felsefe taşı

Ego…

Ego…
Haziran 25
13:14 2018

Haydi egoyu konuşalım…

Ego sizin seçimlerinizdir. Seçimleriniz olduğu sürece ego da olacaktır. Ve bu aslında çok sağlıklı.
Egoyu yok etme çabası nafile bir mesai. Bayat ekmek, ya da rokfor soslu bonfile sizin için farksızsa, aslında yaşamıyorsunuz demektir. Ama eğer ikisi sizin için birbirinden farklıysa, egonuz da var, yemeğin de, egonun da tadını çıkarın.

Hiç olma çabası, nefis terbiyesi, aynadaki görüntüyü yok etmek, ya da ilahi iradeye tam teslim olmak, doğu tekamül anlayışında çok methedilir. Gerçekten zordur, çok çaba ister. Ama sonuçta, eğer başarırsanız, toplamada sıfır, çarpmada bir, etkisiz eleman olursunuz.
Evren, Tanrı, sistem sizden bunu istemez. Parçası olduğunuz bütünde, iradenizi ifade etmeniz, bu yolda çaba göstermeniz, seçim ve istekleriniz doğrultusunda ortalamayı, ve kolektif bilinci, gücünüz kadar etkilemeniz beklenir.
Göreviniz seçimsiz bir köşe yastığı etkisizliği değildir.
Seçimleriniz sizi, yakın çevrenizi, hepimizi ve bütünü de şekillendirmelidir.

“Egonuzu-nefsinizi öldürün” diyenlerin hepsi, aslında size kendi egolarını empoze ediyorlar. Egonuzu asla öldürmeyin, ama eğitin.
Seçimleriniz ve istekleriniz hep olsun. Ortak irademizde oyunuzu hep kullanın. Çünkü Ulu Yaratan, sizin seçimlerinizle, ve ortak iradedeki katkılarınızla, parçalarından kendisini tanımak, tanıyabilmek istedi. Bu O’na ve kendimize görevimiz.
Sorun egoda değil, egonun eğitiminde.
Egoda da eğitim şart.

Ego iyidir, başka insanların size beğeni, iltifat, hatta kurlarından beslenmek de iyidir.
Sorun, bunlar olmadığında ne yaptığınızda.
İstedikleriniz ve seçimleriniz gerçekleşmedi, ya da istemedikleriniz ve seçmedikleriniz gerçekleşti, o zamanki tavrınız nasıl?

Ego ve nefis terbiyesi, istedikleriniz ve seçimleriniz olduğunda da, olmadığında da, aynı huzur, sükunet ve neşede kalabilmektir.
Egonuzu asla yok etmeyin, istek ve seçimleriniz hep olsun. Olmadıklarında, olduklarında olduğu kadar iyiyseniz, ego sorun olmaktan çıkar.

Kuru ekmek de bir seçenek, o da olur, ama şimdi kelle tandır yemeye gidiyorum.
Hepimizin egolarına afiyetler diliyorum…

4.096 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Bağımlılık İlişkilerinden KurtulmakBağımlılık İlişkilerinden Kurtulmak İnsanların aralarındaki grift ilişkilerde herkes diğerleri ona göre davransın ister. Sosyal ihtiyaçların karşılıklı giderilmesi teorisine göre ihtiyaçların değiş tokuşu gibi egosal […]
  • ArmutArmut Peyami Safa’nın çok sevdiğim bir sözü vardır. Şöyle der Safa: "Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır." Doğruluğunu defalarca […]
  • Ya Bagaj Kaçarsa?Ya Bagaj Kaçarsa? Biraz önce İzmir'den Kars'a geldim, zaten Izmir'e de Kars'dan gitmiştim. Neyse, konumuz iş gezilerimden size dedikodu malzemesi üretmek değil. Havaalanına indim, bavul bekliyorum. […]
  • Fotoğraf Çekerken Objektif Olmak Şart!Fotoğraf Çekerken Objektif Olmak Şart! Fotoğraf çekerken objektif olmak şart... Bir öğrencim hatırlattı, kalabalık bir ortamda, bayramdan sonraki hafta sonu ortalık karışacak, darbe bile olabilir demişim. Dünyayı anlamak, […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mart 2023
P S Ç P C C P
« Şub    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler