felsefe taşı

Takıma Kadınları Alıyor musunuz?

Takıma Kadınları Alıyor musunuz?
Mart 11
07:39 2019

Birleşmiş Milletler çalışanları, New York Genel Merkezi bahçesinde öğle arasında futbol oynuyorlar. Geçen yıl IMPACT2030 Zirvesi için BM’e gittiğimde, dikkatimi çekmişti. Konumuz küresel hedeflerdi… 2030 yılına kadar, şimdi harekete geçersek dünyanın en büyük sorunlarının üstesinden gelebilmemiz için belirlenen bu hedeflerin beşincisi de toplumsal cinsiyet eşitliği. Futbol oynayanlar arasında kadınları da görünce anladım ki; sözde kalmıyor, özde de destekliyorlar cinsiyet eşitliğini.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşıyor. Kadınlara methiyeler duyacağız, kırmızı karanfiller dağıtılacak, erkekler de duyarlılık gösterecek… Gönül ister ki, bu ilgi bir güne sıkıştırılmasın, tüm yıla yayılsın. Ayrıca sadece sözde kalmasın, hayata da geçsin.

Beyler, diyelim ki bir futbol takımı kuruyorsunuz. Kadınları takımınıza alır mısınız? Kadın işi – erkek işi diye ayırt etmeden, ”eşitlik de neymiş, fıtrata aykırı” diyenlere kulak asmadan. ”Kadınlar futbol oynayamaz ki, göz göre göre kaybetmeyelim şimdi maçı” demeden. Alır mısınız takımınıza?

Bu soruyu iş dünyasına adapte edersek:

– Şirketinizde üst yönetimde, Yönetim Kurulu’nda, karar mercilerinde kaç kadın var?

– Eşit işlerde, kadınlar ve erkekler eşit maaş alıyorlar mı?

– İşe alımlarda ve terfilerde, kadınlara eşit hak ve fırsatları sunuyor musunuz?

– Toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik şirket politikası ve prosedürlerinizi hazırladınız mı?

– Tüm iletişiminizde; reklamlarınızda, işe alım görüşmelerinizde, şirket içi iletişimde cinsiyet eşitliğini gözetiyor musunuz? Sizde iş adamları çalışıyor, bilim adamlarından danışmanlık alınıyor, toplantılar uzadıkça kadınlar hamamına mı dönüyor?

– Kurum kültürünüz çeşitlilik ve kapsayıcılığı içselleştirdi mi? Çalışanların farkında dahi olmadıkları önyargı ve kalıplarla ilgili eğitimleriniz, kültürel dönüşüm programlarınız var mı?

Bu soruları sayfalarca uzatabilirim. Bu soruları cevaplayabilmek, ”kadınlar çok önemlidir, değerlidir, çiçektir” demekten daha zor. Ancak eşitliği, kadınlarla ilgili söylenen güzel sözler değil; eşit hak ve fırsatların cinsiyet gözetilmeden sunulması gösteriyor. İnsan olmanın temeli kimseyi geride bırakmayaya, kimseden saygısını esirgememeye dayanıyor. Bazen her şey basit bir soruyu cevaplamakla, cevabını sorgulamakla başlayabiliyor:

Takıma kadınları alıyor musunuz?

528 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Hikayenin Yazarı Kim?Hikayenin Yazarı Kim? 13 Temmuz'da gerçekleşen güneş tutulması, Castor sabit yıldızıyla kavuşumdaymış. Yaratıcılığı ve hikaye anlatıcılığını simgelermiş Castor. Bu tutulma, bu yıl ard arda gelenlerden sadece […]
  • Bu arada bir de “Dünya Kupası”…Bu arada bir de “Dünya Kupası”… Vasco da Gama’nın ilk kez 15. yüzyılda ayak bastığı kara parçası, bugünün Brezilya’sı idi. Portekiz Kralı adına el koymuştu, önce buraya;VeraCruz (Gerçek Haç) adını verdi ama sonra […]
  • Cellat ve kurban ikilemiCellat ve kurban ikilemi Dün bir futbol kulübü başkanı maçta hakemlere kızdı "silahım olsa vururdum, samimi söylüyorum. Kendime nasıl hakim olayım, iyi ki yoktu" dedi. İyi ki yokmuş....! Hakem direkten […]
  • Cerrah Olmak Vardı…Cerrah Olmak Vardı… Bir dönüm noktasıdır hayatımda Eylül ayı… Otuz yıl önce, Eylül ayında başladım gazeteciliğe… Otuz yıl… Dile kolay… Zaman zaman otuz yıl içinde meslekte yaşadıklarım gözlerimin […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Ekim 2020
P S Ç P C C P
« Eyl    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Arşivler