felsefe taşı

Hz. Yakub’un Merdiveni

Hz. Yakub’un Merdiveni
Ekim 23
14:01 2014

Hz. Yakub’un Malum Rüyası ve Mübarek Merdiven çoğu kutsal metinde ve/veya öğretilerde önemli bir yer teşkil eden bir fenomen, bir sembol ve/veya bir olaylar dizisi, ibret alınması gereken tarihi bir vak’adır.

Yakup kimdir? Yakup ne demektir?

Yakup’un Babası İshak, Büyükbabası ise İbrahim’dir. Doğum sırasında ikiz kardeşinin topuğunu tuttuğu için O’na Yaakov yani Topuk anlamına gelen ismi verilmiştir.

Hz. Yakub’un Rüyası Sembolik olmaktan da öte bir dizi olaylar silsilesidir. Genelde bilindiği gibi Hz. Yakub rüyasında Merdivenden inen ve çıkan bir dizi melek görmüştür. Olayın bilinen kısmı budur.

Nedense hiç kimse kaç meleğin merdivenden çıktığı veya indiği ve/veya inmediğini merak etmez, bilmez, bu meleklerin bir adı var mıdır?Bu Melekler kimlerin melekleridir? Hz. Yakub’un bu meleklerle olan ilişkisi nedir?

Bu yazımda Hz. Yakub’un Merdivenini daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

O gece Allah, Kendisini Yakub’a bir rüyada gösterdi. İsteği gelecekte yaşacak bütün olaylarda Allah’ın ona yardımcı olacağı hususunda ona güven vermek, Hz. Yakub’u cesaretlendirmekti.

Hz. Yakub rüyasında yeryüzünden göğe doğru uzanan bir merdiven görür.

Bir melek merdivenden yukarı doğru çıkıyordu. Bu meleğin Babil İmparatorluğunun Koruyucu Meleği olduğunu anladı. Melek merdivenin yetmiş basamağını tırmandı. Hz. Yakub o zaman ahfadının yetmiş yıl boyunca Babil’de sürgünde kalacağını anladı.

Melaike yetmişinci basamağa geldiğinde düştü ve Hz. Yakub yetmiş yıl sürgün kaldıktan sonra Ahfadının Babillilerin egemenliğinden kurtulacaklarını anladı.

Daha sonra, Hz. Yakub Med’in Sar’ı koruyucu meleğinin merdivenden çıktığını gördü. Melaike 52 basamak tırmandı ve düştü. Sonuç olarak Hz.Yakub Med zulmünün 52 sene sonra sona ereceğini anladı.

Ardından, Antik Yunanlıların Koruyucu Melaikesinin 120 basamak çıktığını ve sonra tepetaslak aşağı düştüğünü gördü. Hz. Yakub böylece Yunan sürgününün ne kadar yıl süreceğini anladı.

Sonunda Hz. Yakub Edom Milletinin Sar’ı yani Koruyucu Meleğinin merdivenden yukarıya tırmandığı gördü. Melaike gittikçe daha yukarıya tırmanıyordu, onunkisi sanki en yüksek semalara doğru sonu gelemeyen bir tırmanıştı. Hz. Yakub o Edom’un Sar’ının düştüğünü görmeyince panik oldu.

Allah’a Bu dördüncü sürgünün sonu gelemeyecek mi? diye sual etti.

Allah, Sonu gelecek diyerek onu avuttu. Melaike yıldızlara kadar tırmansa da vakti geldiğinde Ben onu kendim al aşağı edeceğim dedi.

Hz. Yakub, ulusların meleklerinin şöyle dediğini işitti: Bu Yakub gelecekte cihanı yönetecek ve tüm krallıkları egemenliğine alacak. Şimdiden onu öldürelim!!!
Ancak Allah’ın Kendisi Hz. Yakub’u korumak için geldi ve onun üzerinde durdu.

Ardından Hz. Yakub’a yeni bir görüntü gösterildi. Merdiven gelecekteki Hz. Süleyman’ın Mabedi’nin sunağına çıkan rampayı simgeliyordu. Hz. Yakub orada meleklere benzeyen Kohenlerin sunağın rampasından tezce inip çıktıklarını ve büyük bir şevkle kurban ve kutsal diğer işleri yaptıklarını gördü. Sonradan da ikinci Süleyman Mabedi’nin yeniden inşa edildiğini gördü.

Hz. Yakub gelecekteki bir başka olayı da gördü.
Bu olay Tevrat verilişiydi.
Merdiven göğe kadar yükselen alevler içinde Sina Dağını simgeliyordu. Hz. Yakub ahfadının bu dağın eteklerinde durduğunu ve Tevrat’ı aldıklarını gördü. Bu vizyonda Melaikeler, Sina Dağına çıkan Hz. Musa ve Harun’u simgeliyorlardı. Harun dağda kaldı, Hz. Musa ise Allah’dan aldığı Levhaları almak için Gök’ e yükseldi.

Hz. Yakub’a gelecekle ilgili başka bir bilgi daha verildi. Yukarıya çıkmış Sar’ların yolculuğu süresince şimdiye ona eşlik etmiş Kutsal Toprakların Melekleri olduğunu gördü.

Şimdi Kutsal Toprakların hududuna geldiği için, bu melekler Gçklere geri döndüler ve onu Kutsal Topraklar dışında korumakla görevli olan yeni Melekler gökten indiler. birden tüm Melaikeler yok oldular ve Hz. Yakub üzerinde onu korumaya hazır duran Allah’ın Kendisini gördü.

Allah, Ben Baban İbrahim’in Allah’ıyım ve Baban İshak’ın Allah’ıyım. Üzerinde yattığın toprak senin ve ahfadının olacaktır. Hz. Yakub Allah’ın kağıttan bir haritayı katlar gibi tüm kutsal toprakları katladığını ve başının altına koyduğunu gördü.

Allah ona, Ahfad!ın toprağın tozu gibi olacak. Toprak nasıl dünyanın temeliyse, çocukların da dünyanın temeli olacaktır. Tüm dünya soyun sayesinde kutsanacak dedi.

Hz. Yakub uyandı. ve rüyasında Allah’ın onula konuştuğunu anladı.

Başını koymuş olduğu taşı kaldırdı ve tanık olmuş vahyi anmak için bir anıt olarak dikti. Bu nedenle Allah tarafından kendisine verilen yağı taşın üzerine döktü. Bu şekilde ahfadından gelecekte Kohen ve Sultan olmak için başlarına yağ döküleceğini belirtti.

Sonra Hz. Yakub secde etti ve bir adakta bulundu.

Allah yolunda benimle olur ve beni dedikodu yapmaktan, ahlaksızlıktan, cinayetten ve paganlıktan korursan ve böylece babamın evine manevi açıdan ve fiziksel açıdan kusursuz avdetimi niyaz edersen, Sana burda Şükür Ve Yakı Kurbanları sunacağım. Yiyecek ve giyecek verirsen Sana kazandığım herşeyin onda birini vereceğime ant içiyorum dedi.

Kaynak: Midraş DeRabanan

28.225 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • İhtiyarlara Yer Yok!İhtiyarlara Yer Yok! İnternetin yararlı olduğunu da unutmamalı. Ondan sadece eğlence amacıyla istifade edenler için zor olsa da. Doğrusu internetin yararlı bir araç olduğunun giderek unutulması düşündürücü. […]
  • Şeb-iArus’tan ne öğrenebiliriz?Şeb-iArus’tan ne öğrenebiliriz? 17 Aralık 2019 Salı günü Hz. Mevlana’nın Hakk’a yürüyüşünden 746 yıl sonra kendisini ve tüm dünyayı etkileyen yaşam felsefesini andık. İşte böyle bir şey, gönüllere nüfuz eden büyük bir […]
  • Doktorluk AnılarıDoktorluk Anıları Her meslekte olduğu gibi, doktorların arasına da ne yazık ki düzgün olmayanlar vardır. Ama onlar azınlıktadır. Diğer bir azınlık doktor gurubu ise, çok para kazananlardır. Allah' a şükür […]
  • Holistik Okuma ve İtidalHolistik Okuma ve İtidal Bilgi çağı farklı disiplinlerin uğraş alanlarını bir araya getirmede lojistik kolaylıklar sağlamakta. Bütünü görebilmek detaydaki sorunları çözmede yardımcı olacaktır. Renkli kuantum […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler