felsefe taşı

Leyla’nın evi

Leyla’nın evi
Mart 23
09:45 2017

Türü : Roman
Yazan : Zülfü Livaneli
Yayınevi : Remzi
Basım Tarihi : Mayıs 2006
Sayfa Sayısı: 271

Romana adını veren Leyla, Bosnalılar yalısının sahibi Abdullah Avni paşanın torunu. Tam bir osmanlı hanımefendisi ve bir asilzade. İstanbul’un işgal yıllarında paşanın kızı Handan bir ingiliz subayına aşık olur ve Leyla da bu aşkın çocuğudur.

Ali Yekta senelerce yalılarda uşaklık yaparak oğlu Ömeri okutmuş, iyi bir mevkiye gelmesi için uğraşmış bir adam. Artık mesleğini bırakmak ve çok daha iyi bir yaşamın içinde olmak arzusunda. Ömer ve karısı Necla sahte bir belge düzenleyerek, Leyla’nın evini elinden alırlar. O da bahçedeki küçük müştemilatta kalmaya başlar. Fakat Necla orayı yenileyip, misafirler için kullanmaya karar verince, yaşlı kadın kendini sokakta bulur. Senelerdir o evde yaşamış olan Leyla, hayata karşı savunmasız ve yapayalnız kalmıştır. Haline acıyan uzaktan akrabası Yusuf, onu Cihangirdeki evine götürdüğünde, Leyla kendini çok farklı bir yaşamın içinde bulacaktır. Yusuf’un sevgilisi Rukiye, Almanya da yaşayan bir işçi ailesinin kızıdır. Kendine Roxy adını seçmiş,bir dönem striptizcilik yapmış, kötü bir geçmişi olan, kendi kültürüne yabancılaşmış, hip hop müzik yapmak isteyen bu kızla önceleri hiç anlaşamasalar da, zamanla Roxy ile Leyla arasında bir yakınlık başlar. Bu arada Leyla, Yusuf’un da yardımıyla, evini geri alabilmek için zorlu bir mücadeleye girişir.

Ali Yekta oğlunun yeni evinde kendine bir oda ayrılmasını istediğinde, gelini bunu kabul etmez. Arkasından ileri geri konuştuğunu duyduğu Necla’yı tabancasıyla vurur. Roxy hamileliğini ilk kez Leyla ile paylaşır, eski kimliğine geri döner ve Yusufa evlenme teklif eder. Yusuf işinde terfi etmiş, Leyla evini geri kazanmış ve genç çift kızlarına onun ismini vermişlerdir. Yaşlı kadının ölümünden sonra evini küçük kıza bıraktığını öğrenirler.
Roman bambaşka hayat tarzlarına sahip insanların, biraz empatiyle hayata birlikte tutunma hikayelerini oldukça etkileyici bir anlatımla sunmuş okurlara. Savaş, yalı hayatının şatafatı, Boğaziçi’nin güzellikleri yan konular olarak, kitabın lezzetini kat be kat artırıyor.

Livaneli doyumsuz üslubuyla, su misali akıtıyor satırları. Sade bir dille, gösterişli cümleler kuruyor. Yürekleri ısıtıyor, gözyaşlarını akıtıyor. Hüznün keyfiyle, tarihin kokusu içiçe geçiyor. Vefasızlıklar, hırslar, insanlara özgü her türlü hale, naiflik içinde dokunduruyor kalemini. Romanda sıkça yer verilen Leyla’nın monologları kurguyu sağlamlaştırıyor.

Leyla o yaşında, hayatın hiç bilmediği yollarında yürüyor. Daha önce hiç karşılaşmadığı insanların yaşadıklarına ortak oluyor. Hiç duymadığı öyküler dinliyor. Kendini onlara anlatmaya çalışırken, hiç farkında olmadan onların bir parçası haline geliyor. İstanbul’un yeni yüzüyle tanışıyor. Şehzade Cihangir’in acılarını, onun adını almış Cihangir semtinin dokusunda duyumsuyor.
Leyla’nın Evi, Nedim Saban tarafından tiyatroya da aktarılmış ve ilgiyle karşılanmıştır.

4.661 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Üslub-u beyan, ayniyle insanÜslub-u beyan, ayniyle insan Rahmetli anne dedem eğitimciydi, tarih ve edebiyat öğretmeni ve cumhuriyetin İzmir Muallim Mektebi müdürüydü. Baba dedemin de katıldığı ilk iktisat kongresinden sonra, vergi mevzuatı […]
  • Cevat ŞakirCevat Şakir Bir yelkenli düşünün. Denizin en derin yerinde, bir adam var yelkenlinin içinde. Adam keşfe her daim açık, Ege’ye aşık. Fırtınaya kapılıyor çok kez, “alabora olacak”, “battı batacak” […]
  • İdam Seyri Kaç Paraİdam Seyri Kaç Para "Nerede o eski günler azizim?" muhabbetine, "nerede o eski idam şenlikleri azizim?" diye devam edelim. Ahhhh, ah ... görecektiniz nasıl bir şenlik havasıydı o idam günleri İstanbul'un. […]
  • Muharrem ya da masumiyeti arama tutkumuzMuharrem ya da masumiyeti arama tutkumuz Ruhumuz, ne olduğunu tam da bilmediği bir özgürlük aşkıyla uçsuz bucaksız okyanusta kulaç atarken, izdüşümler sıkıştıkları "zaman" kıskacında kavramlara sığınırlar. İnanırlar ki, varoluş […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler