felsefe taşı

Kadim tıbbın zaferi: Sıtma ilacı!

Kadim tıbbın zaferi: Sıtma ilacı!
Mayıs 10
10:08 2019

Kuzey Vietnam’ın lideri Ho Chi Minh, 1967 Vietnam savaşı sırasında Çin Başbakanı Zhou Enlai’den, askerlerinin sıtma tedavisinin geliştirilmesinde yardım istedi. Başbakan Zhou Enlai, Mao Zedong’u 23 Mayıs 1967’de başlayan “Proje 523” adında gizli bir ilaç keşfi projesi kurmaya ikna etti. Bir ekip kuruldu ve ekibin başına Tu You You getirildi.

Geleneksel tıbbın tarihi bitkisel reçeteleri incelemeye başladılar. Yapılan araştırma sonucu ellerinde 2.000 adet reçete bilgisi vardı. İlk 200 reçete sonuç vermedi ama ekip yılmadan denemeye devam etti. MS. 400 yılındaki bir reçete “ateşli bir hastalık” için; pelin otunun (artemisia absinthium) suda kaynatılarak kullanılmasını öneriyordu. Tarifin bahsettiği gibi pelin otu (artemisia absinthium) suda kaynatılarak denendi fakat faydası olmadı.

Tu you you, bitkiyi daha düşük ısıda eterin içine kullandı ve hayvanlar üzerinde etkili oldu. Bazı hayvanlarda zehir etkisi yaptı ve ölüme neden oldu. Bu nedenle insanlarda denemek çok riskliydi. Kobay olarak kendini kullandı, kendinde denedi ve insanda da başarılı olduğu ispatlandı.

Ve milyonlarca insanın hayatını kurtaran ilaç güvenle kullanılmaya başlandı. Bu aynı zamanda 1.600 yıllık kadim bilginin zaferiydi.

Sıtma konusundaki çalışmaları için 5 Ekim 2015 tarihinde Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülmüştür.

Bitkinin adı:
pelin otu / Peygamber süpürgesi / sıtmaotu (etken maddesi artemisin)

Malariakraut [Almanca]
Artemisia annua [Latince]

https://en.wikipedia.org/wiki/Tu_Youyou

1967’de Vietnam Savaşı sırasında, Kuzey Vietnam’ın lideri (Güney Vietnam ve ABD’ye karşı savaşta olan) Ho Chi Minh, Çin Başbakanı Zhou Enlai’den, askerlerinin sıtma tedavisinin geliştirilmesinde yardım istedi. Sıtma, Çin’in güney illerinde de önemli bir ölüm nedeni olduğundan başbakan Zhou Enlai, Mao Zedong’u 23 Mayıs 1967’de başlayan Proje 523 adında gizli bir ilaç keşfi projesi kurmaya ikna etti.

1969 yılının başlarında, Tu You You, enstitüsünde Proje 523 araştırma grubunun başına atandı. Tu başlangıçta Hainan’a gönderildi ve hastalığa yakalanan hastaları inceledi.

Dünya çapındaki bilim adamları, 240.000’in üzerinde bileşiği başarı ile taradılar. 1969’da, 39 yaşında olan Tu, Çin bitkilerini tarama fikrine sahipti. Önce Çin tıp klasiklerini araştırdı ve ülkenin her yerindeki geleneksel Çin tıbbı uygulayıcılarını kendisi bizzat ziyaret etti. Bulgularını “Anti-Sıtma için Tek Bir Pratik Reçete Koleksiyonu” olarak adlandırılan bir defterde topladı. Not defteri 640 reçeteyi özetledi. 1971’de ekibi, 2.000’den fazla geleneksel Çin tarifini taradı ve farelerde test edilen yaklaşık 200 bitkiden 380 bitkisel özü çıkardılar.

Reçetelerden biri; sıtmanın bir işareti olan “aralıklı ateşler” için kullanılan etkili, tatlı pelin otu (Artemisia annua) kullanımını öneriyordu. Tu, proje seminerinde de sunulduğu gibi, hazırlığı 1.600 yıllık bir metinde, “Acil Durum Reçeteleri Birini Kestiren Kolunu Tuttu” adlı bir tarifte anlatılmıştı. İlk başta etkisizdi çünkü bitkinin özünü geleneksel kaynar su ile çıkardılar. Tu Youyou, düşük sıcaklıkta bir ekstraksiyon işleminin, bitkiden etkili bir antimalaral maddeyi izole etmek için kullanılabileceğini keşfetti. Tu, geleneksel bir Çin bitkisel ilaç kaynağı olan Acil Durum Tedavi Reçeteleri El Kitabı, 340’da yazıldığını söyledi. Bu bitkinin soğuk suya batırılması gerektiğini söyleyen Ge Hong tarafından. Bu kitap, bir avuç qinghaoyu iki litre suya batırmak, suyunu sıkmak ve hepsini içmeyi öneriyordu. Tarifi tekrar okuduktan sonra, Tu sıcak suyun bitkideki aktif maddeye zaten zarar verdiğini fark etti; bu nedenle etkili bileşiği çıkarmak için düşük sıcaklıkta eter kullanan bir yöntem önerdi. Hayvan testleri, farelerde ve maymunlarda tamamen etkili olduğunu gösterdi.

1972’de, kendisi ve meslektaşları saf maddeyi elde ettiler ve buna, qinghaosu (青蒿素) veya batı dünyasında artemisinin adını verdiler. Tu, artemisinin kimyasal yapısını ve farmakolojisini de inceledi. Tu grubu ilk önce artemisinin kimyasal yapısını belirledi. 1973 yılında, Tu, artemisinin molekülündeki karbonil grubunu doğrulamak istedi, bu yüzden yanlışlıkla dihidroartemisinin sentezini yaptı.

Ayrıca, Tu ilk insan denek olmak için gönüllü oldu. “Bu araştırma grubunun başı olarak sorumluluğu aldım” dedi. Güvendeydi, bu yüzden insan hastalarla başarılı klinik çalışmalar yaptı. Çalışmaları 1977’de isimsiz olarak yayınlandı. 1981 yılında, artemisinin bulgularını Dünya Sağlık Örgütü ile yaptığı bir toplantıda sundu.

Sıtma konusundaki çalışmaları için 5 Ekim 2015 tarihinde Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülmüştür.

— sonrası —
Çin ekonomik reformunun 1978’de başlamasından kısa bir süre sonra 1980’de, bir anakara Çin’de (tam profesörün akademik derecesine eşdeğer en yüksek araştırmacı olan) bir Araştırmacı’ya terfi etti. 2001’de doktora adayları için akademik danışman olarak terfi etti. Halen Akademideki Baş Bilimcisidir.

2007 itibariyle, ofisi, Pekin, Dongcheng bölgesinde eski bir apartman dairesinde bulunmaktadır.

2011’den önce, Tu Youyou onlarca yıldır mütevaziliği nedeniyle ortalıkta görünmemektedir ve “insanlar tarafından neredeyse tamamen unutuldu” olarak tanımlanıyor.

Tu, Üç Noes Profesörü olarak kabul edilir – lisansüstü derecesi yoktur (Çin’de lisansüstü eğitim yoktu), yurtdışında eğitim veya araştırma deneyimi yok, Çin ulusal akademilerinin üyesi değil, yani Çin Bilimler Akademisi ve Çin Mühendislik Akademisi. Tu şimdi 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana ilk nesil Çinli tıp çalışanlarının temsili bir figürü olarak kabul edilmektedir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tu_Youyou

