felsefe taşı

Kol kırılır, yen içinde kalır… Hadi canım sen de!

Kol kırılır, yen içinde kalır… Hadi canım sen de!
Ocak 07
16:24 2015

” Sürüyle ilişkini kestiğin an, aydınlanma da başlar.” Zata

“Kol kırılır, yen içinde kalır”… Yurdum insanının en veciz saçmalamalarındandır. Giderek cılkı çıkarılan bir cümle haline gelmiş ve toplumun her türlü rezilliği saklamak, susmak, kendi iç bünyesinde halletmek için kamuflaj cümlesi haline gelmiştir.

Rezillikleri normal bulmak, hegemon bir irade ile susmayı özendirmek ve bir de üstüne üstlük bu kepazeliğe bir değer atfedilerek yüceltmek şark kültüründe olmazsa olmazdır. Her türlü pislik halı altına süpürülür ve bunun böyle yapılması gerekliliği çatık kaşlar ile çevreye buyurulur.

Dillere destan bir sosyal yapıdır bu. Değersizliklere değer atfetmek “çamur insan”ın genel yapısıdır. O, “ben yapmadım, o yaptı” der zorda kalırsa; kalmazsa ezber söylem başlar ister aile içinde, ister toplum içinde: “Kol kırılır yen içinde kalır”. Sunay Demircan dediği gibi oysa: “Bir kerede şu kırılan kol yen içinde kalmasa. Yıksak perdeyi eylesek viran. Çıksa manzara çırılçıplak ortaya…”

Aile, toplum, cemiyet hayatı şark kültüründe bu ezber söylemi diretir bireye. İnsan gibi insanın buruşturup çöpe atacağı bu sus payı, antipatik bir nasihatten başka bir şey değildir artık. Muhafazakâr zihniyetin mottosudur. Meşrulaştırılan ise zorbalıktır. Hegemon devlet, hegemon aile modelidir. İkiyüzlülüğün ifadesidir.

Yüzyüze mertçe düello etmenin değil pusu kurmanın egemen olduğu şark zihniyetinin anlına kazıyıp sabah akşam etrafa pazarladığı lağım çukurudur. “Yassah Hemşerim!” ile akrabalık bağı vardır. Kırılıp kırılıp yen içinde kala kala bir psikolog muayenesine acil ihtiyaç duyar bu yapı. Hasıraltı etmenin janjanlı bir kâğıtla paketlenip erdem diye püskürtülmesidir.

En zararlı sözlerden birisidir. Gizli saklı her türlü rezilliğe yol veren zihinsel bozukluktur. Kültürün uygarlık nehrine akamadığı sığ, oligarşik yapılarda sosyolojik bir gerçektir. O kadar büyük rezillikler için kullanılır ki mide bulandırır. Yalan, yanlış her türlü pisliği sineye çek, gizle, sakla, bunu yapanın da yanına kar kalsın diye verilen istifra ettirici nasihattir.

Sui misal işte böyle emsal olur. Yani kötü örnek işte böyle örnek oluşturur. Kangren olmadan tedavi ettirmek gerekir bu laçka olmuş kolu. Bu devirde artık kolu, eli, bacağı kırıp içerde saklamanın imkanı da kalmamıştır. Pisliğin kokusu bir şekilde duyulur olmuştur. Değer olmayan yaşam biçimlerine, değer biçmek ve değerleri değersizleştirmek sirayetçi şark kurnazı yapının temel güdüsüdür. Hangi yapıda kol kırılıp yen içinde kalıyorsa gerçek insana düşen bunları o yenden çıkarmak ve her türlü şüpheden arındırmaktır.

“Bizde kol kırılır yen içinde kalır.” diye gerile gerile gözlerini büyüte büyüte bu kepazeliği erdem diye pazarlayanların artık uyanma zamanı gelmiştir. 21. yüzyıl treni onların üzerine tünelden gelmekte iken kafasız kafaların bunu umut ışığı zannetmeleri acınası yapılarındandır. O değişmez, dönüşmez zira kalas gelip kalas gitmeyi de bir değer sanır.

” Küçük şeylerden keyif alabilmek…
Lüks şeyler yerine zarafet aramak…
Saygı istemek yerine değerli olmak…
Zengin olmak yerine muhtaç olmamak…
Sıkı çalışmak, sessizce düşünmek ve dürüst konuşmak…
Yıldızları, kuşları, kelebekleri ve bilgeleri, açık kalple dinlemek…
İşte benim senfonim…” William Ellery

5.074 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Yağmur, Yalnızlık ve Bir Fincan Kahve…Yağmur, Yalnızlık ve Bir Fincan Kahve… Yağmur bir anda bastırmıştı. Sanki gökyüzü açılmış, ne var ne yoksa aşağıya akıyordu. Elindeki kitabı montunun içine iyice yerleştirdi ve hızlı hızlı yürümeye başladı. İnsanlar hazırlıksız […]
  • 24 saat…24 saat… Hafta içi bir gün programı... Sabah kalkış Aile ile bir kahvaltı İşe gidiş (toplu taşıma kullanılarak yolda günlük gazeteleri okuma ) Öğlen yemeği 30 dakika... Diğer dakikalarda […]
  • Beni olduğum gibi sever misin?Beni olduğum gibi sever misin? Beni olduğum gibi sever misin? Hırçınlıklarımla, sessizliğimle, gürültümle, korkularımla, yalnızlığımla, beni ben yapan her şey ve geçmişimle olduğum gibi, her şeyimle... Ben de en az […]
  • BirinciBirinci Hayat boyu... Hiç birinci olmadım. İkinci de olmadım... Üçüncü de... Çünkü, öyle bir isteğim olmadı. Sıralamadan da, sınıflamadan da, kategorize etmekten de, edilmekten de […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Arşivler