felsefe taşı

Gizemli Dağ Gerizim-Kahinler Milleti ve Kayıp İbranice

Gizemli Dağ Gerizim-Kahinler Milleti ve Kayıp İbranice
Kasım 07
13:01 2014

Gerizim Dağı, Samari İbranicesi-Ar Gerizim, Arapça-Cabal Carizim, Tiveriya İbranicesi- Har Gerizim.

Nablus’ta bulunan iki dağdan biridir. Nablus(Şehem) şehri binlerce yıl çeşitli dinler için büyük kutsiyete sahip bir bölge olmuştur. Şehrin güneyinde Gerizim Dağı, kuzeyinde ise Ebal Dağı bulunur. Gerizim dağı deniz seviyesinden 881 metre yüksekte bulunur.

Gerizim Dağı tarihin gizemli sayfaları arasında kaybolmuş veya kaybolmaya zorlanan kadim bir mezhep ve mübarek bir soya ev sahipliği yapan kutsal bir dağdır. Bu halka Samari, Şomronim veya Şamerim denilmektedir. Dünyada bu kadim mezhebe mensup sadece 750-800 kişi vardır. Gerizim Dağına yakın Kiryat Luza köyünde yaşamaktadırlar. Şomronilere göre Gerizim Dağı İbrahim Babamızın( Avraham Avinu) oğlu İshak Babamızı( Yitzhak Avinu), İsmi Mübarek Olana Korban olarak sunduğu yerdir. Bu nedenle Şomronilere göre Kudüs( Yeruşalayim)deki Tapınak Dağından daha önemli görülmektedir.

Şomroniler, Pesah Bayramında kadim zamanlardan beri Adı Mübarek Olana Gerizim Dağında Korban sunma vecibesini yerine getirmektedirler.

Şomroniler, Tevrata(Tora) göre Mısırdan çıkıp Kenaan topraklarına ilk girildiğinde İsraeloğullarının, iki ayrı gruba ayrılarak Gerizim Dağı ve Ebal dağında dualarla bunu kutladıklarına inanmaktadırlar. Şomroniler soylarını, kadim zamanlardan beri tuttukları soy küyükleri aracılığıyla, Hz Musa’nın kardeşi Harun(Aharon) ve Yusuf(Yosef)’in oğullarına dayandırmaktadırlar.

Şomroniler, Babil İmparatoru Nebukadnezar tarafından sürgün edilmemişlerdir. Kadim zamanlardan beri etraflarında yaşayan hiç bir halkla karışmadan Hz Musa’nın Kadim öğretilerini ilk günkü gibi muhafaza etmişlerdir. Şomronim-Şamerim kelime anlamı itibariyle Kanunun Bekçileri manasına gelmektedir. Babil Sürgününün yaratmış olduğu dini ve siyasi boşluktan dolayı sürgünde Hz.Musa’nın Tora(Tevrat)’ından çeşitli sözlü külliyat yazılması suretiyle sapmalar olmuş ve yazılı Tora(Tevrat) ve kendi içinde de zıtlaşan bir sözlü külliyat icat edilmiştir. Bu tarihi fenomen- zaman içinde Şamerilerle, sşzlü ayrıksı geleneğin öncü otoriteleri olan Rabbanlar arasında ciddi sürtüşmelere neden olmuştur. Şomrniler hala Dini ve Toplumsal olarak Kohen ve Levi (Kahinler) Ailelerinin liderliğinde hayatlarına devam etmektedirler. Hz. Musa’nın öğretilerini Sinay dağındaki şekliyle birebir uygulayan Şomronilerin ibadetleri Musevilik sonrası dinler olan Süryani Hirstiyanlığı ve İslam’ın ibadet şekilleriyle çok büyük oranda benzerlikler taşımaktadır.

Şomroniler dünya üzerinde Asli İbrani Alfabesini kullanan tek halktır. Şu anda dünya üzerinde İbrani Alfabesi olarak bilinen alfabe ise Nebukadnesar’ın Babile sürgün ettiği İsraeloğullarının sonradan benimsedikleri Babil Alfabesinden başka bir şey değildir.

Bu kadim öğretilerine bağlı bir grup idealist Şomronim Bilgeleri, Kutsal topraklardan çokarak Hazar Diyarı, Kafkasya, Kırım ve Deşti Kıpçak bölgelerine giderek o bölgelere yerleşmiş ve bölgelerdeki yerel halklar arasında tek Tanrıcılığın temellerini atmışlardır.

5.393 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Ateş-i AşkAteş-i Aşk Mum olmak kolay değildir. Işık saçmak için önce yanmak gerekir... (Mevlana) Baki olan Sevgi'dir; Ateş'tir... Aşk, onun alevlenmiş, harlanmış halidir... Odun atmak gibidir ateşe, […]
  • Nikola TeslaNikola Tesla İcat Dünyasının Gizemli Prensi Nikola Tesla 19 ve 20. yüzyılın en ilginç bilim insanlarından biridir. Onun gizemli buluşları halen ilgi çekmektedir. Doğa olaylarını etkileyebildiği, […]
  • STEM Erkek İşi mi?STEM Erkek İşi mi? 23 Haziran, UNICEF tarafından Dünya Kadın Mühendisler Günü olarak ilan edildi. Amaç kadınların da, erkek mesleği olarak algılanan mühendisliği yapabileceğine yönelik farkındalık […]
  • MimariMimari Yaşam ile mimari arsında büyük bir benzerlik vardır. Yaşam, aynen bir binanın inşası gibi yaşamımızın ilk anından son anına kadar bir inşa sürecidir... Sağlam, dengede, güzel, işlevsel […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Ağustos 2018
P S Ç P C C P
« Tem    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler