felsefe taşı

Bizim Yeoşua – Yuşa İstanbul’da… mı?

Bizim Yeoşua – Yuşa İstanbul’da… mı?
Ocak 21
14:32 2016

Yıllar duyduğum ama bir türlü anlam veremediğim, aynı kişiden bahsedilip, bahsedilmediği konusunda bile bir karara varmaktan herhangi bir neden ile ve/veya sebepsiz olarak çekindiğim bizim Yeoşua-Yuşa, bizim İstanbul’da mı hatta ve hatta Anadolu Kavağında mı bu konuyu araştırmaya, bu husustaKabalistik tabir ile pırlantamı parlatmaya karar verdim.

Malumunuz o’dur ki Bizim Moşe’nin-Musa’nın Kızıl Denizi yardığı malum Asası, Boğaza hakim Topkapı Sarayında ikame ettiğine göre, neden olmasın diye düşüncelere daldım.

Yeoşua… Yuşa…

Halkımıza,Evlad-ı Ahide, Alimlerimiz tarafından Kutsal Topraklara avdet sonrasında yasaklanmış Diyarı Mısırdan, Süt ve Balın Diyarı yeryüzündeki cennet bahçesi Kutsal Topraklara, oradan da Payitaht-ı Devlet-i Ali Osman Gönüller Sultanı İstanbul’a….

Nereden nereye….
Yuşa veya Yeoşua kimdir? Nerelidir? Tarihte ve Gönüllerde nasıl izler bırakmıştır?
Yuşa, kelime olarak İbranice Yeoşua’dan gelir vekelime anlamı “Tanrı kurtuluştur”.
Yeoşuaİsrailoğulları Mısır’dan çıkmadan önce Mısırda doğmuştur.
Tanah’a göre Moşe yani Musa’nın vefatından sonraİsrailoğullarına liderlik yapmıştır. Yuşa(Yeoşua) Çıkış, Sayılar ve Yuşa kitabında anlatılır.

Tevrat’ta adının Efraim klanından, Nun oğlu Hoşea olduğu amaMoşe’nin ona Yuşa veya Yeoşua olarak hitap ettiğinden bahsedilmektedir.
Moşe tarafından Kenaandiyarınıtetkik etmek için görevlendirilen on iki ajandan biriydi.

Moşe’nınvefatından sonra Kenan diyarını fethedip bölgeyi on iki klan arasında bölüştürdü.
Kendi adını taşıyan Kutsal Kitap olan, Yuşa(Yeoşua) kitabında Peygamberin 110 yaşındavefat ettiği anlatılır.Gaaş Dağı’ndaki TimnathSerah’ta gömülmüştür. Kabrinin bugün KiflHares’te olduğu hususunda Din Alimleri mutabık kalmışlardır.

Gel gelelim Yuşa-Yeoşua Bin Nun, nasıl İstanbul’a gelmiş, bir rivayete göre, Anadolu Kavağını zatı şahanesine mesken edinmiştir…
Bir rivayete göre Hz. Musa-Moşe ile beraber İstanbul’a gelmiş, burada Ahirete intikal etmiştir.

Mevcut vakaya farklı bir perspektiften yaklaşırsak eğer, ilkçağlarda burada Zeus tapınağı inşa edilmiş ve Bizans döneminde bu pagan tapınağı,AyosMihailis adında bir kiliseye çevrilmiş. Bir rivayete göre 1509 yılında İstanbulda olan deprem neticesinde bu yapılar yıkılmıştır.

Osmanlı hâkimiyeti altında ise bu tepeye, Sadrazam 28. Çelebizade Mehmet Sait Paşa tarafından 1755 tarihinde bir Camiiinşa ettirilmiştir.
Halk arasında Yuşa-Yeoşua Peygamber’e ait olduğu söylenen yatırın etrafına duvar çektirmiş ve kabrin bakımını yapmak için memurlar tayin ettirilmiştir. III. Selim döneminin bazı yıllarında, ‘fitneye mahal olmasın’ fikriylemevlit okunması dahi yasaklanmıştır.

Yuşa Camii bir yangın geçirmiş ve Sultan Abdülaziz döneminde, 1863 senesinde aslına uygun olarak restore edilmiştir. 1885-86 tarihli istatistik cetvelinde “YuşaAleyhisselamDergahı” olarak zikrolunan bu alana. Yuşa tepesi adı verilmiştir diye kayıtlıdır.
Hülasa….

Hz. Mevlânâ`nın buyurduğu gibi;
Gece Üstadıma sordum kaç kez:
“Bana bu dünyanın sırrını söyle tez.”
Üstadım cevap verdi gülerek:
“Bu sır ancak bilinir söylenemez.”

7.519 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Mağara Devrinden Bu Yana İnsanlığın Sağlığı Nasıl Korundu?Mağara Devrinden Bu Yana İnsanlığın Sağlığı Nasıl Korundu? Dünyanın en eski ilacı 110 yaşında ise daha önce nasıl tedavi oluyorduk? diye düşünüyordum... Gerçekten tek tedavi yöntemi Ortodoks Tıbbı dediğimiz bu gün ki tıp mıdır? İnsan odaklı […]
  • Muharrem ya da masumiyeti arama tutkumuzMuharrem ya da masumiyeti arama tutkumuz Ruhumuz, ne olduğunu tam da bilmediği bir özgürlük aşkıyla uçsuz bucaksız okyanusta kulaç atarken, izdüşümler sıkıştıkları "zaman" kıskacında kavramlara sığınırlar. İnanırlar ki, varoluş […]
  • Sağlıklı Beyin Varlıklı BeyindirSağlıklı Beyin Varlıklı Beyindir Son kitabım “Seksever” i Maya Angelou’ nun “Yaratıcılığı tüketemezsiniz. Kullandıkça çoğalır. Ne yazık ki, çoğu zaman beslenecek yerde boğazlanır. Oysa yeni düşünme, algılama ve sorgulama […]
  • Yığıntı Aile Tipi ve Köhne HayatlarYığıntı Aile Tipi ve Köhne Hayatlar “Karakterin olmadığı yerde ne büyük insan, ne büyük sanatkâr, ne de büyük mücadele adamı vardır”. L. V. Beethoven Klan, kabile gibi bir arada iken var olabilen ancak üyeleri birey […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler