felsefe taşı

Rüyamdaki Çocuk

Rüyamdaki Çocuk
Aralık 08
16:46 2014

Bir küçük tekne vardı ve teknede de küçük bir çocuk. Gözleri tıpkı deniz gibi, mavi ve çırpıntılı. Bir o yana, bir bu yana yatıyordu tekne. Çocuk o teknenin yelkeni kadardı, o tekneye aitti. Bir an bakıştık onunla. Sonra gitti. Ufukta kaybolup gitti. Belki de bir rüyaydı.

Bir balon vardı ve balonun ipini tutan bir çocuk. Gülüyordu çocuk. Balon nazlı nazlı salınıyordu. Sonra bir fırtına çıktı, balonu koparıp almak istedi ondan, ama çocuk balonun ipini bırakmadı. İkisi birden karanlık gökyüzünde kaybolup gittiler. Giderken sesini duydum. Elveda, dedi. Belki de bir rüyaydı.

Bir bisiklet vardı ve üzerinde de bir çocuk. Yeni öğrenmişti bisiklete binmeyi. Sakın göz önünden ayrılma, dedi annesi. Ama o dinlemedi. Ucunda tabak gibi bir ayın parladığı gümüş bir yola doğru gitti. Giderken gördüm. Arkasına bakmadan elini bana sallar gibi kaldırıp gitti. Belki de bir rüyaydı.

Şimdi nereye baksam o çocuğu görür gibi oluyorum. Ama o yok. Gözlerimi kapıyorum, uyuyorum, o rüyayı istiyorum. Ne rüya, ne de çocuk geri geliyor, canım sıkılıyor.

Denize bakıyorum bir tekne, küçücük. Heyecanlanıyorum, acaba mı? Hayır tekne kıyıya yanaşıyor, içindeki çocuk iniyor aşağı.

Göğe bakıyorum bir balon, kocaman. Heyecanlanıyorum, acaba mı? Hayır balon tek başına uçup gidiyor. Onu tutan çocuk ağlayarak babasının eline yapışıyor.

Sokağa bakıyorum, bir çocuk dolaşıyor bisikletinde. Yağmur başladı, annesi sesleniyor, haydi eve… Çocuk eve giriyor.

Rüyamı düşünüyorum…

Gerçeği algılamaya çalışıyorum.

Bu kış zor geçiyor… Dostlarımın ellerine yapışıyorum, minnetle…

3.914 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Kelebek Kanadı Bacaklar!Kelebek Kanadı Bacaklar! Hava meydanında uçak bekliyorum, eve döneceğim. Geldi bir vatandaş, karşıma oturdu. Oturmadı aslında, çöreklendi. Çöreklenmek ne demek? Gül böreği bilir misin? Spiral şeklinde, ortada […]
  • Internite, Mobilite, SosyaliteInternite, Mobilite, Sosyalite Devrimden sonra Fransa Bayrağı’nın renkleriyle özdeşleştirilen özgürlük-eşitlik-kardeşlik mottolarının dijital kültürdeki muadilleri ne olabilir? 1789 devriminin üç imgesi, üç mottosu […]
  • Hayatın kaç GBHayatın kaç GB İlk video kameramı 1990'lı yılların başlarında edinmiştim. Hepsini birden oturup izlemeye kalksanız, belki de günler sürecek görüntüler var hâliyle... İş yerimde, ailem ile arkadaşlarım […]
  • Ahtapotlar uzay yaratıkları mı?Ahtapotlar uzay yaratıkları mı? Cumartesi akşamı Fransız TV5 kanalındaki Thalassa (Deniz) programında ahtapot ailesi hakkında bir program yayınlandı: örendiklerimden sonra bilgisizliğimden utandım ve bunları sizlerle […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Temmuz 2024
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Arşivler