. Aslan burcunun hem liderlerin, hem de kalbin simgesi olması ne kadar anlamlı değil mi? Çünkü liderlik genellikle akıllla birlikte düşünülür. Liderler, hesaplı, stratejik, vizyoner kişilerdir. Ancak insanlığa duyulan sevgi, spontanelik, yaratıcılık ve duygular olmadıkça her lider eksik kalır.

Prenses Diana’yı kucaklamayı başaramayan Prens Charles, hayatı boyunca Kral olamadı. O, hep prens olarak kaldı. Diana’nın mesajını alabilseydi, hayatına katabileceği hazineyi görseydi, farklı mı olurdu? Bilmiyoruz.

Bu tutulma akıl ve gönül arasında. Birinden birini seçin demiyor aslında. ”Karşı karşıya geldiği durumlarda bile, yani bugün güneşle ayın karşı karşıya durduğu gibi; bilin ki güneş de, ay da sizin bir parçanız, sizden ayrı değil. Eğer duygularınızı, dişil yönünüzü, şefkatinizi uzun süredir yadsıdıysanız, artık hatırlayın.”

diyor. Ya da ben öyle yorumluyorum 🙂

1.481 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Kapitalist Dünyada Çocuk OlmakKapitalist Dünyada Çocuk Olmak Ben çocukken, yuvarlak bir topum vardı, dünya şeklinde, üzerinde dünya haritası olan. 3 katlı apartman dairemizin bahçesinde, çiçeklerin ortasında üst kat komşumuzun kızıyla, o topun git […]
  • Nazar ve Nazar BoncuğuNazar ve Nazar Boncuğu Nazar "bakış, imrenerek bakma" Peki nazar boncuğu neden lacivert rengi? Farsca'daki "lacivert" Lucifer'den'den geliyor. Bağlantısı: Lapis Lazuli taşı. Antik Mısır'da kadınlar bu taşı […]
  • “Ayşe Tatile Çıksın…”“Ayşe Tatile Çıksın…” Kıbrıs Barış Harekâtı, 20 Temmuz 1974’te gerçekleşti.Yani tam 40 yıl önce Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs’a çıkmıştı. Yıllardır Rumların baskısı altında yaşayan Türk soydaşlarımızı […]
  • Evet, Herkes Dünya Barışı İstiyor. En Çok da PazarlamacılarEvet, Herkes Dünya Barışı İstiyor. En Çok da Pazarlamacılar Yılın markası, bir şeyi, süper insanı seçilenlerin, ödüllendirilmeden önce, değerlendirilmeye alınmak için bir giriş ücreti ödediklerini biliyorsunuzdur. Bu her yarışma için geçerli […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Nisan 2020
P S Ç P C C P
« Mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930