felsefe taşı

MAYIS VAKTİ…

MAYIS VAKTİ…
Mayıs 10
10:07 2019

Bu ay bir bahar güzelliği yapalım dedik benim Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümünden öğrencim sonrada ajansda asistanım Melis bu ay katkı yaptı. Uslubu ve olaylara bakış açısında ne de olsa usta-çırak ilişkisini özümsemiş bir değer eminim yazıyı beğeneceksiniz.

May may may… Bu telaffuza bayılıyorum. Hem zarif hem naif hem de insana huzur veriyor desem yeri. Mayıs adı, Roma bereket Tanrıçası Bona Dea ile birlikte tanımlanan, Yunan Tanrıçası “Maia’nın ayı” anlamında Latince maius mensis’ten gelir. Mayıs her zaman yazın habercisi olmuştur. Artık Nisan yağmurları bitmiş; istisnasız her gün güneş doğacak, tenimizi kavuracak, bizi daha çok susatacak ve içimizi ısıtacaktır. Deniz ve kum kokusunun karışımını Mayıs’tan itibaren içinize çekebileceksinizdir. Yaz ayları içimizi kıpırdattığından ben de Mayıs ayı kapsamında içimi kıpırdatan birkaç konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

1 MAYIS

Yeni bir başlangıç, tabi ki de ayın ilk günü,1 Mayıs! Sizin de içiniz kıpırdamıyor mu heyecandan? Gelin tekrardan kısa bir geçmişine bakıp hatırlayalım. 1 Mayıs için ilk kez 1856’da Avustralya’nın Melbournekentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik çalışmaya tepki olarak bir yürüyüş düzenlemişler. Ardından Amerika’da 1 Mayıs 1886’da İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler yine günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bırakmışlar ve Chicago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katılmış. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürümüş. Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etmiş fakat; uygulanan yasal baskılardan dolayı gösteriler engellenmiş. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de ise Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verilmiş. Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edilmiş ve 1 Mayıs işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliği kazanmıştır. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır. Türkiye’de ise 1923 yılında 1 Mayıs günü yasal olarak “İşçi Bayramı” ilan edilmiştir. Yaşasın Emek ve Dayanışma Bayramı!

6 MAYIS

“Alo Alo Muhterem Samiin, Burası İstanbul Telsiz Telefonu…”

92 yıl önce duyulmuş bu ses, neredeyse tam bir asır geçmiş üzerinden… Millet olarak radyo ile olan duygusal bağımız 6 Mayıs 1927 yılında Sirkeci’deki meşhur Büyük Postahane’den Eşref Şefik’in yaptığı bu anonsla başlamış. O günden itibaren radyo toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olarak; haberleri takip edip bilgi edindiğimiz, müzik dinleyip eğlendiğimiz, ürün tanıtımlarına şahit olduğumuz bir mecra haline gelmiştir. Ayrıca radyo, kullandığımız ilk elektronik kitle iletişim aracı olarak da tarihsel süreçte önemli bir yere sahiptir. Radyoya ve radyo yayıncılığına gönül verenlerin
6 Mayıs Radyo Günü kutlu olsun!

2019 MAYIS AYI GÖK OLAYLARI

Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir.” Sözünü her zaman çok sevmişimdir. Bana hem gökyüzüne öylece bakmayı hatırlatır, hem de toplumu her zaman ileriye götürecek, geliştirecek eylemler yapılması gerektiğini hatırlatır. Gökbilimi diğer bilimlerden farklı olarak; her zamandaha efsunlu ve ilgi çekici gelmiştir bana. Gökyüzünde, yan yana gibi duran yıldızların bir canlıya veya nesneye benzetilmesi olayı Antik Yunan ve ondan önceki çağlara kadar uzanmakta imiş… Takımyıldızları ve onları oluşturan yıldızlardan, yazılı anlamda ilk olarak Homeros ve Hesiodos bahsetmiş aslında. Kaynaklara göre bu takımyıldızlardan bazıları Orion, Ülker ve Büyük Ayı’dır. Takımyıldızlarıyla gökyüzünü ilk defa parselleyen kişi ise ünlü astronom Ptolemaios’tur (Batlamyus). Batlamyus, kuzey yarım küreyi 48 parçaya bölmüş ve bu şekilde ilk takımyıldızları ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Batlamyus’un belirlediği bu takımyıldızları günümüzde de kullanılmaktadır. Çoğunun isimleri, gökyüzünde tasvir edilen hayvan figürlerinden ve tanrısal figürlerden ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlileri de Büyük Ayı ve Avcı (Orion) takımyıldızlarıdır. Uluslararası Astronomi Birliği’nin tanımladığı 88 adet takımyıldızı vardır ve bu takımyıldızlardan 44’ü güney yarımkürede, 44’ü de kuzey yarımkürede yer alır. Ancak bazı takımyıldızlar hem kuzey hem de güney yarım küreden gözlemlenebilir.

MERKÜR: 7 Mayıs’a kadar Balık takımyıldızında görülecek olan Merkür gezegeni 8 Mayıs’ta koç takımyıldızı ve 19 Mayıs’ta boğa takımyıldızına geçecektir. Ayın başlarında sabah 05:00 civarında doğacaktır.

VENÜS: Mayıs ayının ilk iki haftasında Balık takımyıldızında, son iki haftasında koç takımyıldızında bulunacaktır. Ayın başlarında saat 04:30 civarında doğacaktır.

MARS: Mayıs ayının başlarında Boğa takımyıldızında, ortasında ise İkizler takımyıldızında görülecektir. Ay boyunca saat 07:30’da doğacak olan Mars, Güneş batıktan sonra 1 saat gözlemlenebilecektir.

JÜPİTER: Ay boyunca Yılancı takımyıldızında bulunacak olan Jüpiter, saat 22:30’dan itibaren güneydoğu yönünde gözlemlenebilecek olup sabaha kadar gökyüzünde bulunacaktır.

SATÜRN: Ay boyunca Yay takımyıldızında bulunacak olup, ayın başlarında 01:00’dan itibaren Güneş doğana kadar gözlenebilecektir.

URANÜS: Ay boyunca Koç takımyıldızında bulunacak olan Uranüs, açısal olarak Güneşe yakınlığı nedeniyle bu ay gözlemlenemeyecektir.

NEPTÜN: Ay boyunca Kova takımyıldızında bulunacak olan Neptün, ayın başlarında saat 03:30’da doğacaktır.

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

Mayıs ayının en önemli olayı; 19 Mayıs 1919’da Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a ayak basışı ve bir devrin bitişi başka bir devrin başlangıcıdır. İşgal altındaki ülkemizin kurtarılabileceğini, savunulabileceğini Mustafa Kemal halka göstermiş ve onların inancını, güvenini arkasına alarak milli mücadeleyi başlatmıştır, kurtuluşa giden yolu açmıştır. Bu olay;bir milletin uyanmasını sağlamış ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi için bir dönüm noktası olmuştur. Mustafa Kemal millî mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu gördüğünden 19 Mayıs’ı gençlere armağan ederek “Gençlik ve Spor Bayramı”nı ilan etmiştir. “Gençlik” kavramından bahsederken anlatmak istediği yaş sınırlarını aşmakta fikirde yeniliği ifade etmektedir. Bu bağlamda O’nun şu sözleri çok anlamlıdır:
“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”
Hepimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!

2.013 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Bir Tuhaf HikayeBir Tuhaf Hikaye Bir türlü dinmeyen yağmurun altında hayata küfür ede ede uzunca yürüdü, her şey anlamsızdı.Elindeki poşetleri kuru bir zemine bırakıp bir sigara yaktı.Bir resim hayal etti, sigaranın […]
  • Anladık vatan cennet ama niye her yer zebani dolu?Anladık vatan cennet ama niye her yer zebani dolu? Civciv çıkartma oyununu duydun mu? Duymadın mı..? Kazığa oturtma, bağırsak şişirme, ateşte yürütme ... şimdi de civciv çıkartma. Anadolu halk eğlencelerinden. Video görüntülerini […]
  • Güdük ŞubatGüdük Şubat Bugün size güdük Şubat’tan söz edeceğim!.. Neden kısa kalmış? Hep “Sorgulayın” diyorum ya!.. Dilerim “Sorgulamak, kendinizi bile sorgulamak”; alışkanlığınız olur!.. Olay, Eski Roma, […]
  • “Via Sebaste” Antik Roma Yolu“Via Sebaste” Antik Roma Yolu “Via Sebaste” adı verilen antik Roma yolunun kırk sene imparatorluk yapan Augustus (Octavious) tarafından özellikle Kilikyalı korsanlarla mücadele etmek amacıyla inşa edildiği mil […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler