felsefe taşı

Logo ve simgelerin kısa hikayeleri

Logo ve simgelerin kısa hikayeleri
Ocak 29
11:42 2020

AEG
Alman Endüstri devi AEG (Allgemeine Elektrcitäts-Gesellschaft) de 1907 yılında göreve baslayan Art Direktör Peter Behrens ilk is¸ olarak logoya el attı.
Basit ama güçlü bir ifade vermek için logoyu üç büyük harf ve bir dikdörtgenden olusturdu.Diktörtgende degisiklikler yasayan logo hala harfleriyle bugünlerde.

ALFA ROMEO
Asaletin simgesi. Alfa Romeo amblem tasarımı, Italyanın Milano sehri ile ülkenin soylu ailesi Viscontietrafında dönüyor… Kırmızı haç soylulugu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgeliyor.Taç giymis¸ engerek yılanı ise soylu Viscoti ailesinin armasından alındı.

APPLE
Amerika’nın en çok bilinen bilgisayar firması olan Apple ilk kuruldugu zamanlar Macintosh ismiyle anılıyordu. Daha sonra pazarlama dahisi Steve Jobs İncil’de yer alan Adem ile Havva’da ki elmayı kullanmaya basladı.

AUDI
Dört halka.Amblemdeki dört yüzük araba birligi için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayı simgeliyor. Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendisAugust Horch tarafından verildi… Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince’deki karsılıgı olan Audi’yi buldu.

BAYER
1863 te boya imalatçısı olarak faaliyete basladı. 1881de kimyevi madde üretiminde yogunlastı.Saglık dünyasında devrim sayılan Aspirin 1899 da satısa sunuldu. Sirket, yatay ve dikey olarak yazılan BAYER logosunu 1900 yılında tescil ettirdi.

BMW
Bavyera renkleri. 1916 yılında Münih’te kurulan BMW (Bayerische Motoren Werke) nin amblemindeki mavi beyaz renkler, Almanya’nın Bavyera eyaletinden geliyor. 1929 yılından bu yana uçak ve motoru üreten BMW, amblemdede üretime uygun lastik içinde dönen pervane figürüne yer veriyor. Daha sonra araba üretimine baslayan BMW arabalarındada aynı amblemi kullanmayı tercih etti.

CHRYSLER
Yeni arabalara eski tasarım. Firmanın kurucu ve sahibi Walter Chrysler’in istegi üzerine, 1998 yılından sonra üretilen Chrysler modellerine 20’li yıllardaki eski amblem takılmaya baslandı.amblemdeki daireler lastigi, simsekler ise hızı simgeliyor.

CITROEN
Açılı sembol.Fransızların çift açılı çavus¸amblemi, daha önce baska bir Citroen ürünü olan dili çarklarda kullanılıyordu.1919 yılında arba yapımına baslayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygun buldular.

COCA COLA
Coca Cola’nın mucidi Dr. Pemberton’un ortagı ve aynı zamanda muhsebecisi Frank Robinson, iki C harfinin mükemmel bir estetik yaratacagını düsündü ve kendi el yazısıyla Coca Cola’nın bugüne kadar degismeden gelen logosunu yarattı. Logonun anlamını “Nefis ve Taze” olarak belirtiyor.

FERRARI
Hediyelik beygir.Italyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari’ye hediye ettigi at maskot, Ferrari’nin amblemini teskil etti.Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yasadıgı komsu sehir Modena’yı ve yarısa olan sevgiyi simgeliyor.

FIAT
Özüne dönüs Fabrica Italiana Automobili Torino.Gerçek ismi uzun oldugu için firma sahibi kısaltmayla firmanın marka amblemini olusturdu.Basit amblem 60 yıl aradan sonra 1990 yılında defne agacı çevreli daire içine yerlestirildi.Amblem firmanın uzun geçmisini ve spor alanındaki basarılarını simgeliyor.

FORD
Modern ve süslü. Mavi plaka üzerine süslü püslü harflerle yazılı Ford, nostaljik bir geçmisi anımsatıyor. 1903 yılından bu yana kullanılan Ford ambleminde, geçici bir süre için Köln Katedrali’nin silüeti yer almıs.

JAGUAR
Hızlı kedi.Araba ve kedi.Güç ve zariflik.Jaguar, arabalarındaki zıplayan kedi figürünü, meydana gelebilecek kazalarda, yayaların yaralanma riskini azaltmak içn degistirdi.Firma, ürettigi yeni modellerine jaguar yerine, jaguar resimli bir plaket monte ediyor.

