felsefe taşı

Alice Harikalar Diyarında Mı?

Alice Harikalar Diyarında Mı?
Eylül 22
14:07 2016

Alıce Lıddell’ı tanır mısınız? Büyük bir ihtimalle cevabınız hayır olacak. Oysa o, hepimizin çocukluğunda okuyup, hayallere daldığımız Alıce Harikalar Diyarı’nda romanının kahramanı.

1852 yılında doğan Alıce’in babası Crıst Church okulunun dekanıdır. Lewıs Carrol’la yollarının kesişmesi de bu şekilde olur. Lewıs Carrol bu okulda öğretmenlik yaparken, dekan Henry Lıddell’la çok iyi dost olur. Aynı zamanda fotoğrafçılık da yapan Lewıs, Alıce ve kızkardeşlerinin fotoğraflarını çeker. Özellikle de yetişkinlerle konuşurken kekemelik sorunuyla karşı karşıya kalan genç adam, çocuklarla çok iyi iletişim kurmakta, onlarla oyunlar oynayıp, uzun sohbetler etmektedir. Lıddell ailesinin çocuklarını da sandalla sık sık gezintiye çıkarır. Lewıs Carroll’ın pedofili olduğu, çıplak çocuk resimleri çektiği, hatta bu sebeeple Bayan Lıddellın, çocuklarıyla görüşmesini yasakladığı konusunda söylentiler çıkmıştır. Fotoğraf dalında oldukça ünlü olan Lewıs Carroll gerçekten de çokca kız çocuğu fotoğrafı çektiği bilinmektedir. Fakat fotoğraf arşivinin sadece yüzde kırkı günümüze ulaştığından, bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Ayrıca Lewıs Carroll’ın günlükleri de kayıptır ve bu sebeple de özel hayatıyla ilgili fazla bilgi edinilememektedir.

Alıce’ın fotoğraflarını çekerken, çocuk sıkılmasın diye ona hikayeler anlatmış, küçük kızın bu hikayeleri merakla dinlemesi ve masal yazması için ısrarı üzerine bir roman yazmış ve kahramanına da Alıce ismini vermiştir. Kitabın el yazması kopyasını kıza vermiş, üzerine de küçük kızın portresini çizmiştir. Fakat üzerine resim yapıştırdığı için bu çizim ancak yüz on üç yıl sonra bulunmuştur.

Büyüdüklerinde aileleri tarafından, kızkardeşleriyle birlikte Avrupa gezisine gönderilen Alıce, kraliçe Vıctorıa’nn oğlu Leopold’a aşık olur. Fakat kraliçenin karşı çıkmasıyla bu aşk yarım kalmıştır. Daha sonra Leopold ilk kızına Alıce adını verir.

Daha sonraki yıllarda Alıce savcı ve krıket oyuncusu olan Regınald Hargreaves’le evlenir. Üç oğlu olur. O da oğullarından birine Leopold adını verir. Ne yazık ki, iki oğlunu 1. Dünya savaşında kaybeder. Alıce’in kocası oldukça zengindir. Bu sebeple Alıce sosyetede kendine önemli bir yer edinir. Eşinin ölümünden sonra Alıce Harikalar Diyarı’nda nın el yazması kopyasını satar. 1934 de ölür.

Alıce Harikalar Diyarı’nda 1865 de yayınlandığında büyük başarı kazanır. Lewıs Carroll hayranlarından binlerce mektup almaya başlar. Hatta kraliçe bile kitabı çok beğendiğini belirtmiştir. 1898 de ölür.

5.517 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Bizden bir şey Olmaz!Bizden bir şey Olmaz! Kalitesiz bir hayat yaşamamızın bir nedeni de objektif enformasyonla gündelik hayatımızın arasında çoğu zaman dağlar olması ! Tarihi konuları ele alan roman, film ya da dizilerin öteki […]
  • Daha ne olsun?Daha ne olsun? Dünyadaki köklü üniversitelere bakıyordum. İlk aklıma gelen Oxford oldu. Oxford sayfasında demiş ki "kuruluş tarihimiz net değil." 1096 yılından eğitim kayıtları var. Yani? İşin aslı […]
  • Chelsea PeraChelsea Pera Şu yaratıcı kıvılcım var ya, işte o dur kıskandığım ve kaybetmekten korktuğum. Aslında çok bilimsel ya da gerçek, doğru gibi şeyler değil aradığım. Ben ilham perilerimi uyandıran beni […]
  • Asgari İnsan BedeliAsgari İnsan Bedeli Eski, ahşap kapının aralığında duruyordu çocuk. Bir ayağında çorap vardı, diğerini kendi çıkarıp atmıştı. Çocuktu işte…. Oturma odasında kısık sesle konuşan aile heyetini sessizce […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Arşivler