felsefe taşı

Esseniler ve Sırları

Esseniler ve Sırları
Ocak 10
12:41 2020

Çağdaşları Essenilerin gerçek doğasından pek az haberdardılar. Tarihi kayıtlarda onlarla ilgili bu denli az bilginin bulunması, bu tarikatın gizliliğe önem vermesiyle bağlantılıdır. Bu nedenle üye olmadıkça hiç kimse onların faaliyetleri hakkında yazılı ya da sözlü olarak bilgi veremiyordu. Üye olanlarsa tarikata öyle kuvvetli bağlarla bağlanıyorlardı ki, tarikat içi öğretileri açığa vurmakta gönülsüz oluyorlardı. Bundan dolayı Esseniler, Gizemliler ya da Esrarlı İnsanlar adıyla tanındılar.

Tarikat içi öğretileri öğrenmeye yalnızca, uzun yıllar boyu çabalayarak disiplinli davranışları ve topluluğun katı kurallarına gösterdikleri uyumla kendilerini kanıtlamış olanlar hak kazanırdı.

Hadoth Ne Anlama Geliyordu?
Essenilerin öğretilerinin birçoğu üyelere Hadoth adı verilen gizli toplantılarda öğretilirdi. Hadothlara sadece tarikatın üç aşamasından ya da derecesinden başarıyla geçmiş olanlar katılabilirdi. Adaylar bir yıllık üyelik süresinin sonunda bir Essenilinin ayırt edici özelliklerinden biri olan karakteristik beyaz giysiyi giymeye hak kazanırlardı. Ama kavranması nispeten daha zor olan öğretiler için bu süre yeterli görülmezdi.

Aday İkinci yıl boyunca tarikatın geleneklerinden birçoğuna uyum göstermekle yükümlüydü. Ancak üyelik denemesinin üçüncü yılı sonunda kendisine, tam donanımlı bir Esseniliyi seyahat ettiği yerlerde başkalarına tanıtacak “tanınma işaretleri” verilirdi. Daha sonra da derin sırların açığa çıkarıldığı ve görülmeyenle ilişkiye geçmenin en katı ama en etkili tekniklerinin öğretildiği Hadoth toplantılarına katılabilme şerefiyle onurlandırılırdı.

Öğretiler Nasıl Sunulurdu?
Hadoth, bilgelikleri ve Esseni öğretileri konusundaki uzmanlıklarıyla diğerleri arasından seçilmiş olan üç öğretmen tarafından yönetilirdi. Esas öğretmene Üstat anlamına gelen Rabban ya da Rabboni adı verilirdi. Rabban, çoğu Rabbi ya da Öğretmen, adıyla bilinen baş asistan tarafından yeniden yorumlanması ve açıklanması gerekecek kadar derin olan Sırları sunmakla görevliydi. Rabbi ‘ye de Rab ya da Asistan Öğretmen olarak bilinen üçüncü öğretmen yardımcı olurdu. Bu üçü bağlı bulundukları Esseni topluluğun ruhsal liderleriydi; bunların topluluğun maddi anlamdaki faaliyetlerini denetleyen idarecilerle karıştırılmaması gerekir.

Üç Öğretmen Neyi Simgelemektedir?
Rabban, Rabbi ve Rab ile ruh, öz ve kişilik ya da bazılarının deyişiyle ruh, zihin ve beden arasında dolaysız bir simgesel ilişki vardır. Hadoth’daki üç öğretmen, sayelerinde hayatın gizemli yanlarını ya da sırlarını öğrendiğimiz, varlığımızın bu üç unsurunu simgelemektedir.

Essenilere Ne Oldu?
Essenilere Gizemliler ya da Esrarlı İnsanlar adının verilmesinin bir nedeni de, aniden ortadan yok olmuş olmalarıdır. Sanki hiçliğe karışıp gitmişlerdir. Essenilere ne olduğu sorusunun bugüne kadar cevabı bulunamamıştır.

Esseniler birdenbire hem sistemli bir topluluk ve gezici öğretmenlerle şifacılardan oluşmuş bir halk olarak hem de bireysel anlamda, var olduklarına dair en ufak bir iz bırakmadan ortadan kaybolmuşlardır. Tarihin karanlığında tamamen yitip gitmeleri gizemli bir olgu olsa da, bu son derece esrarengiz tarikatın tarihinde aynı gizemliliğe sahip birçok başka olay da vardır.

Essenilerin Öğretilerinin Toplandığı Kütüphaneye Ne Olmuştur?
Kehanet yoluyla ya da başka bir şekilde Roma tümenlerinin yaklaştığını haber alan Esseniler, el yazmalarından ve öğretilerden oluşmuş muhteşem kütüphanelerini dağıtmaya başladılar. Tarikata ait sırları koruma altında bulundurmaya ve kutsal kitapları korumaya ant içmiş olan Esseniler, bu sözlerine sadık kalarak el yazmalarının ya da tomarlarının birçoğunu özellikle bu amaç için yapılmış toprak kavanozlara koyup ağzını mühürleyerek civardaki mağaralara sakladılar ya da yeraltı kemerlerine gömdüler.

Roma Kartalı Kumran’a girdiğinde onu karşılayan derin bir sessizlik oldu. Eğer Romalı kumandanlar ruhsal sezgi kapasitesine sahip olsalardı topluluğun ortadan kaldırılmasını emretmezlerdi. Bütün yapılar alevler içinde yitip gitti. Esseniler de yok oldular. Sene M.Ö.68’di. O günden sonra da ne bir Esseniliyle ne de Essenilerin herhangi bir faaliyetiyle ilgili bir kayda rastlandı.

Kütüphanedeki tomarların ne oranda dağıtıldığını hâlâ bilmiyoruz. Belki de önümüzdeki yıllarda bu tomarlardan parçalar bulunacaktır. Manual of Discipline (Disiplin Kılavuzu) ve The War of the Sons of Light with the Sons of Darkness (Işığın Oğullarının Karanlığın Oğullarıyla Savaşı), Ölü Deniz Tomarlarının dağılmış Kumran kitaplığına ait parçaları olduğunu gösteren el yazmalarından sadece ikisidir.

Bununla birlikte, bunların ve diğer tomarların içerdiği öğretilerin ne kadarının doğru şekliyle kamuoyuna açıklanacağını ancak zaman içinde öğrenebileceğiz. Bilim adamlarının çoğu tutuculuk batağına saplanmış olup tomarlardaki Gizemli öğretileri doğru biçimde yorumlayacak ruhsal anlayışa sahip değildir. Ne yazık ki, bazıları da bu tomarların dış dünyanın karanlığım aydınlatacak ışığını ortaya çıkarmaktansa kendilerini geleneğe bağlı kalmaya mecbur hissedeceklerdir.

Kaynak: Kitap: “ESSENİLER ve sırları” (Sayfa: 42…47)/ Robert Chaney

4.722 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • HAYATLARA İPOTEK KOY(A)MAYIN ARTIK! İPOTEKLENMİŞ HAYATLARA SON!HAYATLARA İPOTEK KOY(A)MAYIN ARTIK! İPOTEKLENMİŞ HAYATLARA SON! Daha önceki yazılarımı okuyanlar az çok aile yapımı ve terbiye tarzımı bilirler, şu 53 senelik ömrümde çok farklı yerlerde yaşamış olduğumu da. Bunlardan bir kısmı henüz gelişimlerini […]
  • Sorgulamaya Devam…Sorgulamaya Devam… Lise'de kutsal kitapları, erken dönem Türk ruhçuluğu kaynaklarını, doğu kaynaklarının az bir bölümünü ve ezoterik ve tasavvufi bazı metinleri okumuştum. Tabii ki sonraki okumalarımda […]
  • Dünya Emekçi Kadınlar GünüDünya Emekçi Kadınlar Günü Bugün aslında Dünya Emekçi Kadınlar günü, ve kutlu olsun. Ama dışarıda, ya da evinde üretime katılma faaliyetinde olsun ya da olmasın, bütün kadınlar emekçi, bu yüzden bugün aslında bütün […]
  • Domates!Domates! Geçenlerde Adana'da, tarımla ilgili çalışmalar yapan köklü bir araştırma enstitüsündeydim. Mühendis arkadaşlar dediler ki "hesap ettik, Türkiye'de domates yetiştiriciliğinde, sadece […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Şubat 2024
P S Ç P C C P
« Oca    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Arşivler