felsefe taşı

Sümerler konusunda güvenilir kaynak: Samuel Noah Kramer

Sümerler konusunda güvenilir kaynak: Samuel Noah Kramer
Temmuz 09
07:05 2019

Samuel Noah Kramer, Sümerolog, Asurolog (d. 28 Eylül 1897 Kiev-Rusya, ö. 26 Kasım 1990) dünyanın önde gelen Asur bilimcilerinden ve dünya çapında tanınmış Sümer ve Sümer dili uzmanıdır.

1919’da ailesiyle birlikte ABD’ye yerleşti; Temple Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nde eğitim gördü. Sümer dili ve edebiyatı üzerine uzmanlaştığı kariyerine, 1930-31’de Irak’a yaptığı önemli yolculukla adım attı. Bu sırada Sümer tabletlerinin kazı ve çözme çalışmalarını yürüttü. 1950’de Pennsylvania Üniversitesi müzesinin tablet koleksiyonlarından sorumlu oldu.

1946-1947 ve 1950-1951 yıllarında İstanbul’da Eski Şark Eserleri Müzesi’nde ve Bağdat müzelerinde araştırmalar yaptı. 1957’de SSCB’de ve 1970-1971’de Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak bulundu.

İstanbul arkeoloji müzesinde Muazzez İlmiye Çığ ve Hatice Kızılyay ile çalışmıştır.

Kramer, binlerce tableti okuyup yayımlamış ve yorumlarıyla Sümerce metinlerin çözülmesine önemli katkılar sağlamıştır. Özellikle Sümer edebiyatı ve mitolojisi ile ilgilenmiş, ünlü Gılgamış destanının birçok bölümünün öğrenilmesini, “Ur Ağıtı” gibi Sümer edebiyatının en başarılı örneklerinin tanınmasını ve Sümer eğitim sisteminin açıklığa kavuşmasını sağlamıştır. Sümer kültürü ve uygarlığının bu alanın dışındaki kimselerce de tanınıp sevilmesine yol açan popüler yayınlar gerçekleştirmiştir.

Amerikan Bilimler ve Sanatlar Akademisi, Amerikan Doğu Bilimleri Kurumu, Fransız ve İngiliz akademileri üyesidir.

“Sümerlerin dünyasında” isimli hayatını anlattığı, dilimize henüz çevrilmemiş bir biyografik kitabı da bulunmaktadır.

Son olarak İsrail’deki Bar-Ilan Üniversitesi bünyesinde kurulan “Asuroloji ve Eski Yakın Doğu Enstitüsüne” Kramer’in adı verilmiştir.

Eserleri:
Sümerler: Tarihleri, Kültürleri ve Karakterleri
Sümerlerin Kurnaz Tanrısı Enki
Sümer Mitolojisi
Tarih Sümer’de Başlar
İstanbul Arkeoloji Müzelerinde Bulunan Sümer Edebi Tablet ve Parçaları 2
Mezopotamya Mitolojisi – Jean Bottero / Samuel Noah Kramer

Kaynak: wikipedia ve diğer kaynaklar
— Samuel Noah Kramer Asuroloji ve kadim yakın doğu çalışmaları enstitüsü
https://www.biu.ac.il/JS/Kramer/

Samuel Noah Kramer Asuroloji Enstitüsü 1980 yılında Bar-Ilan Üniversitesi’nde kuruldu. Kurucu üyeler: Pinhas Artzi (ilk Müdür), Jacob Klein, Aaron Skaist ve Amnon Altman. Enstitü, Bar-Ilan Üniversitesi, Yahudi Araştırmaları Fakültesi’ne bağlı olup İbranice ve Semitik Dilleri ve İncil Bölümü ile bağlantılıdır. Merhum Profesör Samuel Noah Kramer araştırma kütüphanesini Enstitü’ye devretti.

Enstitünün temel amacı, Asuriye, Sümeroloji ve ilgili alanlarda araştırma faaliyetlerini teşvik etmektir. Aşağıdaki alanlara özel önem verilmektedir: Mezopotamya Edebiyatı; Mezopotamya Yasası ve komşu halklar üzerindeki etkisi; Eski Yakın Doğu Tarihi; El-Amarna Çalışmaları; ve Asuriye ile İncil arasındaki karşılıklı ilişkiler.

1.467 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Kültepe Tabletleri ve KadınKültepe Tabletleri ve Kadın Tarih Sümer’de başlar der Noah Kramer. Böyle söylemesinin bir nedeni vardır elbet. Yazıyı Sümerler bulmuştur dolayısıyla günümüze ulaşan ilk yazılı belgeler de Sümer belgeleridir. […]
  • “Sanal Gerçekcilik” (Virtual Reality)“Sanal Gerçekcilik” (Virtual Reality) "Sanal Gerçekcilik" (Virtual Reality) Kavram Latince "virtualis" (sanmak) kökünden türemiştir... Popüler anlamda dünya gündemine ilk 1990 yılında, Arnold Schwarzenegger'in "Gerçeğe […]
  • FELSEFENİN ATASI VE BAŞAK TARLASIFELSEFENİN ATASI VE BAŞAK TARLASI Miletli(Aydın) Thales antik döneminin en aydın isimlerinden biriydi. Bilgi hazinesiydi. Öyle ki. Felsefenin babasıydı. Antik çağda "yedi bilgeler" diye tanınan filozofların […]
  • HamformasyonHamformasyon İnsan aynı süre içinde daha çok veriyi kaydetmek ve onu yeniden “okumak” zorunda. Bu da veriyi yakalama (enformasyon üretme) sürecinin kalitesini aşağı çekiyor. Dijitalleşmeyle ilgili […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler