felsefe taşı

Nevruz Bayramı

Nevruz Bayramı
Mart 25
06:04 2019

21-22-23 Mart!.. Kuzey yarı kürede gece ile gündüzün eşit olduğu 3 gün!.. Ve sonra ki her gün geceden daha uzun olacak, ta Haziran 21’e kadar!.. Hava ısınmaya… Karlar erimeye… Ağaçlar çiçeklenmeye… Toprak yeşermeye,… Göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlamış…..

Pagan dönemini düşünün!.. Giysisiz insanı düşünün!.. Mağara oyuklarında yaşayan insanları düşünün!.. Neden Mağara da yaşıyorlar? Üstte isterse kar/buz olsun, yerin bir metre altı 18 derecedir de onun için!.. Nasıl Bayram olmasın 21 Mart?” Bütün varlıklar canlanıyor!..
Mart yağar, Nisan övünür,
Nisan yağar, İnsan övünür.
“Nevruz Bayramı” Türk devlet ve topluluklarında kutlanılır. Nevruz sözcüğü Farsçadır! Farsçada “Nev=Yeni”, “Ruz=Gün” demektir. Yani, Nevruz=Yeni Gün” olmaktadır!

Özellikle, Göktürkler bu günü demirden dağı eritip, Ergenekon’dan çıktıkları gün olarak da kutlamışlardır!..

Evet, Pagan dönemlerinden günümüze İlk Bahar’ın gelişi hep kutlanmıştır!.. Bu kutlamaya karşı durmaya ne Dini Otorite, ne de Cismani Otoritenin gücü yetebilmiştir!.. Öyleyse, hadi, kutsallaştıralım!.. “Nevruz Bayramı” olsun, “Paskalya Bayramı” olsun, “Pesah=Hamursuz Bayramı” olsun!..
İşte, insanlığın tekrar güneşin dik gelmesiyle çılgın gibi kutladığı bu günü kimi zaman DİNİ OTORİTE kutsallaştırarak, kimi zaman CİSMANİ OTORİTE ve kimi zaman ise SİYASİLER amaçları için kullanmış ve kullanmaktadırlar!..
Yeri mi,? Bilmem!..Ben, ”Her oluşumun varlık sebebinin İnsan=Birey” olması lazım geldiğinin fark edilmesini savunuyorum! Açarsam “Her şey insan için olmalı” demek istiyorum!..
Tarih; “Devlet, Din, Tarikat, Cemaat, Dernek v.s. gibi kurumları “Amaç”, İnsanı “Araç” gören anlayışın, bunu savunanları katılığa, acımasızlığa, hoş görüsüzlüğe, tutuculuğa götürdüğünün” tanığıdır!..
Bu sebeple, “Amaç” ile ”Araç’ın” karıştırılması beni hep korkutmuştur!..
İnsanoğlu biraz tembel galiba? Hazırcı!.. Verileni olduğu gibi kabul etmek istiyor!.. O verileni sorgulamak, onun üzerinde düşünmek istemiyor!..
Sorgulamadan kabul etmek en kötü alışkanlığımız!.. Masallara ve mucizelere bayılıyoruz!..

Hangi Aile’den, Hangi Din’den, Hangi Millet’ten, Hangi Dernek’ten, Hangi Sosyal Sınıf’tan olursanız olun içinde yer aldığımız bütün oluşumların varlık sebebinin yani kuruluş amacının “Aydın ve Kamil İnsana varmak” olduğunu fark edin!..
Evet, her oluşumda amaç “İnsan” ve içinde yer aldığınız oluşum ise “Araç” olmalıdır”!..

Neden?..
“Anahtarınızı döndürünce arabanız çalışacak… Bir düğmeye basınca radyonuz açılacak.. .. İşyerinizde veya evinizde buz dolabınızı açıp, buz gibi su içeceksiniz… Akşam bir düğmeyi çevirince ışıklar yanacak… Televizyonu açacaksınız… Belki bilgisayarınızı da… Ertesi gün yolculuk varsa uçacaksınız…”

İyi bakın bu buluşların arkasında; “Düşünebilmenin enginliğinin ve Evrimin sonsuzluğunun farkına varan, önyargılardan arınmış, kendini ve her türlü inancı sorgulayabilecek kadar özgür ve bağımsız düşünebilen insanlar var!.. Laik Eğitim var!..
Ne olur, içinde yer alacağınız oluşumların varlık sebebi olan “İnsan=Birey” amacının önüne “Şekilselliğin” geçmesine izin vermeyin, oluşumunuz “Dogmatikleşmesin” ve orada “Rahipler” oluşmasın!..

2.232 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • 25 NİSAN 1915 Arıburnu – Tarihin Değiştiği Gün25 NİSAN 1915 Arıburnu – Tarihin Değiştiği Gün Çanakkale Savaşları denildiğinde aklımıza hep 18 Mart 1915 tarihi gelir. Esasen bu doğaldır. Zira 18 Mart 1915, sadece Osmanlı İmparatorluğu için değil Dünya tarihi açısından da bir dönüm […]
  • Bahar BayramıBahar Bayramı Toprağın 1 metre altı hep 18 derece! Mağaranın karanlık sonuna sığınan birey! Üzerinde giysi olmayan birey! Mağaranın dibinde çocuğuna sarılarak ısıtan anne! 21 Mart artık güneşin kuzey […]
  • Önde Turna Davul ZurnaÖnde Turna Davul Zurna Çocukluğumu 70'li yıllarda, Ankara'da geçirdim. Bahçelievler'de sokaklarda tek tük park etmiş arabalar olurdu. 3. Caddeden de zaman zaman arabalar geçerdi. Hatta, arabaların kimisi atlı […]
  • Bahar EkinoksuBahar Ekinoksu Dünyanın döngüsü ve devamlılığı için büyük önem arz eden baharın müjdeleyicisi NEVRUZ'umuz, 'Bahar Ekinoksu'muz KUTLU OLSUN Karanlıklar azalıp, ışıklar artarken, Güneşin bu yükselişi […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler