felsefe taşı

Kabotaj Bayramı

Kabotaj Bayramı
Temmuz 07
09:12 2020

1 Temmuz, Ülkemiz de bayram olarak kutlanır! Adı da “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı”! Hepimize kutlu olsun!

Bu ne?

Bu; “Türkiye limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk vatandaşları ve Türk bayrağı taşıyan gemilerce yapılması” hakkıdır!

Bu hakkın dayanağı; “Lozan Antlaşmasıyla kaldırılan “Kapitülasyonlar” ve takiben 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilip, 1 Temmuz 1926 tarihin de yürürlüğe giren “Kabotaj Kanunu” dur!
Bu Yasaya göre; “Akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında” ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi.
Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi.
Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği” kabul edildi.
İyi bakarsanız, bu hakta; “O ülkenin Bağımsız olduğunu” anlarsınız!
Osmanlı sonrası kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilk “Ekonomik Bağımsızlık Hareketi” de diyebilirsiniz!

Osmanlı; yabancılara “Kabotaj İmtiyazları” tanımıştı! Hele, bir de “Kapitülasyonları” düşün! Osmanlının Karasularında, yabancı gemiler cirit atıyordu! Bir çeşit sömürge haline gelmişti, Osmanlı İmparatorluğu!

“Kabotaj” sözcüğü, Fransızca! Bir, “Denizcilik” deyimi! Türkçesi “Ayrıcalık”!
İşte, “Kabotaj Kanunu” ile, Ülke sınırları içinde ki karasular da, ”Deniz Ticareti Yapma Hakkı” Yurttaşlara tanınıyor!

Bu, genç Cumhuriyetin yurttaşlarına ayrı bir kazandırdığıdır!

1.157 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Pazara Mal Olma Sevdamız!Pazara Mal Olma Sevdamız! Kendini arzu nesnesine dönüştürüp, paketleyip, sunma gayreti. Kim karşı durabiliyor ki? Sürekli bir "poz" durumunda, görünme biçimi fışkırmalarıyız. Fışşşş.... fıııışşşş... […]
  • Arjantin Gezi Rehberi -1Arjantin Gezi Rehberi -1 Lapa lapa kar yağıyor. Sense uzun senelerdir yapmadığın kadar çok düşünüyorsun. Beyaz sessizlik… Gece yarısını çoktan geçmiş olmalı. Pencereden dışarı baktığında, sokakların […]
  • Arjantin Gezi Rehberi -1Arjantin Gezi Rehberi -1 Lapa lapa kar yağıyor. Sense uzun senelerdir yapmadığın kadar çok düşünüyorsun. Beyaz sessizlik… Gece yarısını çoktan geçmiş olmalı. Pencereden dışarı baktığında, sokakların […]
  • İhtiyarlara Yer Yok!İhtiyarlara Yer Yok! İnternetin yararlı olduğunu da unutmamalı. Ondan sadece eğlence amacıyla istifade edenler için zor olsa da. Doğrusu internetin yararlı bir araç olduğunun giderek unutulması düşündürücü. […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler