felsefe taşı

Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale

Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale
Ekim 09
11:29 2018

Yazarımız Osman Balcıgil’in usta kaleminden…

“2018 yılında yayınlanan Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale, Osman Balcıgil’in en çok beğenilen kitapları arasında bulunuyor. Celile, Yeşil Mürekkep ve İpek Sabahlık gibi satış rekorları kıran romanların yazarı Osman Balcıgil’in, Afife Jale’nin dramatik yaşam öyküsünü anlattığı eseri, biyografik çalışmalara ve tarihe ilgi duyan okurlara edebiyat ziyafeti sunuyor.

Afife Jale’nin Bir Solukta Okuyacağınız Çarpıcı Yaşam Öyküsü

Osmanlı’nın ilk konservatuvarı olan ve Türk tiyatrosunun batılılaşma sürecinde önemli rol oynayan Darülbedayi’de eğitim alarak sahneye çıkan ilk Müslüman kadın oyuncusu Afife Jale’nin başından geçen zorlukların ustalıkla sözcüklere döküldüğü roman, sanatçının mücadelesini, sanatını ve acılarını konu alıyor. Oyuncunun babasının, dönemin şeyhülislamının, dâhiliye nazırının ve şehremininin önüne koyduğu engellere karşı çırpınışını çarpıcı ve gerçekçi şekilde işliyor.

Osmanlı Devleti’nin Yıkılış Dönemi’ne dair tarih dokusunu başarılı şekilde yansıtan Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale, o özel dönemin siyasal ve sosyal yapısına ışık tutuyor. Balkan Harbi, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı gibi iç acıtıcı tarih sahnelerinde geçen olaylar, döneme farklı pencerelerden bakmayı sağlıyor.

Her kesimden okuyucunun kendinden bir şeyler bulabileceği roman, dönemin tiyatrosunun ve sanat hayatının dinamiklerini başarıyla yansıtıyor. Beşikten mezara kadar tiyatroya ve sanata bağlı yaşayan Afife Jale’nin sarsıcı hayat hikâyesi, gözyaşlarınıza hâkim olamayacağınız kesitler sunuyor.

Olayları ve ilişkileri tüm çıplaklığı ile ele alan kitap, Afife Jale’nin kadın bir oyuncu olarak verdiği varoluş mücadelesinin yanı sıra tutkulu aşklarını da anlatıyor. Afife Jale’nin evlilik yaptığı Klasik Türk Müziği sanatçısı Selahattin Pınar’ın anlatıldığı kesitler, dönemin müziğine tanıklık etmenizi sağlıyor.

Biyografinin Usta Kalemi

1955 yılında İstanbul’da doğan gazeteci, televizyoncu ve yazar Osman Balcıgil, hazırladığı başarılı televizyon programlarının yanı sıra Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Afife Jale gibi önemli isimlerin hayatlarını konu alan romanları ile biliniyor. Kitapları çok satanlar arasında yer alan yazar, önemli şahsiyetlerin yaşam öykülerini anlatırken objektif bir yaklaşımla tarihe ışık tutuyor.

Osmanlı’nın ilk Müslüman kadın oyuncusuydu Afife Jale.
Babasından Şeyhülislam’a, Dahiliye Nazırı’ndan Şehremini’ne kadar kimler uğraşmadı ki onunla, yılmadı.
Teyzesinin oğlu çok âşıktı güzel kıza. O da seviyordu dünya yakışıklısı delikanlıyı. Aralarına önce sahne, sonra Afife’nin “beyninde taşıdığı hançer” girdi.
“Bir Bahar Akşamı” ikinci aşkı Selahattin’e (Pınar) rastladı Afife. Büyük bir aşkla sarıldı ünlü sanatçı güzel Afife’ye.
Paşa dedesinin de tutkusu olan tiyatroya beşikten mezara ve ölümüne bağlı kaldı Afife.
Son nefesini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde verirken, “gözlere yıldız tozu serpmeyi” sürdürüyordu kuşkusuz.

Osman Balcıgil, satış rekorları kıran CELİLE, YEŞİL MÜREKKEP ve İPEK SABAHLIK’ta olduğu gibi, NEFESİ TUTKU OLAN KADIN AFİFE JALE’de de yaşadığımız coğrafyanın tarihsel ve toplumsal derinliklerine büyük bir ustalıkla iniyor.”
Tanıtım Bülteninden

2.337 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Kuantum EdebiyatKuantum Edebiyat Okur aynı manzum eseri her okuduğunda onda farklı bir anlam bulmaktaysa, okurun o manzum eseri değiştirdiği söylenebilir mi? Hayır bir başka “kuantum sahtekarlığı” icat etmek değil […]
  • SAKARYA – Son SınırSAKARYA – Son Sınır Başlarken… Tarih, sebep sonuç ilişkisi içinde akan bir nehir gibidir ve geçmişte yaşanan her olay gelecekte yaşanacak bir olayın sebebidir. Burada okuyacaklarınız, sadece tarihi bir […]
  • Önüne Sonsuz Engeller Yığsalar Da…Önüne Sonsuz Engeller Yığsalar Da… Güne, İlber Ortaylı'nın ''Atatürk Cumhuriyet'i beş yılda kurdu'' başlıklı röportajını okuyarak başladım. Atatürk'le ilgili, yeni bir kitap yazmış Ortaylı; özellikle de 1920-28 yıllarına […]
  • VARLIĞIMDA YOKLUĞUMSUNUZ…VARLIĞIMDA YOKLUĞUMSUNUZ… Bu bir vedadır, minnettir, özlemdir.. “Beni yarattınız Sevgiyle beslediniz Hayatın anlamını özümsettiniz Değerlerimi ortaya çıkarttınız Kültürle yoğurdunuz Zevklerimi […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Aralık 2023
P S Ç P C C P
« Kas    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Arşivler