felsefe taşı

Öğretmenler Gününe Özel

Öğretmenler Gününe Özel
Aralık 11
09:28 2020

Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati’den yeni mezun öğretmenlere,

“Orası güzel vatanın, hizmet ve yol göstermene muhtaç verimli bir köşesidir.Yeni mezunlarımızın memleket içinde dağılmalarının gereklilik ve zorunluluk derecesini gerek geçen sene mezunları arkadaşlarınız ve gerekse sizinle münakaşa eylemiş ve aramızda kararlaştırdığımız neticeyi “İlk Mektep Muallimleriyle Meslekî Bir Hasbihal” şeklinde bütün meslektaşlarımıza ilan etmiştim.

Burada sana bundan tekrar bahsetmeğe lüzum görmüyor ve tam bir güvenle senin de Aziz Vatan ve Milletine hizmet edebilmek için bugünü sabırsızlıkla beklediğine inanmış bulunuyo¬rum.
Harcırahının hemen gönderilmesi mahalline yazılmıştır.
Oraya varır varmaz teçhizat bedelini de ala-caksın.Yollarda azami yardımda bulunmaları için, maarif idarelerine lâzım gelen talimat verilmiş olduğundan iskele, istasyon ve yol uğrağı kasabalarda, yaka¬larında yıldız bulunan bir zat seni bekleyecek ve kılavuzlukta bulunacaktır. Dolayısıyla] onların da seni kolaylıkla tanıyabilmeleri için yakana bir yıldız takmalısın.Gideceğin yer hiç de yabancısı olduğun yer değildir.Orada; seni sevinç içinde bekleyen vatan yavruları, senin gibi okulunu bitirir bitirmez va¬zife başına koşmuş hanım ve bey muallim arkadaşların, kısacası vatanının her köşesinde tesadüf ettiğin ve edeceğin yüksek alınlı kardeşlerin vardır.Artık mektep hayatın nihayetine ermiş oluyor ve hakikî mücadele hayatına girmiş bulunuyorsun. Vazifesinin yüksek ve kutsî mahiyetini tama¬men idrak etmiş her muallim arkadaşın gibi senin de seni bekleyen yavrularının arasına koşmakta bir dakika gecikmeyeceğine eminim.Bilhassa bu sene yeni Türk Harflerini yayma gibi şerefli bir vazifen daha vardır. Bütün memleket evlâtlarını bir an evvel yeni harflerle okutarak, Türkiye’de okuma yazma bil¬meyen bir fert bırakmayacak kadar geniş bir azimle çalışmak mecburiyetindesin.
Bunun için yeni Türk Harflerini çabuk öğren ve hemen her¬kese öğretmeğe başla.Bu hedefe varmak için kürsü, mektep lâzım değildir.Her yerde, her gördüğün kadın, erkek, fakir, zengin, çiftçi, tüccar, köylü ve şehirli ayırt etmeyerek derhal öğreteceksin.Milletimize yeni bir yükselme sahası yaratacak olan bu büyük zaferi kısa bir zamanda kaza¬nacağına gönülden inanmış olarak vazifelerinde muvaffakiyet diler ve işe başlama haberini beklerim.
Vatanının sayısız ihtiyaçlarını iyiceanla¬mış olan ve bunun en mühim kısmının teminine kendisini me¬mur bilen bütün mezun arkadaşların her gittikleri muhitte aziz Cumhuriyetin en ateşli birer savunucusu ve Türk istikbalinin en yorulmaz birer hâdimi halinde, memnun ve müsterih çalışıyor ve didiniyorlar.En ufak bir şikâyeti bile onurlarına yediremeyen ve her tesadüf ettikleri güçlükten yeni bir hamle kudreti kazanan bu azimli ülkü yolcuları etraflarını çevreleyen yavrularının şen ve ümit verici gürültüleri arasında yorulmaktan haz duyuyorlar.Erzurum’dan İzmir’e ve Edirne’den Diyarbakır’a kadar bü¬yük bir neşe ile atılan bu fedakâr gençler kafilesinin genç bir namzedi sıfatiyle vaziyetten seni de haberdar etmeyi uygun buldum ve kuvvetle inanıyorum ki, pek yakın bir gelecekte, senin de vazife saatin çaldığı zaman memleketin her köşesinde dört gözle bekleyen arkadaşlarını, yavrularını göz önüne getirecek ve azamî bir istek¬le onlara yetişmeyi boynuna nezih bir borç bileceksin.

Genç namzet;Unutma ki, insanlar fanidir.Onları ebedi¬leştiren ancak vatanî vazifelerine karşı gösterecekleri candan bağlılık ve feragatleridir.Kendi¬ni böyle şerefli bir istikbale müstahak görmez misin?Bu güzel gün için sabırsızlandığına gönülden inanmış olarak muvaffakiyetler temenni ediyorum yavrum.”
24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Maarif Vekili Mustafa Necati Maarif Vekâleti, Tebliğler Mecmuası sayı 25-26/ 15 Mart 1928

Mustafa Necati Uğural (1894-1929), Türk siyasetçi, avukat, öğretmen. Atatürk’ün yakın düşünce ve mesai arkadaşlarından, Kuvâ-yi Milliye hareketinde yer almış, TBMM’nin ilk üç döneminde milletvekilliği, Mübadele esnasında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, 1924 Anayasası’nın yürürlüğe konulduğu sırada Adalet Bakanlığı, Tevhidi Tedrisatsürecinde ve Harf Devrimi esnasında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı yapmış siyasetçidir. Necatibey Eğitim Fakültesi’ne adı verilmiştir.Altay Spor Kulübü’nün kurucularındandır.

1.739 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Planları Rafa Kaldırın!Planları Rafa Kaldırın! Yıl 1927. Cumhuriyet kurulalı henüz 5 yıl olmuştur. Devrimler olanca hızıyla, ardarda yapılmaktadır. Genç Cumhuriyet yaşlı Osmanlı’dan tam bir enkaz devralmış ve yeni ülke, yepyeni […]
  • Çoşku ile kutladığımız günlerimizin yeniden geleceği bu bayram elbette sadece Çocuk Bayramı değil, çocuk bayramı olmasının asıl sebeplerinden biri olarak tarihimizin gurur dolu […]
  • 23 Nisan23 Nisan “Türk İnkılâp Tarihi’nin en büyük meselesi *çocuk mesele*sidir. Çocuk meselesini hallettiğimiz gün Türk tarihine ebediyet verdiğimiz gün olacaktır " Yunus Nadi 'nin bu sözlerine katılmamak […]
  • A.T.A. – Ahıska – Trakya – AnkaraA.T.A. – Ahıska – Trakya – Ankara Yazarlarımızdan Berk Yüksel'in son romanı çıktı... Tanıtım Metni: Gazi Mustafa Kemal Atatürk: “Muhacirler (Göçmenler), kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdırlar.” “Hayatı ve […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Temmuz 2024
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Arşivler