felsefe taşı

“EN”EL AŞK” dedik bir kere

“EN”EL AŞK” dedik bir kere
Aralık 11
09:33 2020

20’nci yüzyılmutasavvıflarından Kenan Rıfai’ye “Tasavvufnedir?” diyesormuşlar. “İncinmemekveincitmemektir” diyeyalınbircevap vermiş.
Tasavvufkişininkendisine AYNA tutup, kendiiçselyolculuğunuyaparak kâmilinsan olmaçabasında, inisiyatik süreçlebaşlayan, mertebelerhalinde ilerlenenbir dengeyoludur.
Tasavvufa ben GÖNLÜMÜN KAAN’ıdiyorum. Çünkü banagöreinsanın beden-akıl-ruh olaraktabiredebileceğimizüç temelyönünedenkgelen bilim-felsefe-inanç kavramları, ilahiAşkvetevhid olmadantamamlanmıyor. Her üç birbirinezıtgörünenalanbanagörebirliktedöngüselolarakkullanılmadaninsanıntekamülü holistik olarakbaşarıyaulaşamazve zıtlıklarınbirliği yanitevhidegötürenAşk, buüçgeninortadaki dengevebirleşimnoktasıdır.
“Aşk” derken AntikYunan’dakibeşerî aşk, yaniEros’tanbahsetmiyorum.Plotinus’unesrimelerileanlatmayaçalıştığıİlahiAşkyani Agape’den, YunusEmre’nin “ışk”ındanbahsediyorum. Leyla’danMevla’ya geçiştenbahsediyorum. Bu da Tasavvuf’ta akıldankalbegeçiş olaraktanımlananbirsüreç.
Sonu VUSLAT ilebitmesiniyazedilenbir AŞK HİKAYESİ’dirTasavvuf.

Allah beterindensaklasın, 2012-2017 dönemiboyuncabenisarsanveardıardınagelenzorhayatsınavlarından, şükürlerolsunkidikvedahagüçlüçıkabilmesebebim, ruhsalvefelsefiçalışmalarımaekolarakTasavvuffelsefesinegönülvermemvedahaöncedeniçimdehissetmediğim, azbirazcıktatmamaizinverilenAşk’tır.
İzinkavramındanbahsetmekönemli. Zira, Rönesanssonrasıbarut, pusula, tüfekilebaşlayanzenginlikdönemindenbeslenerekgelişenbilimbizlerininsana, dünyaya, hayataveevrenedairbilgilerimiziartırırken, attığımızEvrakanağralarıentelektüelkibrimizi de tetikliyor. Hal böyleoluncayükselenbireyselcilik (individüalizm) akımıilebirliktekendicüz-iiradesiyle her şeyehükmedebileceğizannınakapılıyorbeşerinsan. Hem de kâinat-ı muazzamanınsonsuzluğuiçindebirkumtanesinden bile küçükbirgezegendeyaşarken. İştebuyüzdenevrende her şeyinüstündebir plan yapanınolduğunuhatırlayarakkülliiradeninizinvermediğihiçbirşeyinolmadığınıveolamayacağınınaçizanehatırlamamızgerektiğikanaatindeyim. Her şeyizne tabi.
Haddimizedeğilhenüz Aşksultanı olmak. Benimkisisadecehiçokyanusugörmemişbirçocuğunşaşkınlıkla “Evraka” deme hali. Ancak buna da şükür.
Bir kereAşk’ınkokusudeğdi mi gönlümüzehadsizceEn”elAşkdiyehaykırmadanedemedik. Haykırdım, çünkübenimgibiöncedenbu mana kokusunu, ilahicereyanıbilmeyenler de bilsinleristedim.
Siz de eğerbuses kulak vermekvevermekle de kalmayıpbanakatılmakisterseniz, EN”EL AŞK adlı yeni kitabımıokuyabilirsiniz.

2.360 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Güzel Anadolumuzun İlacı; “Aklın ve Kalbin Birleşmesi”Güzel Anadolumuzun İlacı; “Aklın ve Kalbin Birleşmesi” Ne kadar güzel ve özel topraklarda yaşadığımızın farkında mısınız? Bu eşsiz toprak parçasında ne gibi dünya miraslarına sahip olduğumuzu biliyor musunuz? Bu toprakların insanlık tarihi […]
  • Çocuktan al erdemiÇocuktan al erdemi ÇocuklarımızAllah’ınbizebirhediyesi. Hatta hediyedençokbelki de biremaneti. Emanetdiyorum;çünküçocuğuolanlar fark etmişlerdir; çocukdoğar, […]
  • İnkar edensin!İnkar edensin! "Size apaçık deliller verdik, halen inkar edenlerden misiniz?" Dilin sevgi şakıyor, ama kalbin kin, nefret ve fesatlık doluysa; şüphesiz sen bir inkar edensin! Sözlerinden özgürlük […]
  • Öngörü  mü? Ne olacak ki!Öngörü mü? Ne olacak ki! Yaşadığımız pek çok sorunun altında kıra bağlı (çakılı) akıl olduğunu düşünürüm. Kır (adı üstünde) insana gelecek öngörüsü yapma fırsatı vermez. Kır, belirsizlik […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Haziran 2023
P S Ç P C C P
« May    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Arşivler