felsefe taşı

Biliyor musun yoksa bildiğini zannetiğine aslında inanıyor musun?

Biliyor musun yoksa bildiğini zannetiğine aslında inanıyor musun?
Kasım 06
14:23 2013

Gün geçtikçe bildiğim şeyler azalıyor. Bir gün gelecek hiçbir şey bilmeyeceğim. İşte sanıyorum o zaman güzel olacak.

Socrates “Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğim” derken `tevazu` gösterisi yapmıyordu sanırım. (bu arada tevazu üzerine de birkaç kelam etmeli ama başka yazıya artık…) Bunu bile yeni yeni anlıyorum galiba. O bize hiçbir şeyi bilmenin mümkün olamayacağını aktarmaya çalışıyordu bence.

Bildiğiniz hatta çok iyi bildiğinizi sandığınız şeyleri bir göz önüne getirin. Aslında o şeyleri bile bilmediğinizi sadece onlar hakkında inandığınız düşünceleriniz olduğunu anlayacaksınız. Bu ilk bakışta garip gelecektir, ki bana da öyle oldu. Ama bilmek eyleminin ne kadar iddialı bir eylem olduğunun farkına varınca da korkuyor insan.

Bilmek, kalın bir çerçeve çiziyor, “bilmek sınırlıyor”. bilmek insanın önündeki duvarın kendisi belki de. bildiklerimi unutmaya çalışmalı, ama egodan dolayı çaktırmadan da hatta çaktırarak bilmeye de, daha da çok bilmeye de çalışıyorum. İşte bunun farkındayım ama işe yarar mı bilmem. (bakın bilmem dedim)

Socrates’in cümlesini hiçbir şeyi bilmenin mümkün olamayacağı şeklinde yorumlayınca bildiğimizi sandığımız şeyler ne olacak peki? Ne diyeceğiz onların yerine? İnanmak… İnsan bildiğini sandığı şeylere hatta emin olduklarına (emin-iman ikisi de aynı kökten) bile inanıyordur aslında. Ama buna inanmak zor tabii.

Kendimden, kendi varlığımdan şüphe etmem diyenleriniz olacaktır, ya da işte çok kesin bilgi 2+2=4 diyenleriniz… Ama söylediklerimin biraz ardında bunun bir inanç olduğunun farkına varmak var.

Düşündüğümü biliyorum bile diyemiyorum, düşünen ben miyim, yoksa ben bir düş içindeki bir özne miyim, bilmiyorum. Belki de Newton’un dediği gibi “Biz, düşüncelerimiz değil, düşüncelerimizin düşünceleriyiz.” Yavaş yavaş kafayı sıyırıyor da olabilirim tabii.

Kaynak: http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/biliyor-musun-yoksa-bildigini-zannetigine-aslinda-inaniyor-musun-21853

6.590 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • MüptelaMüptela - Ne var bu "karışım"ın içinde anlamıyorum? - Ne gibi? - İksir gibi bir şey bu??? - Bir kere tadını aldın mı... Müptelası oluyorsun değil mi? - Ne var bunun içinde? - Ne mi var […]
  • ”Hiç””Hiç” İnsan bazen ulaşacağından emin olduğu bir hedefe bile bile ulaşmaz, uzatır uzatır başka yerlere girer çıkar. Muhtemelen yaklaştığı hedef onu korkutur. O noktada yüzleşeceklerinden ya da […]
  • Kızıl Ay’ın SöylencesiKızıl Ay’ın Söylencesi Evine doğru giderken her gece olduğu gibi apar topar eve girmek istemediğini hissetti... Her zaman indiği durakta indi otobüsten. Ama karşıya geçemedi... Geçseydi, ayaklarının onu otomatik […]
  • Doğru ÜslupDoğru Üslup Bir insanı, o istemedikçe, değiştirmek imkansız Önce bunu kabul edin. O öyle biri, ve bu kadar. Esas konu, değiştirmeye gerek duymayacağınız partnerleri bulabilmek. O çok daha zor, […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Temmuz 2022
P S Ç P C C P
« Haz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Arşivler