felsefe taşı

Neden hala suretlere takılıyorsun?

Neden hala suretlere takılıyorsun?
Ağustos 15
09:28 2017

Dünyada 7 milyar insan var ve her insan farklıdır. Herkes kendine özel.
Her insanın kendine has bir mizacı, kişiliği ve yetkinlikleri var.
Herkes kendi kaderini yaşar, neyse kaderi onu çeker hayatına.
İnsanlar aynı şirketler gibi kıt kaynaklar ışığında kendi çıkarlarını maksimize etmek isterler. Bunu biliçsizce id, ego, süper-ego, mizaç, davranış kalıplarının yansıması olan kişilik maskeleri ile bilinçsizce yaparlar.
İnsan “ben seçtim!!!” dese de 360 derece onu sarıp sarmalayan maddesel, enerjetik ve ruhsal tesirlerle karar verir. Hadiseler karşısında etkilenerek karar alır.

Her birimiz geçmişimizde öğrendiğimiz davranış kalıplarımız ile duygu-düşünce-davranış kısır döngüsü içinde kendini gerçekleştiren kehanet makineleri gibi otomatik tepkilerle davranırız.

Burası bir kozmik tiyatro sahnesi ve herbirimizin özel bir rolü var. İyi-kötü, güzel, çirkin, doğru-yanlış hepsi hakikat madalyonunun farklı yüzleri olduğuna göre hepsinin bu alemde bir yeri ve var oluş sebebi var. Hepsi O’nun parçası.
İnsan VUCA özellikler gösteren bir evrende hakikatin tamamını göremez. Hakikatin küçük bir parçası olan gerçeği ise kendi kabı kadar algılar.

V – VOLATILITY, yani hayatın iniş çıkışlarından oluşan DALGALANMA
U – UNCERTAINTY, yani BELİRSİZLİK
C – COMPLEXITY, yani KARMAŞIKLIK
A – AMBIGUITY, yan, BİLİNMEZLİK

İnsanlar duygularıyla fiziksel dünyayla özdeşleşir ve maddesel olana bağlanır.
Var oluş nötrdür ve iyi-kötü, doğru-yanlış, güzel-çirkin bizlerin zihin haritalarımızın yorumlarıdır. Bu yüzden, iyi, doğru, güzel, faydalı ve adil olanın hepsi zamana ve mekana göre değişkendir.

Sen bu fizik beden değilsin. Çok daha fazlasısın. Kendi ruhuna ve başkalarının ruhuna baktığında daha fazlasını bulacaksın.
HAL BUYSA EĞER. İNSANLARA, OLAYLARA, DURUMLARA NEDEN TAKILIYORSUN HALA?
NEDEN ZAHİR TUZAKLARA KAPILIP BATINI KAÇIRIYORSUN GÖZDEN?
NEDEN SURETTEN SİRETE GEÇEMİYOR, MANA KANADINI AÇIP GÖKLERE YÜKSELEMİYORSUN?
NEDEN OLANI OLDUĞU GİBİ KABUL EDEMİYORSUN?

Bu yazıyı aslında kendime yazıyorum. Ne kadar yazsak, anlatsak da ten kafesindeki beşeriz işte ve hatalar yapıyoruz elbet. Fikir hataları, yorum hataları, düşünce hataları, davranış hataları… Beşer şaşar derler ya işte o misal. O yüzden kendimi kendime hatırlatmak için kısa bir yazı yazayım istedim…
Dilerim olanı olduğu gibi kabul edip, kendimizi, insanları, dünyayı, hayatı, kainatı, var olan her şeyi olduğu gibi kabul edip, farklılıkların çeşitsel zenginliği ile daha mutlu ve mesut yaşarız.

1.124 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • ConcertoConcerto Herkes kendi yaşamının başrol oyuncusudur. Yaşamındaki diğer istisnasız herkes bu yaşamın yan oyunculardır. Bakış açısı, kamera açısı gibidir. İzlenen filmin anlamlandırılması hangi […]
  • Sevgili Salatalık; Seni Seviyorum…Sevgili Salatalık; Seni Seviyorum… Ne de güzeldir; sevgi, insanın içini ısıtan sıcacık bir duygu. Sevgi insan olmanın temel gerekliliklerinden birimidir?.Yaşamak için nasıl yemek, su , nefes gerekliyse sevgi de bir o kadar […]
  • “Arızalı” Seçkin Azınlık ve Kütle“Arızalı” Seçkin Azınlık ve Kütle Toplumu yönlendiren “arızalı” seçkin azınlık ile şimdiki zamanda yaşayan kütlenin arasındaki uçurumu kapatmak “ortak” bir sorun değil. Kütle evin şımarık çocukları; arızalı seçkin ise […]
  • Güzel Anadolumuzun İlacı; “Aklın ve Kalbin Birleşmesi”Güzel Anadolumuzun İlacı; “Aklın ve Kalbin Birleşmesi” Ne kadar güzel ve özel topraklarda yaşadığımızın farkında mısınız? Bu eşsiz toprak parçasında ne gibi dünya miraslarına sahip olduğumuzu biliyor musunuz? Bu toprakların insanlık tarihi […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Ağustos 2018
P S Ç P C C P
« Tem    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler