felsefe taşı

Çakraların hiyerarşisi

Çakraların hiyerarşisi
Mart 23
08:52 2017

Bu aralar, çakraları açan, filanca çakrayı düzelten, dengeleyen bir çok iddia görüyorum.
Ama çakraların çok önemli bir hiyerarşisi var, ve ne yazık ki, bundan bahseden pek yok, kuyrukta beklemek yerine aradan girmek gibi…
Çakralar bütün ezoterik okullardaki 7 basamağı sembolize ederler, tasavvuftaki 7 kapı, göğün 7 katı, 7 başlı ejderhayı yenmek, ve vesaire.
Önce birinci çakra aşılacak. Bedeni mutlu edeceksiniz. Hayata bağlanacak, en ilkel yanlarınızla barışacaksınız. Bedene iyi bakacak, ama bağımlısı da olmayacaksınız.
Sonra ikinci çakrada, yaratma ve üretme sürecinde sorumluluk alacaksınız. Kendinizi, ailenizi, toplumu, yarattıklarınızla besleyeceksiniz.
Üçüncü çakra, sosyal terbiye demek. Diğer insanlarla ilişkiniz, dengeli, ve kibar olacak. Eril güç ve ego mücadelelerine girmeden, biz içinde ben kalacaksınız.
Dördüncü çakra, artık insan sınırlarını aşmaya başlamak demek. Kendinizi ve diğerlerini şefkatle korumaya başlamak demek. Öz bilgisiyle, hizmete geçme aşaması.
Beşinci çakra, ifadenizin her zaman dürüst olması ve özünüzün ve sözünüzün bir olması demek. Artık öğretmeye başlayabilir, hizmetinizi pazarlamasız, riyasız, sadece varoluş amacınız beklentisiyle bütüne sunabilirsiniz.
Altıncı çakra, altıncı histir, ve beş duyu gerçekliğini aşarsınız. Sezgileriniz size daha büyük bir gerçeğin kapılarından geçme olasılığı sunar. İnsan maksimumudur, ve artık yalnızsınızdır.
Yedinci çakra, çok zordur ve metodu yoktur, ama aktive olursa, bir ve bütün, ve bütünle bir olursunuz. İnsan sınırları tamamen aşılmıştır, fizik de, kuantum da aşılmıştır. Keyfinden çok sorumluluğu vardır. Görevdir, ve artık her şey çok anlamlı, ve çok anlamsızdır.
Bu hiyerarşiyle ilerlemeyenler, hep çıkmaz sokaklarda, duvarlara ve kendilerine toslarlar.
Hiyerarşik sabır, çaba, mesai, disiplin ve tekrarlar gerektirir.
Birileri size bu hiyerarşi dışındaki yolları önerirse, onların bu hiyerarşide, başarabildikleri çakraların kaçıncı aşamasında olduklarını sorgulayın.
Bilinen her yolda, aşamalar ve sabır var.
Ama hem yol, hem yolculuk neşeli.
Uzun ve geniş bir yolda, gündüz ve gece gideceğiz.
Yolun tadını çıkarmakta buluşalım.

4.919 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Ego…Ego… Haydi egoyu konuşalım... Ego sizin seçimlerinizdir. Seçimleriniz olduğu sürece ego da olacaktır. Ve bu aslında çok sağlıklı. Egoyu yok etme çabası nafile bir mesai. Bayat ekmek, ya da […]
  • ArmutArmut Peyami Safa’nın çok sevdiğim bir sözü vardır. Şöyle der Safa: "Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır." Doğruluğunu defalarca […]
  • Doğa…mız!Doğa…mız! “Doğada sessiz, sakin, huzurlu bir denge var” der onlar. O huzurlu dengeyi, gırtlağını sırtlanın güçlü çenesine kaptırmış antilop anlatsa ya… Üzerine basılmış karınca ya da. Dünyaya […]
  • Güzel Anadolumuzun İlacı; “Aklın ve Kalbin Birleşmesi”Güzel Anadolumuzun İlacı; “Aklın ve Kalbin Birleşmesi” Ne kadar güzel ve özel topraklarda yaşadığımızın farkında mısınız? Bu eşsiz toprak parçasında ne gibi dünya miraslarına sahip olduğumuzu biliyor musunuz? Bu toprakların insanlık tarihi […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler