felsefe taşı

MASABUKA BEBEK: İSTANBUL’UN GÖBEĞİNDEKİ THASSOS

MASABUKA BEBEK: İSTANBUL’UN GÖBEĞİNDEKİ THASSOS
Nisan 25
06:43 2019

TÜRK AKININA UĞRAYAN THASSOS
Her fırsatta Yunanistan’a giden birçok eş-dost, tanıdık var son zamanlarda. Yapılan yorumlar aslında hep birbirine benziyor: Denizler daha temiz ve masmavi, yemekler daha lezzetli ve coşkulu, üstelik fiyatlar da memleketle karşılaştırınca bir hayli ucuz. (Dövizin son hamleleri bunu gerçekçi kılıyor mu, emin değilim ama)

Bu net bilgiler ışığında, insanlarımızın neden giderek kalitesizleşen ve pahalı hale gelen iç turizmi değil de daha rahat edilen yurtdışını tercih ettiklerini anlamak için çok zeki olmaya gerek yok sanırım.

Günümüzün beyaz yakalısı daha kaliteli bir tatili daha ucuza planlayabildiği vakit hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacak bir türdür. Su götürmez bir gerçek olan bu saptamaya bağlı olarak, Türk insanının akın akın istila ettiği Yunanistan gerçeğini açıklamak bir hayli kolay hale geliyor.

Yunan toprakları içinde en kolay ulaşılabilen noktalardan bir tanesinin de Thassos olduğunu sağır sultan bile duydu artık. Beyaz yakalı beyaz Türkler, birbirleriyle sohbet ederken. “Neee, yoksa sen Thassos’a gitmedin mi hala?” gibisinden edalar takınıyorlar artık. Neredeyse gitmeyene dayak var diyebiliriz!

Plajlarının güzelliği, basit ama güzel lokantalarının lezzetli yemekleri, İstanbul’dan atlayıp beş saatte ulaşılabilir olması gibi faktörler birleşince, bu adacık bir anda cazibe merkezi haline geldi insanımız için.

Bu ahval ve şerait içinde, kendi şehirlerindeki kentsel dönüşümden bıkan insanımız, handiyse Thassos mekanlarının müdavimi haline geliverdi işte.

Bu güzel coğrafyanın ortasında dikkat çekici bir mekan olarak kaşımıza çıkan yerlerden birisi de Masabuka ismiyle tanınan lokanta sevgili dostlar. Bilen biliyor, çoğu dostumuz da Thassos ziyaretleri sırasında burayı deneyimlemiş.

Dolayısıyla Türk milletinin hiç de yabancısı olmadığı bu restoran, birkaç ay önce İstanbul Bebek’te ile yavrusunu verdi desek sevinecek birçok dostumuz olduğunu biliyoruz.

Bu yazımızın konusu, Masabuka Bebek. Yani kısaca, kentimizin göbeğinde karşımıza çıkan Thassos. Bakın bakalım, beğenecek misiniz?

MASABUKA BEBEK NEREDE?
Bebekperver vatandaşlarımız için tarif etmesi pek zor değil mekanın yerini. Tam merkezde aslında; Küçük Bebek Yokuşu’na doğru giden sokağa girdiğinizde hemen sağ kolda. Uppercrust Pizza’nın kapı komşusu.

Hem kapalı salonu, hem de açık bölümü bulunan lokantanın, özellikle sokağa attığı masalar hoşuma gitti. Bebek’in tam ortasında sokakta yemek pek hoş bir deneyim bence.

Basit, insanı yormayan, ama bir yandan da üzerinde düşünülmüş ve sevimli bir dekorasyonu var Masabuka Bebek’in. Tıpkı sunduğu “comfort food” gibi rahatlatıcı bir etkisi var atmosferin.

Bir yanda korkunç temposu artık iyiden iyiye endüstriyelleşmeye başlayan Nusret’in trafiği tıkadığı Bebek’te böyle nefes alınabilecek, Almanların deyişiyle “Küçük ama güzel!” yerlerin kendini göstermesi çok hoşuma gidiyor. Hayatın bir dengesi var. Bazı yerler Nusretleşirken, bazıları da Avrupa’ya dönüyor yüzünü. (Çok şükür)

MASABUKA BEBEK’TE NE YENİR, NASIL YENİR?
“Masabuka” ismi aslında Yunan lisanında “tıkabasa” yemek anlamına gelen bir deyişten geliyor. Mekanın ana fikri de tam olarak bu doğrultuda. Burada insan gerçekten doyana kadar ciddi bir tempoda yiyebiliyor.

