felsefe taşı

Aşure

Aşure
Kasım 07
12:42 2014

Aşure Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü yapılan tatlıdır. Kaynakları biraz okuduğumuzda aşure ‘günün aşı’ anlamında olup Yukarı Mezopotamya ve Aryen halklarının dili ile üretilmiş emekleriyle anlam kazanmış ,kültürleriyle dokunmuş geleneksel tarihi bir şükran yemeğidir.

İslami İnanca göre Muharrem ayının onuncu günü ,Nuh büyük tufandan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemeleri karıştırarak bu yiyeceği yapmıştır. Temel olarak buğday,nohut, toz şeker, fasulye ,pirinç ,ceviz,badem ,nar gibi kuruyemiş,meyve ve bazı baharatlar kullanılarak yapılır.Hayvansal gıda bulunmaz.

Başka bir görüşe göre İbrahim Peygamber’in Nemrut ile giriştiği ateş sınavında ateşten yanmadan kurtuluşunun anısına sunulmuş bir aş olarak anlam kazanmıştır.

Alevilikte Kerbela şehidi Hz Hüseyin için matem orucu tutarlar ve sonra aşure yapılır.

Aslında tarihte ilerledikçe görürüz ki baharın gelişi,yeni yılın başlangıcı gibi anlamlarda kazanarak ilerleyen bir tatlıdır.

Benim için Aşurenin güzelliği o mükemmel tadı dışında evlerde pişirilen irili ufaklı tabak ve kaplara konularak komşulara dağıtılan ve böylece belki de unutulan komşuluk ve komşularımızı bize hatırlatan ve bunun için her sene mücadele veren bir tatlıdır.Sayesinde belki de normal zamanda hiç tanımadığınız komşuların kapısı çalınır “Elinize sağlık” “Bir dakika tabağınızı hemen boşaltayım” diye geçen konuşmalarla birkaç dakika da olsa hal hatır sorulur. Belki bu şekilde bir komşunun acı veya tatlı gününden haberdar olunur,kapısı hiç çalınmayan komşu memnun kalır mutlu olur.

Düşünsenize aşure dışında herhangi bir yiyecek komşuluğun yaşaması için direniyor mu? Bereketli de olur kaynadıkça büyür, çoğaldıkça kapısını çaldığınız kişiler artar.

Dilerim kuruyemiş ve bakliyat fiyatları ile de mücadelesini kazanırda evlerde bolca pişmeye devam eder.

Afiyet olsun.

2.342 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Razı olmak…Razı olmak… Razı olmak... Rıza gösteren olmak... Yani hoşnut olarak, memnun olmak... Terazi kelimesi "birbirine rıza gösteren" anlamındadır aslında. Kefeler karşılıklı olarak tesviyede ise […]
  • Otantik olmakOtantik olmak İngilizcesi ''authentic''. Türkçe'ye otantik olarak çevrildiğinde çoğu kişiye bir anlam ifade etmediğinden dolayı, devamını getirmek, açıklamak gerekiyor. Gerçek, aslına uygun olan […]
  • Genç Osman veya etme bulma dünyasıGenç Osman veya etme bulma dünyası Bildiğimiz gibi Osmanlı’da taht kavgalarına son vermek için Fatih Sultan Mehmet Kardeş katline izin vermiş, hatta gerekli görmüş ve emretmiştir. Bu konuda Prof. Ahmet Mumcu, “Osmanlı […]
  • Mağara Devrinden Bu Yana İnsanlığın Sağlığı Nasıl Korundu?Mağara Devrinden Bu Yana İnsanlığın Sağlığı Nasıl Korundu? Dünyanın en eski ilacı 110 yaşında ise daha önce nasıl tedavi oluyorduk? diye düşünüyordum... Gerçekten tek tedavi yöntemi Ortodoks Tıbbı dediğimiz bu gün ki tıp mıdır? İnsan odaklı […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2017
P S Ç P C C P
« Nis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Arşivler