felsefe taşı

Noel

Noel
Ocak 08
09:04 2018

Bu gün 25 Aralık! Hıristiyan dinine inananların NOEL bayramı! Diğer adıyla CHRİSTMAS! Hıristiyan dostlarımın Bayramını kutlarım!
İzin verir ve tahammül ederseniz Hıristiyan dünyasının kutladığı bu bayramın da kökünde bir Pagan inanışının olduğu savımı yinelemek isterim:

Nasıl ki; doğada kuşların çiftleşmeye başladığı Şubat ayında, Pagan kabilelerinin de gençleri birleştirdikleri gün olan 14 Şubat tarihini festival şeklinde kutladıklarını ve bunu değiştiremeyen Papalığın Aziz Valantin = Sevgililer Günü adını vererek sürdürmek durumunda kalması gibi….

Nasıl ki; İlk baharın gelişinin kutlandığı yani güneş ışıklarının toprağa dik geldiği evreyi kimilerinin Nevruz, kimilerinin Paskalya, kimilerinin Hamursuz Bayramı olarak kutlamak durumunda kaldıkları gibi. Orta Asya da da Türkler NANTUGAN=YENİDEN DOĞAN adıyla günün uzamasını kutlarlarmış,

İşte, 21 Aralık günü de gün ışığının en kısa olduğu, gecelerin en uzun olduğu gündür. Güneş sanki 3 gün havada asılı gibidir. 25 Aralık tarihine geldiğimizde artık tekrar Gün uzamağa başlar!

İşte, doğanın acımasız koşullarında varlığını sürdürmeye çalışan o dönemin insanları günün yani güneşin daha çok görünmesi olayının verdiği mutluluğu festivallerle kutlarlardı!

Eski Roma İmparator Konstantin M.S 306 ‘da yönetime geldiğinde hakimiyeti altında yaygınlaşan topraklarda etkisi artan Hıristiyanlık dinini İmparatorluğun resmi dini olarak ilan etti ve politik amaçları çerçevesinde de kullanmaya başladı! İlk iş olarak da , kendi başarısını da temsil etmesi arzusuyla, “Ele geçirilemez Güneşin Doğuşu Bayramı” adıyla 25 Aralık gününü Ulusal bayram olarak ilan etti.

ISA’nın doğum günü tam olarak bilinememektedir. Yahudi dinine mensup olması ve Hamursuz=Pesah bayramını kutlamak için Kudüs’e gittiği ve orada öldürüldüğü gerçeğine dayanılarak O yıldaki Hamursuz Bayramının kutlandığı günlerden geriye doğru gidilerek takribi 6 Ocak tarihine varılmıştır. Ne var ki; Doğu ve Batı Kiliseleri farklı takvimler seçtiklerinden dolayı, iki farklı tarih ortaya çıkmıştır, 25 Aralık – 6 Ocak!

M.S 350 yılında Papa Julius, 25 Aralık gününü, yani paganlarında yüzyıllardır bayram olarak kutladığı bu günü, Hıristiyanlığın resmi Noel bayramı olarak ilan etti. M.S. 529 yılında Roma İmparatoru Justian de 25 Aralık gününü resmi tatil yaptı! M.S 567’da toplanan Tours Konsülünde de, bu sürece oruç ve hazırlık süresi eklenerek 25 Aralık günü Noel günü olarak tarihte ki yerini aldı.

Böylece, bir Pagan başka değişle Putperest kutlaması veya festivali diyeceğimiz kutlaması daha Hıristiyan dinine uyarlanmış oldu.

2.400 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • NoelNoel Nasıl ki; doğada kuşların çiftleşmeye başladığı Şubat ayında, Pagan kabilelerinin de gençleri birleştirdikleri gün olan 14 Aralık tarihini festival şeklinde kutladıklarını ve bunu […]
  • 14 Şubat’ın Öyküsü14 Şubat’ın Öyküsü “İnsanoğlu hep kolayı seçmiştir!.. Düşünmek, araştırmak yerine masallar ve mucizeler!.. Onun bu zayıflığını hem DİNİ OTORİTE, hem de CİSMANİ OTORİTE hep kullanmıştır!..” Tabii, […]
  • 14 Şubat Sevgililer Günü14 Şubat Sevgililer Günü “İnsanoğlu hep kolayı seçmiştir!.. Düşünmek, araştırmak yerine masallar ve mucizeler!.. Onun bu zayıflığını hem DİNİ OTORİTE, hem de CİSMANİ OTORİTE hep kullanmıştır!..” Tabii, […]
  • Çam Süsleme Geleneği ve NarduganÇam Süsleme Geleneği ve Nardugan Tüm dünyada Hıristiyan alemi her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunu Noel adı altında, bayramla kutlar. Bu doğuş bayramı, Kutsal Doğuş veya Milat Yortusu olarak da bilinir. 20. […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Nisan 2024
P S Ç P C C P
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Arşivler