felsefe taşı

Kırmızı Elbiseli Prenses: Anais Nin

Kırmızı Elbiseli Prenses: Anais Nin
Mart 07
14:50 2016

20. yüzyılın en önemli kadın yazarlarından olan Anais Nin’ in annesi Danimarkalı, babası ise Kübalıdır. 1903 de Paris de doğan Anaisi çocukluğunda en çok etkileyen duygu babasına hissettiği tutkudur. O babasına aşık,onun tarafından sevilip, kabul görmek için her şeyi göze alabilecek kız çocuklarından birisiydi. Freud’un deyimiyle Elektra Kompleksi denen bir durumdur bu. Ne yazık ki, babası ona hiç de iyi davranmayarak, kızının ilk büyük hayalkırıklığını yaşamasına sebep olmuştur. Çocukken babası tarafından tacize uğrar, çıplak resimleri çekilir, kardeşeriyle beraber kırbaçla dövülür. Olanlara daha fazla dayanamayan annesi, çocuklarını da alarak A.B.D.’ye göç eder.

Anais Nin yeni yaşamına yol alırken, nerdeyse altmış yıl boyunca yazmaya devam edeceği ve bu yazılarla ünleneceği günlüklerinin ilk satırlarını kaleme almaya başladığında on bir yaşındadır. Günlüğünün ilk sayfalarında babasına yazdığı bir mektup yer almaktadır.

Amerikada dansçılık ve ressam modelliği yapar. Bunun yanısıra tam bir kitap kurdu olarak, tüm boş zamanlarını kütüphanelerde geçirmektedir. On yedi yaşına kadar sadece fransızca yazar, ingilizceyi kullanmaya ise daha sonraki yıllarda başlayacaktır.

1923’de bankacı Hugh Groulerle evlenir ve Parise yerleşirler. Anaıs burda kendine entllektüellerden oluşan bir arkadaş çevresi edinir. Bunların arasında ünlü yazar HeNry Mİller da vardır. İkisi arasında başlayan yakınlaşmalar, ortak tutkuları olan edebiyatla daha da perçinlenir. Mİller’ın karısı June Amerikadan dönünce, Anaıs bu genç kadına karşı da ilgi gösterir. Tüm vakitlerini Paris sokaklarında dolaşarak geçirmeye başlarlar. Bu üçlü ilişki bir süre devam ettikten sonra June ve Henry boşanırlar. Anaıs de onlarla ilşkisini bitirir. Bu ilişki sinema ve edebiyat dünyasının pek ilgisini çekmiş olmalı ki, file çekilmiş, iki yazar arasındaki mektuplaşmalar kitp haline getirilmiş, Henry Mıller Yengeç Dönencesi adlı kitabını yazarken Anaıs Nin den etkilendiğini itiraf etmiştir.

Anaıs ikinci evliliğini yaptığında ilk kocasıyla da evlidir ve bu ikili yaşam yazarın ölümüne kadar devam eder. Eşleri ancak onun ölümünden sonra birbirlerinden haberdar olurlar.

Avangard romanlarıyla tanınan yazar özellikle D.H.Lawrence hayranıdır ve onun biyografisini de kaleme alır. 1940 larda New York’da bir yayınevi kurarak kendi kitaplarını yayınlamıştır. Hayatı boyunca farklı ve çalkantılı bir yaşam süren Anaıs hep uzun kırmızı elbiseler giydiği ve pelerinler kullandığı için arkadaşları arasında prenses diye çağrılmıştır. Erotizmi derinlemesine ele alan ilk kadın yazar olan Nın 77 yılında öldüğünde, vasiyeti gereğince, külleri Santa Monıca körfezinde denizle buluşmuş, hayatını değiştiren bu ülkeyi uzaklardan seyretmeye devam etmektedir.

ESERLERİ:
Albatrosun Çocukları _ İçsel Kentler
Elena Lawrence’ın Batık Kadını
Henry ve June
Ateş Merdivenleri
Aşk Evindeki Casus
Dört Odalı Kalp
Venüs Üçgeni
Minotoru Kışkırtmak

1.788 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Seine Nehrinden Rhein NehrineSeine Nehrinden Rhein Nehrine Paris'in tadı damakta kalır Öyle bir kent ki şu Paris, oraya ne kadar çok gitmiş olursanız olun onu asla tam olarak tanıyamıyorsunuz, insanın karşısına her defasında bir başka yüzüyle […]
  • Mitolojik açıdan 3 sütunMitolojik açıdan 3 sütun KÖKEN : Myhtologia kelimesinde iki zıt kavramın birleştiğini görüyoruz. Mythos ( efsane ) ve Logos ( söz, anlam, düşünce, akıl,gerçek ) Logos, her şeyin nedeni olan tanrısal […]
  • Geçmişin Özlemi…Geçmişin Özlemi… "1840 yılı Manchester, İngiltere'de erkekler için ortalama ölüm yaşı 38, tacirler için 20 ve vasıfsız işçiler için 17 idi. 1860'larda, Sheffield'da daha yüksek sınıflı insanlar yaklaşık 50 […]
  • 19 Mayıs19 Mayıs Bizim geçmişten beri hep duyduğumuz bir söylem vardır: Geleceğimiz gençlerimize emanet. Bizden önceki kuşak bunu söylerdi, şimdi de biz bunu söylemeye başladık. Herkesin umudu gençlerde de […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Ocak 2018
P S Ç P C C P
« Ara    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Arşivler