felsefe taşı

Ayna ve İyi İsmin Üstadı – Baal Şem Tov

Ayna ve İyi İsmin Üstadı – Baal Şem Tov
Ocak 07
16:51 2015

Baal Şem Tov (İyi İsmin ustası) olarak bilinen İsrael Ben Eliezer, Doğu Avrupa’daki Musevi Sufi-Mistik(Hasidim) hareketin kurucusu ve lideridir. Ukrayna’nın güneybatısında 18.yy’da fakir bir ailenin çocuğu olarak doğmuş, küçük yaşta öksüz kalmıştır.

Baal Şem Tov’a göre, neşe ile dua etmek, Tanrı’ya mistik olarak ulaşmanın esas yoludur. Mistik öğretide, İbadethanede dua etmek yerine bireyler ve gruplarla sohbetler yaptığı söylenir .

Bağışın önemini vurgulayan Baal Şem Tov, tutsak ve esirlerin kefaletlerini toplamaya çalışmıştır. Öğretisi , ibadetle ilgili neşe, İnananların hayatlarının her anında, özellikle dua ettiklerinde özümseyebilecekleri bir davranış biçimidir.. Zamanında, nevi şahsına münhasır tavrı, iyi bir yaşam sürmek isteyen Hasidlere tarih boyunca ilham kaynağı olmuş ve olmaktadır.

Baal Şem Tov ve onun yolunu izleyen Mistik Hanedanlar ve bu Hanedanların takipçileri, genelde Baal Şem Tov’dan hikayelerle motive olmaya, kendi Mistik hareketlerinde büyük ehemmiyet vermişlerdir.

Baal Şem Tov’un Musa adında çok fukara bir talebesi varmış. Bir gün İyi İsmin Üstadı’nı ziyaret etmeye ve tavsiyesini almaya karar vermiş. Baal Şem Tov, Musa’yı mübarek kılmış. Maddi olarak iyi duruma geldiği zaman etrafındakilere sadaka vermeyi anımsamasını söylemiş.

Aradan yıllar geçmiş. Musa’nın çok zengin bir tüccar olduğu havadisi gelmiş İyi İsmin Üstadı’na. Maalesef Musa’nın sadaka verme hususunda hiçte anlayışlı olmadığı bilgisini de iletmişler Üstada.

İyi İsmin Üstadı, birkaç müridini de yanına alarak Musa’nın yaşadığı kasabaya doğru yola koyulmuştur.

Kasaba ’ya vardıkları zaman Varlıklı Musa’nın evini sormuşlardır. Ahali malikânenin yerini göstermişler. Baal Şem Tov ve Müritleri, Musa’nın evine varmışlar. Kapıdaki Musa’nın adamları Baal Şem Tov ve Müritlerini içeri almak istememişler ve göndermeye çalışmışlardır.

Son anda Musa, tesadüfen seslerini duymuş ve onu mübarek kılan Pir’ini içeri buyur etmiş.

İyi İsmin Üstadı, malikaneyi bir güzel dolaştıktan sonra, pencerenin önünde durmuş. Musa’ya sokağı görüp görmediğini sormuş. Musa gördüğüne ifade etmiş. Sokaktaki Saka Yakup, Fırıncı İlyas, Bacacı Bünyamin, Ayakkabıcı Yusuf ve diğeri var demiş.

Pekala demiş, İyi İsmin Üstadı Ben Eliezer, aynanın yanına durmuş. Bu cama baktığında bir şey görebiliyor musun diye sual etmiş. Musa, kendimi görüyorum demiş.

Bunun üzerine İyi İsmin Üstadı Ben Eliezer, Ne için diğer camdan baktığında bir sürü şahsı görebiliyorsun da, bu camdan baktığında sadece kendini görüyorsun diye sormuş.

Musa ise, bu aynadır, arka tarafına gümüş sürüldüğünde insan diğer tarafı artık görmeyip, yalnız ve yalnız kendini görür diye söylemiş.

İyi İsmin Üstadı Ben Eliezer, Asıl tüm problem budur!!! Diye Musa’nın lafını hemen kesmiş.

Azıcık bile olsa gümüşü sürdüğünde, Ademoğlu başkalarını görmeyi unutup, yalnız kendi şahsını hep görmeye başlar.

Kaynak: Baal Şem Tov’un Hikayeleri

8.503 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Ne Bileyim Kardeş!Ne Bileyim Kardeş! "Ne bileyim kardeş." Adlı mahsun eser. Kula'daki tarihi lokantanın vitrininde güveç kabında mis gibi kuru fasulye. Yanında güveçte sarma dolma, güveçte kavurma, güveçte türlü… […]
  • imagesE7UBH2QFDermân arardım derdime, derdim bana dermân imiş… İnsanoğlunun iki temel sıkıntısı var aslında. Birincisi geçim sıkıntısı... Geçim sıkıntısı olan insan önce maişet derdi ile uğraştığı için tefekkür yapacak zemin bulamaz. Bu aslında […]
  • KNİDOS’UN ÖLÜMSÜZ FAHİŞESİKNİDOS’UN ÖLÜMSÜZ FAHİŞESİ M.Ö 371 yılıydı. Thespiae'nin en güzel kızıydı, Mnesarete. Güler yüzlü, hayat doluydu. İyi eğitim almıştı. Genç kız olduktan sonra Atina'ya yerleşti. Atina'da iş bulmak, geçinmek […]
  • Doğru ÜslupDoğru Üslup Bir insanı, o istemedikçe, değiştirmek imkansız Önce bunu kabul edin. O öyle biri, ve bu kadar. Esas konu, değiştirmeye gerek duymayacağınız partnerleri bulabilmek. O çok daha zor, […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler