felsefe taşı

Sokak Köpekleri

Sokak Köpekleri
Eylül 27
11:19 2022

“Sokak köpekleriyle ilgili de yaz” dediler.
Birincisi Havrita kapatılsın, herkes kendi semtini, yöresini biliyor zaten. Manyaklara adres tarifine gerek yok.
İkincisi, köpeklerle çok haşır neşirim, evde kocaman ve eğitimli bir köpeğim var, çiftlikte 5 köpeğimiz var. Yazlıkta da, Leon yokken düzenli ilgilendiğim 3 sokak köpeği var. Bir köpekle istediğim tondan iletişim kurabilirim ve bana bir şey yapmazlar.
Sokak köpeklerine gelince, tek köpek sadece sizi bölgesinde istemediğini gösterir, o da saldırmaz.
Ama 2 köpekten fazla her grup, genlerinde bulunan kurt sürüleşme güdüsü yüzünden tehlikelidir. Birlikte avlanma ve saldırma eğilimi mümkündür.
Benim sıkıntım kendi köpeğimi gezdirirken oluyor mesela. Tek köpekler havlasa da, saldırmıyorlar. Ama kalabalık olduklarında, sürü birden çeteleşebiliyor.
Ne dostluk mamaları, ne ödül bisküvileri, hatta ne de köpek uzaklaştıran cihazlar bir işe yaramıyor.
Ben kendimi ve köpeğimi korumayı biliyorum, ve aslında diğer köpekleri de köpeğimden korumak gibi bir endişem de var. Eğer gerçekten sert bir saldırı olursa, benim köpeğim de onlara çok zarar verebilir, hatta verir de. Eğitimli dedim, ama o sırada hepsinde ilkel içgüdüler ortaya çıkıyor.
Maalesef insanların çoğu bir köpek sürüsünden kendilerini, ya da diğerlerini korumayı bilmiyorlar.
Bu yüzden tehlikeli olan sokak köpekleri değil, kalabalık olduklarında ortaya çıkan kurt sürüsü güdüleri.
Doğadaki kurtlardan nasıl korunuyorsak, saldırganlaşma ihtimali olan köpek sürüleri de şehirde benzer bir tehlike arz ediyor.
Bütün canlılara saygım var, Kurban bayramlarında hayvan kesmemek bir yana, kendi kanımı bağışlayacak kadar. Ama köpeklere, ve bütün köpeklere çok büyük bir sevgim de var.
Köpekler sürü hayvanları olarak, bir baş köpek etrafında toplanmak isterler. Benim köpeğime özellikle saldırmalarının nedeni, büyük, erkek ve alfa olması, başkanlık yarışına kimse girsin istemiyorlar. Bugüne kadar somut bir sorun olmadı, ama heyecanlı maceralar yaşadık.
Benim yerimde başkası olsa, köpekler çok tehlikeli olabilirlerdi, köpek sahiplerine de, alakasız insanlara da saldırıyorlar, bu doğalarında var.
Çözüm önerim zaten herkes tarafından telaffuz edildi. Belediyeler değil bizzat bakanlık, hatta iki bakanlık, büyük bir bütçe tahsis edecek. Hiçbir cana zarar gelmeden, hiçbiri uyutulmadan bu dostlarımız şehir merkezlerinde sürüleşme riskinden kurtulmak için, enterne edilecekler. Kısırlaştırıldıktan sonra ölümlerine kadar devlet güvencesiyle huzurlu ve sağlıklı yaşayacaklar.
Sen de haklısın fıkrası gibi oldu, ama başka bir çözüm yok.

759 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • “Dünya bize yetmiyor” YALANI!“Dünya bize yetmiyor” YALANI! Mevcut nüfusumuz ve istatistiksel olarak bu nüfus artışımızla yakın gelecekteki nüfusumuza bakarsak; kısa bir süre sonra dünyadaki kaynaklar bize yetmeyecektir. Bu nedenle nüfus artışını […]
  • Leon SiriusLeon Sirius Herkesin çocuğu özel ve güzel, ama Leon Sirius, Leonito’muz, gerçekten farklıydı. Efendiydi, saygılıydı, akıllıydı. Kocamandı, ama kimseyi rahatsız etmeyen, saygınlık yaratan bir öz […]
  • Yıl döngüleriYıl döngüleri Bu yıl sınıf arkadaşlarım arka arkaya 50 yaşlarını dolduruyorlar. Size yine kadim bir bilgi. Yıl döngüleri vardır demiştim, 7, 9, 11 ve 12 yıllık döngüler. Ama Sirius'un 49.9 yıllık […]
  • KopenhagKopenhag Sevgili Tuğrul Şavkay, Galatasaray Lisesi’ nden sınıf arkadaşımdı ve yazılarında yemekten çok yaşam dersi verirdi. Bu yazımdan itibaren ben de Sevgili Tuğrul’ un anısına yazılarımın […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Nisan 2024
P S Ç P C C P
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Arşivler