LANCIA
Mızraklı amblem.Direksiyon ile bir bayrak Italyan arabası Lancia’nın bütün zarifligini ortaya çıkarıyor.Mızrak seklindeki amblemin, firmanın kurucusu, yarısçı Vinceno Lancia’nın soyadı ile iliskili.Italyanca Lancia’nın Türkçe karsılıgı mızrak anlamına geliyor.

MASERATI
Maserati kardeslerin dogdugu Bologna’da bulunan fıskiyeli havuz logoya ilham vermis.Rönesans döneminden kalma havuz, denizlerin tanrısı Neptün’e ithaf edilmis.Neptün’ün sembolü üçlü çatal da logo olarak seçilmis.

MAZDA
Mahkeme kararıyla yeni amblem.Renault’a büyük benzerligi nedeniyle, açılan davayı kaybeden Japon araba üreticisi Mazda, yeni bir amblem olusturmak zorunda kaldı.Mazda, kanatlarını açmısbir kartal figürünü amblem olarak kullanıyor.

MERCEDES BENZ
Hırsızların en çok ragbet gösterdigi bir figür. Dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes’i, üç ayaklı yıldız figürü, markanın kara, hava ve suda ki gücünü tanımlıyor. Mercedes ambleminin mucidi Daimler.Mercedes amblemi, dünyada en çok tanınan marka olmanın yanı sıra en çok çalınan figür olarakta ilk sırayı alıyor.

MICHELIN
Edouard Michelin 1984 te bir fuarda üst üste yıgılmıs¸ otomobil lastiklerini görünce “kolları da olsa adama benzeyecek” demiş. Reklamcısına lastiklerden yapılmıs bir adam çizimi siparisi vermis. Bibendum adı verilen lastik adam böyle dogmus.

MITSUBISHI
Samurai erdemi.Üç kanatlı baklava s¸eklindeki amblemde, Samurai armasından esinlenilmis¸. Firmayı kuran iki Japon aile, tercih ettikleri amblemin sorumluluk bilincini, centilmenlig?i ve cemiyetler arası uyumu simgeledig?ine is¸aret ediyor.

MONT BLANC
Üç Alman 1906 da bir araya gelerek kalem üretme kararı aldı. O tarihten bu yana en pahalı kalemlerin tepesinde üstü karla kaplı, Avrupa’nın en yüksek dagı Mont Blanc’ın resmi var. Yukarıdan bakınca beyaz bir yıldızıandıran dagın karlı tepesi, aynı zamanda kalitenin zirvesi oldugunu da gösteriyor.

NIKE
Nike’ın ilk çalıs¸anlarından Jeff Johnson bir gece rüyasında Yunan tanrıçası Nike’yi görür.Patronu Phil Knight “Dimension 6” adını düsünüyordur.Logoyu 35 dolara bir ögrenciye yaptırırlar.Kanca olarak adlandırıldıgı da oluyor.

NISSAN
Günesve dürüstlük.Markanın, daire içine yazılmıs¸ ismi, günesin dogusu ile Japon bayragındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor.Amblem, dürüstlügü ve samimiyeti sembolize ediyor.

OPEL
Opel, önceleri sadece dikismakinaları üretiyordu. 1899 yılında araba üretmeye baslayan Opel, ambleminde tekerlek içinde simseğe yer veriyor.Amblemdeki tekerlek güveni, simsek ise hızı simgeliyor.

PEUGEOT
Aslanın gücü.Peugeot’un asli isi testere ve testere levhaları.Bir aslan gibi “güçlü” sloganıyla satılan bu ürünlerdeki aslan amblemini Fransızlar, daha sonra ürettikleri arabalarda da kullanmaya basladı.

PORSCHE
Suebyalı’nın gururu. Porsche amblemi, 1952 yılından bu yana Suebya milliyetçiligini öne çıkartan simgelere yer veriyor. Amblemdeki siyah at, Almanya’nın Stuttgart sehrinin armasından.Geyik boynuzu ile kırmızı-siyah çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünün flamasından alındı.

RENAULT
Kübist baklava sekli. Renault baklava seklinin bulunusu 30’lu yıllara dayanıyor. Amblem klasik ve durgun sekli ile gelecegi simgeliyor. 1992 yılında küçük degisiklerle, su an bütün Renault’larda kullanılan yeni bir tasarım yapıldı.

ROLEX
Rolex logosu firmanın kurucusu Hans Wilsdorf’un yaratıcılıgı sayesinde ortaya çıkmıs¸. İsmin üzerindeki taç, saat ustalıgının isareti, besparmak seklindeki çıkıntılarda saat ustasının hünerli parmaklarını sembolize ediyor.

ROLLS ROYCE
Henry Royce 1884 te elektronik ve makine üreten bir fabrika kurdu. 1904 te ilk otomobilini yaptı. Aynı yıl Londra’da otomobil satan Charles Rolls’la tanıstı. İkili işbirligi yapmak üzere anlastı.Royce’un yaptıgı otomobilleri Rolls satmaya basladı.Otomobillerin adı “Rolls Royce” oldu.Lüks marka Rolls Royce’un kaputundaki zarif sekil 1911 yılından geliyor. Sekil, tasarımcının sevgilisini temsil ediyor.Orijinal adı “Spirit of ecstasy” (yeniligin ruhu). Şekle, halk dilinde “emily” adı verildi.

SAAB
Svenska Aeroplan Aktiebolaget (Isveç Uçak Anonim Sirketi) 1937 de kuruldu. Sirket kurulusunun ilk yıllarında askeri uçak üretiyordu. II.Dünya Savası’nın ardından sirket yönetimi otomobil üretmeye karar verdi. Logo olarak da sirketin adının ilk harflerini seçti.

SEAT
Ispanyol’un S’si ilham verdi. 90’lı yılların basında VW ile birlesmesiyle Ispanyol araba yapımcısı, VW amblemin üstüne prestij, ilericilik ve dinamikligi simgeleyen büyük S harfini yerlestirdi.

SKODA
Çek sembolü.Skoda’nın daire içindeki kanatlı ok, hayal etmeyi, itina göstermeyi, hız ve ilerlemeyi sembolize ediyor.Firma, kullandıgı amblemle, bütün arabaların bu vasıflara sahip oldugunu göstermek istiyor.

SMART
Mercedes-Benz 1998 yılında Isviçre’li teknoloji devi SMH’ la otomobil sektöründe yeni bir çıgır açtı. Swatch saatleriyle ünlü SMH’ la birlikte üretilen otomobile Smart adı verildi: Swatch, Mercedes ve Art (Sanat).

SUBARU
Japon yıldızı.Subaru’nun amblemi, 6 Japon araba üreticisinin birlesmesi ile ortaya çıktı.Oval içindeki 6 yıldız, bir araya gelen firmaları sembolize ediyor.

SUZUKI
Logosu için yarısma düzenlendi. Suzuki amblemi, 300 güzel sanatlar akademi ögrencisinin katıldıgı bir tasarım yarısmasıyla ortaya çıktı. Firma yetkilileri, “Uzlastırıcı” buldukları büyük “S” harfini, yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem, 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor.

TOYOTA
Müsterilere sevgiler.Japon firmanın kurucusu Kirchiro Toyoda, 1937 yılında üçlü elips kombinasyonu ile güçlü markasının amblemini olusturdu.Elipsler, araba ile müsteri arasındaki sıcaklıgı, ekip ruhunu ve modernizasyonu temsil ediyor.

VOLVO
İsveç’in savaş tanrıçası Volvo arabalarını, Isveç’in çeligini sembolize eden daire ve ok süslüyor. Amblemin yaratıcısı, demir silahlarla donatılmıssavastanrısı Merih’i simgeledigi figürde, aynı zamanda markanın saglamlıgına isaret ediyor.

VOLKSWAGEN
Kim icat etti?VW amblemi Porsche mühendisi Franz Xaver tarafından bulundu. Ekim 1948 yılından bu yana markanın iki harfi Almanya’nın Wolfsburg sehrini sereflendiriyor.

6.887 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Mitolojik açıdan 3 sütunMitolojik açıdan 3 sütun KÖKEN : Myhtologia kelimesinde iki zıt kavramın birleştiğini görüyoruz. Mythos ( efsane ) ve Logos ( söz, anlam, düşünce, akıl,gerçek ) Logos, her şeyin nedeni olan tanrısal […]
  • Hayal ettiğim ülke bu değildi!Hayal ettiğim ülke bu değildi! "Artık anlaşılıyor ki ülkeme demokrasinin geldiğini göremeden ayrılacağım bu dünyadan. Torunlarımıza bırakmayı hayal ettiğimiz ülke bu değildi. Gene de bir hayal kırıklığı yaşamıyorum. […]
  • Gösterişe Özenen TiplerGösterişe Özenen Tipler Feliks'le konuşuyoruz, anlatmaya başladı; Arabalara, markalara çok meraklı arkadaşlarım oldu benim. Gece yolda, önden giden bir aracı uzaktan ve arka farlarından tanırlardı... Aha […]
  • Müzik Dinlemek İçindirMüzik Dinlemek İçindir Müzik, sahiplenilen bir meta olmak zorunda değildir. Thomas Kuhn’un ifadesiyle “paradigma tutulmasına” kapıldığı için dijitalleşmeden olumsuz yönde etkilenen sektörlerin başında global […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Arşivler