Tu Youyou (Çince: 屠呦呦; pinyin: Tú Yōuyōu; d. 30 Aralık 1930), ilaç kimyacısı ve eğitimci. Atemisinin ve dihydroartemisinin kaşifi olarak bilinir. Atemisinin ve dihydroartemisinin’i malaria tedavisi için kullanılmıştır ve milyonlarca hayat kurtarmıştır. Onun atemisinin ve malaria tedavisini keşfetmesi 20. yüzyılda tropikal tıbbın önemli bir atılımı ve Güney Asya, Afrika ve Güney Amerika’da tropik ve gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar için sağlıkta iyileşme olarak görülüyor . Çalışmalarından dolayı 2011 yılında klinik tıpta Lasker ödülü ve 2015’te William C. Campbell ve Satoshi Ōmura ile birlikte Nobel Fizyoloji ve Tıp ödülünü almıştır. Tu Youyou fizik ve tıp dalında ilk nobel ödülünü alan Çinli kadındır.[1]

Tu Youyou Çin’de Zhejiang-Ningbo kentinde 30 Aralık 1930 da doğdu. 1948 de Ningbo ortaokuluna transferinden önce Ortaokul ve lisenin ilk yılını Xiaoshi orta okulunda okudu, 1951’den 1955’e kadar Pekin Üniversitesi Tıp Fakültesi / Pekin Tıp Fakültesinde okudu. Tu İlaç Bilimleri Bölümü’nde okudu ve 1955’te mezun oldu. Daha sonra Tu, geleneksel Çin tıbbında iki buçuk yıl eğitim aldı. Mezun olduktan sonra Tu, Pekin’de Geleneksel Çin Tıbbı Akademisinde çalıştı. O, 1978’de Çin ekonomik reformunun başlamasından kısa bir süre sonra, Araştırmacı unvanını aldı. 2001’de doktora adayları için akademik danışmana terfi etti. Halen Akademinin Baş Bilimcisidir. 2007’den beri ofisi Pekin’in Bölgesindeki eski bir apartmandadır. Tu Youyou’nun hiçbir lisans eğitimi yoktur ve herhangi bir Çin ulusal akademisinin üyesi değildir. 1979 yılına kadar Çin’de lisansüstü programlar yoktu ve Çin dünyanın geri kalanından büyük ölçüde izole edilmişti. Tu Youyou Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana birinci nesil Çin tıbbi çalışanlarının temsilcisi olarak görülüyor.

https://www.theguardian.com/science/2015/oct/05/youyou-tu-how-maos-challenge-to-malaria-pioneer-led-to-nobel-prize

1.986 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • ARTIK İYİ OLANLARIN DEĞİL, İYİ OYNAYANLARIN DÜNYASI BURASIARTIK İYİ OLANLARIN DEĞİL, İYİ OYNAYANLARIN DÜNYASI BURASI ARTIK İYİ OLANLARIN DEĞİL, İYİ OYNAYANLARIN DÜNYASI BURASI..Shakespeare Bir süredir sizlerden uzak düştüm, affola.. Ama artık yuvama döndüm. Bu platformda sizlerle buluşmak benim için […]
  • YAPAY ZEKÂYAPAY ZEKÂ Çömez yakınıyormuş:“Bize öyküler anlatıyorsun ama anlamlarını açmıyorsun.” Usta yanıt vermiş: “Biri sana meyveyi çiğneyerek ikram etse hoşuna gider miydi?”Paul Brunton Günümüz […]
  • Deli PetroDeli Petro Bu gün bir mail aldım, bizim “Deli” diye nitelediğimiz Rus Çarı Petro Romanov'un (1672-1725) yaptığı delilikleri anlatıyor! Bunları sizinde bilmenizi istedim! Yazdıklarımdan oradan […]
  • Spektrum Çizgileri – Evrenin BarkodlarıSpektrum Çizgileri – Evrenin Barkodları Bulutsuz bir gecede kafanızı gökyüzüne çevirirseniz ve şehrin ışık kirliliğinden yeterince uzak olacak kadar da şanısınız varsa ve bu tür “uzay-feza” işlerine de bir parça meraklıysanız […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler