felsefe taşı

Gerçek ve Hakikat

Gerçek ve Hakikat
Mart 11
11:10 2024

Hakikat kırılgandır ve kişiden kişiye değişir gerçekse nispeten daha sağlam bir kavramdır. Örneğin kapalıyken televizyonun kumandasının açma düğmesine basarsanız açılır. Bu bir gerçektir. Tabii kumandanın pili yoksa açılmaz ya da televizyon bozuksa açılmaz. Dolayısıyla gerçek de duruma göre farklı olabilir. Ancak gerçek kavramı söz konusu olduğunda somut ya da objektif bazı oluşlardan söz ediyor olduğumuz açıktır.

NYTimes Gazetesinden alınmıştır. ISIS Eski Mısır Tanrılarındandır.
Hakikatte ise durum biraz daha değişiktir hakikat daha çok soyut kavramlar için kullanılır. Örneğin: inanç sistemleri on binlerce yıl içerisinde değişmiştir Mısırlı tanrıların o dönem için hakikat olarak yorumlanması normaldir ancak günümüzde onlar tarihte kalmış birer figürden ibarettir. Kimi zaman bir mağazanın tabelasında adını okuduğunuzda bir zamanlar bir tanrının adı olduğu aklınıza bile gelmeyebilir.

Hakikat ve gerçeklik, aynı kavramı anlatıyor gibi olsa da aslında aralarında önemli bir fark vardır.

– Gerçeklik, nesnel dünyada var olan şeylerin doğru ve objektif olarak var olduğu durumu ifade eder. Gerçeklik, bağımsız olarak var olan olaylar, nesneler veya durumlarla ilgilidir. Örneğin, bir dağın yüksekliği, bir kişinin yaşadığı yer, bir cismin ağırlığı gerçeklikle ilgilidir.

– Hakikat, daha çok insanın algısı, inançları ve düşünceleriyle ilişkilidir. Hakikat, kişisel deneyimler, inançlar, değerler ve düşüncelerle şekillenir. Bir şeyin hakikati, kişiden kişiye değişebilir ve farklı bakış açılarına göre farklılık gösterebilir.

Felsefede, hakikat kavramı oldukça derinlemesine incelenir ve farklı filozoflar tarafından çeşitli yaklaşımlarla ele alınır. İşte bazı temel düşünceler:

1. Epistemolojik Yaklaşımlar:

– Klasik Hakikat Teorileri: Bu teorilere göre, hakikat nesnel bir gerçekliktir ve insanlar bu hakikati keşfetmeye çalışır. Örneğin, Aristoteles’in “doğru düşünce” yaklaşımı veya Platon’un “İdealar Dünyası” bu kategoriye girer.

– Koherens Teorisi: Bu yaklaşıma göre, hakikat bir inancın iç tutarlılığına dayanır. Bir inanç, diğer inançlarla uyumluysa, o inanç doğrudur.

– Pragmatik Teori: William James ve Charles Peirce gibi filozoflar, hakikati pratik sonuçlarla ilişkilendirir. Bir inanç, uygulamada işe yarıyorsa, o inanç doğrudur.

2. Ontolojik Yaklaşımlar:

– Varlık Hakikati: Bu yaklaşıma göre, hakikat varlıkla ilişkilidir. Varlık gerçeklik taşır ve hakikat, bu gerçekliği ifade eder.

– Yapısal Realizm: Bu görüşe göre, hakikat, nesnelerin arasındaki ilişkilerin yapısında bulunur. Hakikat, bu yapısal ilişkileri anlamakla ortaya çıkar.

3. Sosyal ve Dilbilimsel Yaklaşımlar:

– Dil Oyunları ve Anlam: Ludwig Wittgenstein, dilin kullanımına dayalı bir yaklaşım geliştirdi. Ona göre, hakikat, dil oyunları ve anlamın içinde bulunur.

– Sosyal İnşa Teorisi: Bu teoriye göre, hakikat toplumsal ve kültürel bağlamda inşa edilir. İnsanlar birlikte yaşadıkları toplumda hakikati oluştururlar.

4. Postmodern Yaklaşımlar:

– Hakikatin İmkansızlığı: Postmodernistler, hakikatin kesin bir şekilde bilinemeyeceğini savunur. Onlara göre, hakikat sürekli olarak değişir ve çoklu perspektiflerden oluşur.

343 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Zümrüd-ü Anka (Simurg), Ruhun Yücelmesi ve Yaşarken Yeniden DoğuşZümrüd-ü Anka (Simurg), Ruhun Yücelmesi ve Yaşarken Yeniden Doğuş "Her ne istiyorsan kendinde ara. Senin içinde bir can var, o canı ara Senin dağının içinde hazine var, o hazineyi ara Eğer yürüyen dervişi arıyorsan; Onu senden dışarıda değil Kendi […]
  • Karamanlılar Anadolu’nun Kaybolan Ortodoks TürkleriKaramanlılar Anadolu’nun Kaybolan Ortodoks Türkleri "Gerçi Rum isek de Rumca bilmez Türkçe söyleriz Ne Türkçe yazar okuruz ne de Rumca söyleriz Öyle bir mahludi hattı tarikatımız vardır Hurufumuz Yonanice Türkçe meram eyleriz." […]
  • Tyana’nın 4 Güçlü KadınıTyana’nın 4 Güçlü Kadını Tyana, bugünkü adıyla Kemerhisar, Niğde’nin 24 km güneyinde, Bor ilçesine bağlı bir beldedir. Tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. Tarih sahnesinde ilk olarak M.Ö1680 yılında çıkar. […]
  • Işık, Karanlıktan Doğar!Işık, Karanlıktan Doğar! Dünyada iki çeşit insan yaşar: 1. Anne karnından doğanlar. 2. Anne karnından doğmakla yetinmeyip defalarca kendisinden doğanlar… Herkesin iyi-kötü, yarım-yamalak bir şeyleri öğrenmek […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Haziran 2024
P S Ç P C C P
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Arşivler