Doğru düzgün lokantalarda, sokak lezzetlerini doyana kadar yemek son dönemin yükselen bir trendi. Masabuka Bebek de, bana kalırsa bunu sunuyor insanlara. Bu fikrin başarılı uygulamaları bendenizin de çok hoşuna gidiyor.

Masabuka Bebek’te kuzu şiş, tavuk şiş, köfte, sosis yiyebiliyorsunuz. Onların “yancılar” ismini verdiği menüde ise mantar şiş, nefis pideler, patates kızartması, karışık peynir ızgara, peynir kroket mevcut.

Bunlara eşlik etmesi için ev yapımı dip soslar da sunuyorlar ziyaretçilerine. Cacıki, karışık kokteyl sos, barbekü sos, peynir ezmesi, Masabuka sos, patlıcan salata, acı sos gibi lezzetlendirici güzellikle var burada.

Bana kalırsa mekana ilk defa giden kişinin bütün bunları karışık olarak sundukları tanışma menülerinden sipariş etmesi kadar doğal bir şey yok. Fiyatlar makul, yemekler doyurucu ve gayet coşkulu.

Masabuka Bebek’te siparişlerin tane ile verildiğini ve ortaya geldiğini vurgulayalım. Yüzde yüz dana etinden yapılma sosisleri pek lezzetli. Butik bir üreticiye yaptırıyorlar. İçinde ekmek bulunmayan, ağırlıklı dana, çok az da kuzu etinden yaptıkları köfteleri gayet doyurucu. Ekmekleri ise (pide demek istiyorum) Manisa’dan geliyor.

Tüm yemekler Thassos’taki Masabuka’daki orijinallerine çok yakın lezzette ve menüleri birebir aynı. Etlerin kömür ateşinde pişirildiğini de ilave etmem gerekiyor.

SONUÇ: GÜZEL BİR KAZANIM
Bendeniz, Masabuka Bebek’te gerçekleştirdiğim tadımdan sonra, bu lokantanın şehrimiz için güzel bir kazanım olduğunu düşündüm. Hoş bir atmosfer, güzel bir konsept, dinamik ve paylaşımlı bir yapı…

Lezzet olarak aşırı yeni şeyler söylemediğini itiraf etmek gerekiyor. Ama oluşturulan fikir, bunun sunum şekli ve aslına uygun şekilde, özenli bir şekilde geliştirilen Masabuka Bebek dünyası, benim çok hoşuma gitti. Sizlere de tavsiye ederim.

Masabuka Bebek
Masabuka, Bebek Mah. Küçükbebek Cad.
Yuvam Apt. No:4D-4, 34342 Beşiktaş/İstanbul

1.599 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Arjantin Gezi Rehberi -2Arjantin Gezi Rehberi -2 Bir gün sonrası. Kar daha beter yağıyor şimdi. Sokakların üzerini sadık bir dost gibi kaplayan, bu kez kimseye geçit vermeyecekmiş gibi duran beyaz örtü daha bir kalın düne göre. Ataşehir […]
  • Acıya alışmak mı?Acıya alışmak mı? Herkes nefret etse de acı ya da ağrı insanın hayatta kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkmış gelişmiş bir savunma mekanizmasıdır. Bize bu kadar sıkıntı yaratan bir his nasıl hayat […]
  • 10 Örneği ile Takıntı Hastalığı ve Çözümü10 Örneği ile Takıntı Hastalığı ve Çözümü Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) hastalığı hayatınızı mahvediyor olabilir. Daha da beteri bunun farkında bile olmayabilirsiniz. Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) ve Obsesif Kompulsif […]
  • Viyana Gezi Rehberi -1Viyana Gezi Rehberi -1 Son altı ayda iki defa ziyaret ettiğin ve büyük keyif aldığın Viyana’ya adım atmayalı yirmi sene olmuş neredeyse. Bu zaman diliminde yaşlı imparatorluk başkenti değişmiş mi? Bilemiyorsun. […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler