felsefe taşı

KABİL sonra nereye gitti?

KABİL sonra nereye gitti?
Mayıs 28
07:21 2019

(Tevrat’a göre) Cennetten kovulduktan sonra, Dünyada Havva ile Adem’in ilk oğlu Kabil’dir (Tevratta Cain-Kayin diye geçer). Daha sonra Habil (Hevel) doğar.

Kayin çiftçidir, RAB’e toprağın ürünlerinden sunu getirir. Habil çobandır, o da sürüsünden hayvanlardan bazılarını, özellikle de yağlarını getirir. RAB Habil’in sunusunu kabul eder, Kayin’in reddeder. Bunun üzerine Kayin kardeşi Habil’e, “Haydi, tarlaya gidelim” der ve tarlada birlikteyken kardeşine saldırıp onu öldürür.

RAB, “Ne yaptın?” der, “İşlediğin toprak bundan böyle sana ürün vermeyecek. Yeryüzünde aylak aylak dolaşacaksın.”

Kayin, “Cezam kaldıramayacağım kadar ağır” diye karşılık verir, “Bugün beni bu topraklardan kovdun. Artık huzurundan uzak kalacak, yeryüzünde aylak aylak dolaşacağım. Kim bulsa öldürecek beni.”

Bunun üzerine RAB, “Seni kim öldürürse, ondan yedi kez öç alınacak” der ve kimse bulup öldürmesin diye Kayin’in üzerine bir nişan koyar. Kayin RAB’bin huzurundan ayrılır. Aden bahçesinin doğusunda, Nod topraklarına yerleşir.
(Tekvin (Yaratılış) 4. bölüm)

1) İlk insanlar Adem ile Havva ve onların da ilk kuşağı Kayin-Habil ise; Kayin neden “Kim bulsa öldürecek beni” der? Onlardan başka Dünya’da kimler vardır ki Kayin’i öldürmeye kalkışsınlar ???

2) RAB, “Seni kim öldürürse, ondan yedi kez öç alınacak” dedi. Kimse bulup öldürmesin diye Kayin’in üzerine bir nişan koydu.

Bu nasıl bir nişan-işaret olabilir ki, gören anlasın ve Kayin’in RAB tarafından korunduğunu bilerek onu öldürmekten kaçınsın?

3) RAB neden Dünyadaki ilk günahı işleyen Kayin’i ölümle cezalandırmaz? “Seni kim öldürürse, ondan yedi kez öç alınacak” der. Birilerinin de bu cezayı vermesine engel olmak için (korumak için) onu “işaret”ler. Bu koruyuculuk nedendir?

(Bir başka soru da; Kayin soyundan olan Lemek’in karıları Ada ve Silla hangi kavimdendi?)

Bu üç önemli soru, bugün dahi tam olarak açıklanamamıştır ve gizemlerini korumaktadırlar.

Kayin’in çiftçi oluşunun, onun yerleşik düzene geçişi temsil ettiği, bu nedenle de Avcı-toplayıcı toplumun (Habil) eskimiş olduğu, bu nedenle de ölüp tarihe gömülmesi gerektiği… benzeri sembolik açıklamalar vardır. Fakat bu bir yorumdur ve 3 sorunun da tam karşılığı değildir.

—————————————————————————————–
Tekvin (Yaratılış) 4. bölüm ( https://incil.info/kitap/gen/4 ):

1 Adem karısı Havva ile yattı. Havva hamile kaldı ve Kayin’i doğurdu. “RAB’bin yardımıyla bir oğul dünyaya getirdim” dedi. 2 Daha sonra Kayin’in kardeşi Habil’i doğurdu. Habil çoban oldu, Kayin ise çiftçi. 3 Günler geçti. Bir gün Kayin toprağın ürünlerinden RAB’be sunu getirdi. 4 Habil de sürüsünde ilk doğan hayvanlardan bazılarını, özellikle de yağlarını getirdi. RAB Habil’i ve sunusunu kabul etti. 5 Kayin’le sunusunu ise reddetti. Kayin çok öfkelendi, suratını astı.
6 RAB Kayin’e, “Niçin öfkelendin?” diye sordu, “Niçin surat astın? 7 Doğru olanı yapsan, seni kabul etmez miyim? Ancak doğru olanı yapmazsan, günah kapıda pusuya yatmış, seni bekliyor. Ona egemen olmalısın.”
8 Kayin kardeşi Habil’e, “Haydi, tarlaya gidelim” dedi. Tarlada birlikteyken kardeşine saldırıp onu öldürdü.
9 RAB Kayin’e, “Kardeşin Habil nerede?” diye sordu. Kayin, “Bilmiyorum, kardeşimin bekçisi miyim ben?” diye karşılık verdi.
10 RAB, “Ne yaptın?” dedi, “Kardeşinin kanı topraktan bana sesleniyor. 11 Artık döktüğün kardeş kanını içmek için ağzını açan toprağın laneti altındasın. 12 İşlediğin toprak bundan böyle sana ürün vermeyecek. Yeryüzünde aylak aylak dolaşacaksın.”
13 Kayin, “Cezam kaldıramayacağım kadar ağır” diye karşılık verdi, 14 “Bugün beni bu topraklardan kovdun. Artık huzurundan uzak kalacak, yeryüzünde aylak aylak dolaşacağım. Kim bulsa öldürecek beni.”
15 Bunun üzerine RAB, “Seni kim öldürürse, ondan yedi kez öç alınacak” dedi. Kimse bulup öldürmesin diye Kayin’in üzerine bir nişan koydu.
16 Kayin RAB’bin huzurundan ayrıldı. Aden bahçesinin doğusunda, Nod topraklarına yerleşti.

Kayin’in Soyu
17 Kayin karısıyla yattı. Karısı hamile kaldı ve Hanok’u doğurdu. Kayin o sırada bir kent kurmaktaydı. Kente oğlu Hanok’un adını verdi. 18 Hanok’tan İrat oldu. İrat’tan Mehuyael, Mehuyael’den Metuşael, Metuşael’den Lemek oldu. 19 Lemek iki kadınla evlendi. Birinin adı Âda, öbürünün ise Silla’ydı. 20 Âda Yaval’ı doğurdu. Yaval sürü sahibi göçebelerin atasıydı. 21 Kardeşinin adı Yuval’dı. Yuval lir ve ney çalanların atasıydı. 22 Silla Tuval-Kayin’i doğurdu. Tuval-Kayin tunç ve demirden çeşitli kesici aletler yapardı. Tuval-Kayin’in kızkardeşi Naama’ydı.
23 Lemek karılarına şöyle dedi:
“Ey Âda ve Silla, beni dinleyin, Ey Lemek’in karıları, sözlerime kulak verin.
Beni yaraladığı için
Bir adam öldürdüm,
Beni hırpaladığı için
Bir genci öldürdüm.
24 Kayin’in yedi kez öcü alınacaksa, Lemek’in yetmiş yedi kez öcü alınmalı.”

7.743 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Kültepe Tabletleri ve KadınKültepe Tabletleri ve Kadın Tarih Sümer’de başlar der Noah Kramer. Böyle söylemesinin bir nedeni vardır elbet. Yazıyı Sümerler bulmuştur dolayısıyla günümüze ulaşan ilk yazılı belgeler de Sümer belgeleridir. […]
  • Avcılık MeselesiAvcılık Meselesi Birkaç gündür avcılarla bir polemiğe girdim. Pek huyum değildir ama bu defa oldu işte, çünkü konu can alıcı. Avcıların temel savunu noktaları şunlar: 1. Biz doğaya saygılıyız, çünkü […]
  • SanatkarSanatkar Bir avuç kuru toprak koydu önce, Ardından biraz su... Toprak ile su bir süre aynı kapta hareketsiz kaldılar. Su, işleyemedi toprağa; Toprak birleşemedi suyla bir anda... […]
  • Mantarlar ve Kuzuların KültürüMantarlar ve Kuzuların Kültürü Spor sonrası eve gelirken gözünün önünde lezzetli yemekler geziniyordu. O kadar acıkmıştı ki yemeğinin yapılmasını bile bekleyebilecek gibi değildi. Önce tüm malzemeleri mutfak […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Temmuz 2024
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Arşivler