felsefe taşı

İsis’in büyüsü ve Güneş Tanrısının “Gizli ismi”

İsis’in büyüsü ve Güneş Tanrısının “Gizli ismi”
Aralık 26
09:36 2019

Bu mitte vurgulanmak istenen, hem İsis’in büyü güçlerinin kudreti, hem de sahip olduğu çok özel bir yetenektir. Bu yetenek onun ‘zehri etkisiz hale getiren’ büyülü sözlerinde saklıdır. British Museum’da bulunan Chester Beatty Papirüsü (no. 10691) daha bölük pörçük bir anlatı içermekle birlikte, bu kudretin kaynağı XIX. Hanedanlık zamanına dayanan (MÖ 1.200 dolayları) Turin Müzesindeki Papirüs 1993’e dayanır.

İsis’in karakterinden, daha mitin başlangıcından itibaren sürekli övgüyle bahsedilir: “İsis oldukça çalışkan bir kadındı… çoğu tanrıdan daha zekiydi… gökteki ve yerdeki hiçbir şeyi unutmazdı”. Ve onun rolü aşkın Güneş Tanrısının gizli ismini keşfetmekti. Eğer başarılı olursa Güneş Tanrısı, İsis ve oğlu Horus’u tanrılar hiyerarşisinde kendinden sonraki rütbeye çıkaracaktı.

İsis’in planı, Güneş Tanrısı’nı kendi gücüyle yaralamaktı. Güneş Tanrısı, her gün gökyüzünde ‘Milyonların Botu’nda (ör. Milyonlarca Yıl) Doğu ufkundan Batı ufkuna olan seyahatini gerçekleştiriyordu. Bu mitte, Güneş Tanrısının bir seferinde ağzını açtığı (muhtemelen uyumak üzereyken) ve bu sırada yeryüzüne salyalarının döküldüğünden bahsedilmektedir. Bu, İsis’in beklediği fırsattır. İsis, Güneş Tanrısının salyalarını toprakla karıştırır ve büyü yaparak zehirli bir yılan yaratır. Güneş Tanrısının yolculuğunda takip ettiği yolu bilmektedir Ve onun Mısır’a geldiği zaman sarayından çıkıp gezintiye çıktığı güzergaha yılanı bırakır.

Planlandığı gibi yılan Güneş Tanrısını sokar ve zehrini içine akıtır. Bunun üzerine Güneş Tanrısı haykırır Ve ona bağlı tanrılar sorunun ne olduğunu anlamak için gelirler. Güneş Tanrısı kendi salyasından yapılan zehir vücuduna yayıldıkça titremeye başlar: “Siz, benden türeyen Tanrılar… ıstırap verici bir şey bana saldırdı ve onun ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Onu gözlerimle görmedim. Onu kendi ellerimle yaratmadım… böylesine bir ıstıraba daha önce hiç rastlamadığını Güneş Tanrısı büyü güçleri ve bilgelikleriyle kendisini iyi edeceklerini umut ederken diğer tanrıların tek yaptığı onun gücünü, yaşam enerjisini kaybetmesine üzülmektir. Tam da bu sırada İsis’in sevecen bir tavırla gelmesiyle Güneş Tanrısı umutlanır ve bu talihsizliği İsis’e bağlar. Üşümekte ve aynı zamanda ateşler içinde yanmakta, terlemekte, titremekte ve arada bir görme yetisini yitirmektedir.

İsis hemen teklifini sunar; Güneş Tanrısı’nın gizli ismini öğrenmeye karşılık onu iyileştirebilecektir. Güneş Tanrısının gizli isminin açığa çıkması, ona prestij kaybettirecek ve bir başkası tarafından gizli doğası ile öz kimliğinin bilinmesi onu tehlikeye atacaktır. Bunun üzerine Güneş Tanrısı kaçamak bir yanıt vererek sahip olduğu diğer adları gelişigüzel saymaya başlar:

Göğün ve yerin yaratıcısı
Dağlara şekil Veren
‘Büyük Tufan’ için suyu yaratan (kadim inek tanrıça)
İnekle çiftleşsin diye boğayı yaratan
Nil taşkınlarını düzenleyen
Sabahın Khepr’si
Öğle vaktinin Ra’sı
Akşam vaktinin Atum’u

İsis, bu adların gizli adı içermediğini belirtir ve zehrin etkisini yoğunlaştıracağım ima eder. Güneş Tanrısı sonunda çektiği işkenceye dayanamaz ve İsis’e boyun eğer.

Ama İsis’e, oğlu Horus’un bu ismi başka kimseye söylemeyeceği konusunda yemin etmesini ister. Tabii Horus yeryüzündeki tezahürü olan Mısır firavunu ile bu önemli bilgiyi paylaşabileceği için bu istek bir anlam ifade etmemektedir.

Maalesef papirüste gizli addan söz edilmez. Ama İsis’in Güneş Tanrısını iyileştirmek için uyguladığı formüle yer verilmiştir. Bu formüle göre ‘akrep otu’ ve bira ya da şarapla oluşturulan karışımdan bir yudum almak, zehirli bir hayvan tarafından sokulan kişiyi iyileştirir.

Mısır Mitleri

3.274 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Geyik TaşlarıGeyik Taşları Türklerin en saf, en eski sırlarına sahip olduğu belirtilen Dukhalar’ın yaşadığı Moğolistan'ın Mörön şehri yakınlarında bulunan GEYİK TAŞLARI Geyikli Taş-Khirigsuur Kültürü, adını Moğol […]
  • Neymişiz be abi…Neymişiz be abi… Her milletin kendine münhasır, geleneksel hale gelmiş bir tür halleri vardır. Bu sefer yazarken biraz öz eleştiri yapıp, tebessüm ettirmeyi amaçlayarak yazdım. İçeriği oluştururken de iki […]
  • ARTIK İYİ OLANLARIN DEĞİL, İYİ OYNAYANLARIN DÜNYASI BURASIARTIK İYİ OLANLARIN DEĞİL, İYİ OYNAYANLARIN DÜNYASI BURASI ARTIK İYİ OLANLARIN DEĞİL, İYİ OYNAYANLARIN DÜNYASI BURASI..Shakespeare Bir süredir sizlerden uzak düştüm, affola.. Ama artık yuvama döndüm. Bu platformda sizlerle buluşmak benim için […]
  • Digital reklam yükseliyor!Digital reklam yükseliyor! Türkiye’de dijital medya reklam yatırımları, televizyonun ardından ikinci sıraya oturdu. Yakın gelecekteki teknolojik gelişmeler hem bu kategorizasyonu değiştirecek hem de reklam […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Nisan 2024
P S Ç P C C P
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Arşivler